Kako su bebe osjetljive na promjene temperature, vjerojatno se pitate treba li ih tijekom ljetnih vrućina izlagati klima uređaju. U načelu, klima uređaj ne može štetiti vašoj bebi ako ga koristite na pravilan način.

1. Prozračite prostoriju

Prije nego što uključite klimu, prozračite prostoriju u kojoj boravi beba. Potom, zatvorite prozore, ali vrata ostavite otvorena, da zrak može cirkulirati po cijelome stanu.

2. Pazite na temperaturu

Dok je dijete budno i aktivno, temperatura u stanu ne bi trebala biti niža od 23 stupnja. Opće je pravilo da razlika između vanjske i unutarnje temperature ne bi trebala bitit veća od 10, odnosno 8 stupnjeva tijekom razdoblja bebina spavanja.

3. Redovito čistite filtere

Redovito čišćenje filtera vrlo je važno kako biste spriječili pojavu bakterijskih infekcija. Upotrebljava li se klima-uređaj svakodnevno, stručnjaci preporučuju da filtere valja čistiti svaka dva tjedna. Nakon što ih skinete, dovoljno ih je oprati u mlakoj vodi, dobro osušiti i vratiti natrag.

4. Neka puše ‘prema gore’

Pripazite da beba ne bude izravno na udaru zraka iz klima-uređaja. Stoga, podignite krilca, ali pritom i pripazite u kojem se smjeru odbija klimatizirani zrak da ne bi ponovno bio usmjeren na dijete.

Na što paziti kad beba boravi pod klima uređajem
Shutterstock 

5. Koristite fiziološku otopinu za nos

Kako zrak iz klima-uređaja suši sluznicu bebina nosa, ukapajte joj malo fiziološke otopine, pogotovo ako primijetite da teže diše na nos.

6. Uključite odvlaživanje

Ako je u prostoru previsoka temperatura, prvo prostor rashladite, a potom podesite klimu na funkciju odvlaživanja. Jednom kad smanjite vlažnost zraka i temperatura od 26, 27 stupnjeva bit će prihvatljiva.

7. Oprezno prilikom izlaska!

Ako namjeravate s bebom izaći van, sat vremena prije izlaska isključite klima-uređaj da bi se bebino tijelo postupno naviklo na višu temperaturu.

Da bi vašoj bebi bilo ugodno, rashladite prostoriju tako da temperatura u njoj bude ugodna (ponavljamo, nikako niža od 23 stupnja!) I, ako doji, dajte joj češće podoje, a ako je na adaptiranome mlijeku, ponudite joj i vodu, jer je za vrućih dana hidratacija vrlo važna.

Visoke temperature i sparina ometaju noćni san bebama. Kako im olakšati?

Kada se živa na termometru diže iznad 30 stupnjeva, a i vama je teško zaspati, sigurno se pitate kako je bebi. Tijelo tek rođenih beba nije u stanju regulirati svoju temperaturu, a bebice nisu u stanju maknuti prekrivač preko sebe ako im je prevruće niti si same skinuti suvišnu odjeću. S druge strane, pregrijavanje njihova tijela može povećati rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti. Međutim, na jednostavan način svojoj bebi možete stvoriti sigurno i udobno okruženje za spavanje tijekom ljetnih noći.

Na što paziti kad beba boravi pod klima uređajem
Shutterstock 

Uskladite temperaturu sobe i odjeću u kojoj beba spava

Idealna temperatura za sigurno spavanje bebe je između 18 i 20 stupnjeva. Kod ove temperature, ako beba spava u tankoj vreći za spavanje, dovoljan joj je tanki bodi dugih rukava.

Međutim, morate znati da ako je vama vruće, sigurno je vruće i vašoj bebi. Dakle, ako spavate samo u donjem rublju, vašoj će bebi biti dovoljan bodi bez rukava. Prema savjetu Anne Richley, medicinske sestre i primalje, onome u čemu je vama ugodno spavati dodajte još samo jedan sloj za bebu. Ako vama ne treba nikakav pokrivač, vašoj je bebi potreban samo jedan sloj tanke odjeće. U vrlo vrućim uvjetima, vaša beba može ostati i samo u peleni.

Što znači kad se bebe znoje?

Znojenje je način na koji nas vlastito tijelo hladi. No neke se bebe znoje više, a neke manje. Ako se beba pojačano znoji, dodirom joj provjerite potiljak. Ako je vruća na dodir, obrišite je vlažnim ručnikom - po licu, vratu, rukama i nogama – i otvorite sobna vrata i prozor.

Tijekom dana pokušajte održavati svoj dom hladnim tako što ćete za vrijeme najjače vrućine držati prozore zatvorenima, s navučenim zavjesama i spuštenim roletama.

Spavanje bebe ljeti ne bi vas trebalo previše zabrinjavati ako su zadovoljeni svi uvjeti sigurnog spavanja, odnosno ako bebicu ne pokrivate dekicama, ako je stavljate da spava na leđima i ako joj ne oblačite previše odjeće. Naime, statistike su zapravo pokazale da je veći broj beba koje dožive toplinski udar zimi nego ljeti jer roditelji iz straha da im ne bude hladno pregrijavaju prostorije u kojima spavaju te ih odijevaju u previše slojeva odjeće.