Odlučili ste se za bebu i razmišljate kako se najbolje pripremiti? Osim ostavljanja svih poroka, cigareta i alkohola, te brige o prehrani, važno je uzimati i folnu kiselinu.
Na početku trudnoće se od jedne stanice koja se počne intenzivno dijeliti u kratkom roku razvije i do 100 milijardi stanica koliko embrio ima sa samo tri tjedna trudnoće. Tada se već stvorila struktura na kojoj će se zasnovati centralni živčani sistem embrija. U tom trenutku je za taj razvoj potrebna folna kiselina.
Tko može prije začeća početi uzimati folnu kiselinu u prednosti je. Žene koje su prestale s kontracepcijskim tabletama radi začeća, mogu je odmah početi uzimati nakon ostavljanja tableta. Dnevna potreba folnom kiselinom je 400 mikrograma, a u trudnoći potrebe rastu na oko 600 do 800 mikrograma dnevno. Budući da tijelo ne može samo proizvesti ovaj vitamin, potrebno ga je unositi u tijelo putem hrane.
Folna kiselina se nalazi u jetri i zelenom povrću, kao što je špinat, brokula ili prokulice, cvjetača, žumance, šparoge, mahunarke, integralne žitarice. I voće sadržava folnu kiselinu i to posebice naranče, banane, mango. Folna kiselina je topiva u vodi i osjetljiva na visoku temperaturu pa treba pripaziti kod kuhanja. Najbolje je koristiti svježe namirnice i pojesti ih sirove jer stajanjem, skladištenjem i termičkom obradom folna kiselina propada.
Jesu li preparati folne kiseline važni?
Budući da je folna kiselina jako osjetljiva, gotovo je nemoguće unijeti dovoljne količine tijekom trudnoće samo hranom. Da biste u tome uspjeli , morali biste posjeti 16 naranča dnevno. Zato su preparati folne kiseline za preporučiti jer lako nadomještaju potreban vitamin u tijelu.
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti