Dolazak djeteta, pogotovo prvorođenca, može pobuditi najrazličitije emocije. Od nervoze i uzbuđenja do straha i nesigurnosti. Svaka je od tih emocija sasvim prirodna i ne treba je se sramiti. Na dijete se nitko ne može u potpunosti pripremiti, ali praktična priprema može olakšati prve zahtjevne mjesece.
Kakav porod želite?
Pretpostavimo da ste nabavili većinu opreme za bebe, no prije njezina dolaska dobro je otvoriti i neke važne teme, pišu stručnjaci s portala Verywell family.
Znate li kako želite roditi? Iako su planovi poroda u našoj zemlji još uvijek nešto na što liječnici gledaju s visoka, važno je da budete svjesne svojih prava i da ih otvoreno komunicirate s liječnikom.
Koje biste intervencije voljeli izbjeći, kakav biste porod najradije željeli? Fleksibilnost i prilagodljivost u ovom slučaju morate imati na raspolaganju jer porod je izrazito nepredvidiv događaj.
Pripremite se za babinje
Ako se odlučite za dojenje, trudnice se slažu kako je pravovremena edukacija o dojenju izuzetno važna pa sve opcije istražite već krajem drugog tromjesečja. Ostanite otvoreni kad je hranjenje bebe u pitanju budući da dojenje za neke žene nije dugoročna opcija i budite spremni na kombiniranje ili potpuni prelazak na adaptirano mlijeko, čak i ako to nije bila vaša početna želja.
Prije poroda izaberite pedijatra za dijete. Raspitajte se kod prijatelja i poznanika za preporuku i saznajte radno vrijeme te način komunikacije u slučaju da ga trebate, a ne želite dolaziti u ordinaciju.
Kad beba dođe, bit ćete preumorni za kuhanje, čišćenje ili plaćanje računa. Babinje je za oporavak i upoznavanje s bebom. Dogovorite s partnerom, obitelji i prijateljima način podrške koji će vam odgovarati, a tijekom trudnoće možete pomalo pripremati jela i zamrzavati ih, posebice juhe i temeljce koji će vam u babinju služiti.
Obavite liječničke pregleda na vrijeme
Planirate li otvarati rodiljni i roditeljski dopust ili ćete ga podijeliti s partnerom? Ako planirate na kraći dopust, razmislite o opcijama čuvanja za vašu bebu.
Beba će u potpunosti promijeniti vaš život, barem u prvih nekoliko mjeseci. Pobrinite se da prije njezina dolaska obavite sve preglede koje dugo odgađate i pobrinete se za svoje zdravlje. Lakše je to napraviti dok beba još nije stigla.
U zadnjim mjesecima trudnoće poklonite si vrijeme za sebe i svog partnera. Otiđite na izlet, večeru, poklonite si male svakodnevne luksuze kako bi se opustili i dodatno povezali.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti