Sav taj preslatki namještaj, krevetići, zastori, ukrasi za zidove... Kako samo odlučiti koju boju zidova ili tapeta odabrati? Kako slatke muke! No o uređenju sobice za svoju bebu razmislite na vrijeme. Naime, pare i mirisi iz novouređene sobice mogu biti štetni i za buduću majku i za tek rođenu bebu. Izbjegnite takve tvari i počnite s radovima na vrijeme, najbolje oko 26. tjedna trudnoće ili ranije. Budite odgovorni pri odabiru stvari i materijala. Učini li vam se da određeni proizvodi sadržavaju štetne tvari, zamolite nekog drugog da vam oboji zidove (trudnicama će svatko vrlo rado izaći u susret). Iz novog namještaja, kao što su kolijevka ili krevetić, još isparavaju razne štetne tvari, i to zbog materijala od kojih su izrađeni i zbog toga što su vjerojatno dulje vrijeme bili zapakirani. Rabljeni namještaj ili onaj koji dugo nije bio u upotrebi može sadržavati plijesan i grinje.
Sastojci štetni za zdravlje
Postoji i mogućnost oslobađanja hlapljivih tvari iz npr. tapeta (plastifikatori), boja (otapala) i lijepljenih podnih obloga (formaldehidi). Zbog loše ventilacije i prisutnosti mnogo novih stvari u sobici se stvara visoka koncentracija sastojaka koji mogu biti vrlo štetni za zdravlje. Sve to može uzrokovati (kronične) dišne probleme kao što je kašalj, prehladu ili probleme s astmom. Kako se beba tek razvija, utjecaj onečišćenja u zraku puno je veći nego kod odraslih osoba. Također, bebe u usporedbi s odraslima imaju manje alveola i disanje im je vrlo brzo.
Redovito prozračivanje
To je razlog više da se pobrinete za dobru ventilaciju prije nego što se beba rodi. I ne zaboravite svaki dan prozračiti sobu i kad beba stigne kući!
Zdrava bebina koža
Bebina je koža jako osjetljiva, pa štetni sastojci lakše ulaze u organizam, a uz to je površina kože relativno velika. Dječju robicu, platnene pelene i posteljinu dobro operite prije nego što ih upotrijebite jer odjeća i tekstil također mogu sadržavati štetne tvari. Nakon pranja dobro osušite rublje i nemojte upotrebljavati omekšivač za rublje jer je bebina koža vrlo osjetljiva pa to može izazvati razne reakcije. A kako je samo slatko vidjeti svu tu bebinu robicu kako se suši vani na svježem zraku!
Savjeti za zdravu sobicu
Kako bi zrak u dječjoj sobi bio zdrav i čist, najvažnije ju je dobro prozračiti. Evo još nekih savjeta za zdravu dječju sobicu:
1. Na vrijeme počnite s radovima (čak i nekoliko mjeseci prije nego što se beba rodi).
2. Upotrijebite boje s niskim udjelom otapala. Čak i tijekom trudnoće izloženost visokim koncentracijama hlapljivih tvari može utjecati na razvoj nerođenog djeteta.
3. Tijekom radova redovito prozračujte prostoriju.
4. Uzimate li rabljeni namještaj, pobrinite se da ga dobro očistite.
5. Barem tjedan dana zagrijavajte sobicu jer će zbog topline štetne tvari brzo ispariti, a u međuvremenu sobu dobro prozračite.
6. Uvijek je potrebno imati barem jedan prozor otvoren na kip ili neka vam ventilacijski otvor uvijek bude otvoren. I kad beba dođe doma.
7. Perite dobro svu dječju robicu i tekstil kako bi se izloženost štetnim tvarima spriječila, odnosno svela na najmanju moguću mjeru.
Tekst: Biljana Crnoja Žužić
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti