Ako ste trudni vjerojatno su vam se na licu pojavile pjegice. Moguće je i da po tijelu zamjećujete još sličnih tamnih mrljica
Gotovo na svakoj trudnici vidi se određeni stupanj pojačane pigmentacije kože. Obično se javlja kao diskretno, lokalizirano zatamnjeno područje kože.
Nastaje kao posljedica razlika u gustoći rasporeda melanocita u epidermisu. Rijetko se vidi kao generalizirani (prošireni) oblik. Razlog nastanka nije u potpunosti razjašnjen. Vjerojatno se radi o stimulaciji melanocita hormonima (estrogenom i progesteronom). Promjene pigmentacije se javljaju u prvom tromjesečju trudnoće.
Gdje se još javljaju hiperpigmentacije?
Najčešća promjena pigmentacije je zatamnjenje linee albe (linije koja spaja pupak i Venerin brijeg). Koža oko bradavica poprima tamniji ton. Ostala anatomska područja koja mogu potamnjeti u trudnoći su bradavice dojki, pazusi, genital, međica, anus, unutarnje strane bedara i vrat. Tamniji ton se može javiti u ožiljcima skorijeg datuma i u pjegama. Postojeći madeži mogu se promijeniti tijekom trudnoće. Moguća je i pojava novih madeža.
Melasma ili maska trudnoće je najčešća promjena koja se vidi kod više od 75% trudnica. Karakteristična hiperpigmentacija na licu se može vidjeti i kod žena koje nisu trudne, ali uzimaju oralne kontraceptive. Boja takve melasme može varirati od svijetlosmeđe preko tamnosmeđe do sive ovisno o smještaju povećanog broja melanocita.
Liječenje melasme zahtijeva kombiniranu primjenu lokalnih preparata (kreme za izbjeljivanje, hidrokinon, retinoidi, kortikosteroidi) i kemijskih peelinga što možete raditi zasigurno tek nakon trudnoće i porođaja.
Tekst: dr. Ivana Manola, spec. dermatologije i venerologije, Poliklinika Manola
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti