Do dobivanja dijagnoze celijakije, nerijetko prođu godine, što je u Hrvatskoj u prosjeku od 6 do 10 godina, no još je mnogo poteškoća s kojima se oboljeli susreću. Jedan od njih je i nemogućnost konzumiranja hrane izvan vlastita doma. I dok je slastice bez glutena moguće pronaći, osobito u Zagrebu, još uvijek nema restorana koji nude isključivo bezglutensku hranu. Premda je uvijek moguće naručiti jelo s namirnicama bez glutena i u uobičajenim restoranima, oboljelima od celijakije i najmanja kontaminacija hrane glutenom može izazvati tegobe. Upravo zato primorani su pripremati jela kod kuće te ih nositi sa sobom gdje god da idu, a namjeravaju jesti. 

Nedavno smo imali priču o mami Martini koja i sama ima celijakiju, koju je od nje naslijedila danas 15-godišnja kći Nina. Osim što je mama doznala da ju je malena naslijedila od nje i to tek nakon teškog puta do dijagnoze njezine djevojčice kada je još bila beba, ispričala nam je kako se njihova obitelj prilagodila na život s celijakijom. Naime, Martina je tijekom vrtićkog doba svoje Nine, dan prije za nju pripremala hranu kakva je idućeg dana na dječjem meniju. Isto je nastavila i s njezinim polaskom u školu. Također, svaki put kad odlaze na neke proslave nosi tortu i sva slatka i slana jela da bi i Nina (a sada i ona) mogla jesti i uživati s vršnjacima. Ipak, na samom početku i sama se znala naći pred nedoumicom što spremati. 

Baš kao i Izabela iz obitelji u kojoj su svi celijakičari. Naime, mama, tata, brat i ona imaju dijagnosticiranu celijakiju, a otkako je prije devet mjeseci postala mama, Izabela se nada da tu genetsku bolest od nje nije naslijedio njezin sinčić Matias. 

I Martina i Izabela, baš kao i brojne obitelji u kojima ima oboljelih od celijakije, kod kuće pripremaju bezglutensku hranu za sve, dakle i za članove koji nisu oboljeli, i to zato da ne bi došlo do kontaminacije hrane koju oni smiju jesti. Premda su njima već jako dobro poznati brojni recepti za pripremu jela bez glutena, za sve 'početnike' ili pak one koji imaju alergiju na pšenicu ili intoleranciju na gluten, ali i one koji žele 'odmoriti crijeva od glutena', donosimo vam recept za palačinke s jabukama, koji nam je ustupila udruga CeliVita

Sastojci:
1 jaje
100 g bezglutenskog brašna
1,5 dl mlijeka
1 žlica ulja
150 g naribane jabuke (može i više)
vanilin šećer
cimet po želji

Postupak:
Oguliti i naribati jabuke te ih po želji pošećeriti i staviti vanilin šećer i cimet. Pomiješati jaje, brašno, mlijeko i ulje te dodati naribane jabuke. Žlicom stavljati na zagrijanu tavu i formirati male palačinke. Kad se prvi put okrene, stisnuti špatulom kako bi se ispekle iznutra, a da izvana ne igore. Pritom višak malo izađe sa strane, ali se na kraju sve sjedini. Mazati ili puniti s namazom po želji. Odlične su i s viškom smjese od jabuka. Izvrsne su i same i stoga prikladne za ponijeti na posao, u školu ili na izlet. Uslast! 

Tekst: Josipa Scotti Čavlina
Foto: Profimedia