Kada žene rade testove na trudnoću prolaze kroz vrtlog emocija. Bez obzira na to žele li biti trudne ili ne, činit će se da nekoliko minuta čekanja na rezultat testa traje cijelu vječnost. Uostalom, moguće je da će jedno mokrenje na štapić dovesti ženu do velike životne promjene. Iako je većina dobivenih rezultata točna, postoje slučajevi kada test bude lažno pozitivan.

Kada se to dogodi, životi žena pretvore se u kaos. To je zato što one koje ne žele biti trudne vjeruju da jesu, a one koje žele biti trudne, jako će se razočarati.

Zašto se pojavljuju lažno pozitivni rezultati testa?

Testovi na trudnoću su uglavnom točni. Prema klinici Mayo, lažno pozitivni rezultati testa se javljaju vrlo rijetko i 99 % su točni. Međutim, te rezultate uvijek treba provjeriti testom urina i krvi kod liječnika. Taj test će potvrditi očekuju li bebu ili je došlo do pogreške.

Neki od razloga zašto se javljaju lažno pozitivni rezultati testa: Dogodila se biokemijska trudnoća!

Biokemijska trudnoća je vrlo rani pobačaj. Obično se javlja prije petog tjedna trudnoće. Zbog toga, ako menstruacija nije izostala, mnoge bi žene bokemijsku trudnoću mogle zamijeniti za jaču menstruaciju od uobičajne. Budući da je spermij oplodio jajnu stanicu i jaje je implantirano, tijelo registrira razine HCG-a koje su proporcionalne trudnoći kada je u pitanju test na trudnoću. A budući da je potrebno neko vrijeme da se razine HCG-a vrati na razinu prije trudnoće, biokemijska trudnoća će uzrokovati lažno pozitivan test.

Testiranje netom nakon pobačaja

Gubitak djeteta prije 20. tjedna trudnoće je traumatično iskustvo za ženu. Dok jedna trećina do polovica trudnoća završi pobačajem prije nego što žene uopće saznaju da su trudne, postoji 10 do 20 posto žena koje znaju da su trudne i počinju zamišljati život s bebom. Prije nego što se razina HCG vrati na razinu prije trudnoće, može proći od jednog do devet tjedana. Stoga bi žene koje su imale pobačaj, trebale pričekati s ponovnim testom kako test ne bi bio lažno pozitivan.

Dogodila se ektopična trudnoća

Izvanmaternične trudnoće razlikuju se od kemijskih trudnoća i pobačaja zbog mjesta gdje se nalazi oplođeno jajašce. Umjesto implantacije u maternicu, jajna stanica se implantira unutar jajovoda. A kako jaje raste, može uzrokovati pucanje jajovoda. Izvanmaterničnom trudnoća dovodi žene u životno opasno stanje, jer pucanje jajovoda uzrokuje veliko unutarnje krvarenje. Budući da je jajna stanica bila oplođena, tijelo je u sustav ispustilo HCG. Kao rezultat toga, test trudnoće će biti pozitivan. Međutim, smatra se lažno pozitivnim rezultatom zbog položaja jajne stanice i činjenice da će trudnoća morati biti prekinuta kako bi se spasio život trudnice.

Korisnička pogreška s testom

Iako se čini jednostavnim napraviti test na trudnoću, ukoliko se ne radi ispravno, postoji šansa da rezultat bude lažno pozitivan. Upute postoje s razlogom. Ako se koriste na odgovarajući način, testovi mogu biti učinkoviti i do 99 %. Problemi s linijom isparavanja Kod testova za trudnoću koji imaju dvije linije, linija isparavanja može izazvati određenu zabunu. Važno je znati kako i kada ih pročitati kako ne biste dobili lažno pozitivan rezultat. Blijeda linija koja se pojavljuje na testu trudnoće je linija isparavanja urina. Ako se pojavi ubrzo nakon uzimanja testa, to je signal rane trudnoće. Međutim, ako se test očita kasnije od vremenskog ograničenja navedenog u uputama, linija bi, zbog potpunog isparavanja urina, mogla postati vrlo svijetle boje. A kada se to dogodi, javlja se lažno pozitivan rezultat.