Debljina predstavlja sve veći javnozdravstveni problem u općoj populaciji. Već desetljećima slušamo i govorimo o "debelim Amerikancima“, brzoj prehrani i stilu života čiji se obrazac poput epidemije širi u svaki kutak svijeta. Danas svaka treća odrasla osoba ima prekomjernu tjelesnu težinu, a sve veći dio pati od pretilosti. Problem postaje time veći što sve veću zastupljenost prekomjerne tjelesne težine, odnosno pretilosti, imamo u zemljama u razvoju. Prekomjerna tjelesna težina pojedinačno predstavlja značajan rizični čimbenik za kardiovaskularne bolesti poput srčanog i moždanog udara, višestruko je povezana sa šećernom bolesti, visokim tlakom i drugim kroničnim bolestima.
Zbog čega je trudnicama važno održavati zdravi prirast na tjelesnoj težini? I koja je uloga endokrinologa u smanjenju rizika potencijalno problematičnih trudnoća?
Svaka peta do šesta trudnica po HAPO studiji boluje od gestacijskog dijabetesa. Radi se o tipu šećerne bolesti prvi puta manifestiranom tijekom trudnoće i koji se uglavnom spontano povlači po okončanju trudnoće. Iako ih veliku većinu nije potrebno liječiti lijekovima, ipak nije dobro ga podcijeniti, pošto je usko povezan s debljinom, a svaka treća trudnica s gestacijskim dijabetesom će kroz desetogodišnje razdoblje razviti tip 2 šećerne bolesti.
U podlozi gestacijskog dijabetesa je drugi poremećaj metabolizma ugljikohidrata – inzulinska rezistencija, koja je puno raširenija, a očituje se dosta nespecifičnim tegobama u ranoj fazi manifestacije i često prođe nezapažena. Jedno od glavnih obilježja inzulinske rezistencije je reaktivna hiperinzulinemija koja se javlja kao odgovor na nedostatnu učinkovitost hormona inzulina u cirkulaciji, a stvara podlogu za debljanje zbog svog anaboličkog učinka. U trudnoći se inzulinska rezistencija dodatno produbljuje pod utjecajem trudničkih hormona, što uz činjenicu da inzulin prelazi placentalnu barijeru, predstavlja dodatne rizike po majku i po nerođeno dijete. Majka je osim sklonosti prekomjernom debljanju (upravo zbog izražene hiperinzulinemije) podložnija komplikacijama poput preeklampsije, eklampsije, rađanje mrtvorođenčeta, spontanim pobačajima. Nerođeno dijete izloženo prekomjernim količinama inzulina raste u masi nerazmjerno svojoj gestacijskoj dobi, što predstavlja dodatne rizike za uredno odvijanje poroda. Takva djeca su u kasnijem razdoblju rasta sklonija debljanju, što u neku ruku daje odgovor na pitanje zbog čega sve mlađi ljudi obolijevaju od šećerne bolesti, infarkta srca, moždanog udara, a toliko puno znamo o tim bolestima.
Kontrola tjelesne težine predstavlja dodatnu zaštitu od duboke venske tromboze.Trudnoća kao hiperkoagulabilno stanje, sama po sebi predstavlja veći rizik stvaranja ugruška, najčešće u donjim ekstremitetima, stoga je kretanje i samim tim kontrola tjelesne težine, neobično važno u kontroli tromboembolijskih incidenata.
3 lajtmotiva za sigurnu trudnoću:
1. Pripremite se za trudnoću i prije nego do nje dođe, uz redovan nadzor Vašeg ginekologa i po potrebi endokrinologa
2. Redovito kretanje i tjelovježba je i više od zdravlja.
3. Hrana je lijek, u primjerenoj dozi ozdravljuje, prekomjerno ima toksične učinke.
Tekst: dr. Božidar Perić, specijalist interne medicine, Poliklinika Perić - Staničić
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke