Najnovije istraživanje znanstvenika s američkog sveučilišta Purdue pokazalo je da prenatalni vitamini za trudnice mogu promijeniti sastav - posebno bakterijsku raznolikost - majčina mlijeka.
Rezultati istraživanja predstavljeni su na kongresu Američkog društva za prehranu, koji je pod nazivom Nutrition Live Online 2021 održan online od 7. do 10. lipnja. Istraživanje su provele znanstvenice Rana Chehab i Michelle Forman s američkog sveučilišta Purdue.
Znanstvenice su proučavale kako prehrana i dodatci prehrani, koje koriste trudnice, utječu na sastav mikrobioma majčina mlijeka. Prethodna istraživanja nisu uspjela utvrditi točan izvor bakterija pronađenih u majčinu mlijeku iako su neki rezultati upućivali na to da bi one mogle biti povezane s mikrobiotom u crijevu, mikrobiomima s kože dojki ili čak s usta novorođene bebe.
Prema sažetku studije, znanstvenice su analizirale podatke 771 trudnice. Počele su prikupljanjem podataka o njihovoj prehrani i navikama uzimanja dodataka prehrani tijekom trudnoće. Sve su trudnice ispunjavale upitnik s pitanjima o tome kakvu hranu jedu, i koliko često, a prema vrsti prehrane razvrstane su u tri kategorije prehrane: veganska, zapadnjačka i uravnotežena.
U periodu od dva do šest mjeseci nakon poroda, znanstvenice su od tih istih žena prikupile uzorke majčina mlijeka i analizirale njegovu mikrobiološku raznolikost tako što su sekvencionirale gen 16S rNA.
Pokazalo se da način prehrambene nema tako jak utjecaj na sastav majčina mlijeka, kao što to imaju dodaci prehrani koje koriste trudnice. Čak 88 posto žena koje su sudjelovale u istraživanju priznalo je da uzima prenatalne vitamine, potvrdila je EurekAlert.
Mlijeko žena, koje su u trudnoći redovito konzumirale riblje ulje ili folnu kiselinu, pokazivalo je nižu razinu mikrobiološke raznolikosti. Samo četiri posto trudnica koristilo je vitamin C i njihovo je mlijeko imalo veću mikrobiološku raznolikost.
Iz tog se razloga ženama savjetuje da, ako mogu, isključivo doje do navršenih šest mjeseci bebina života, a može i duže.
Dojenje je, naime, važan faktor u uspostavi i razvoju mikrobiote. Majčino mlijeko smatra se jednim od važnih faktora za uspostavu metaboličkih i imunosnih odgovora vezanih uz zdravlje djeteta. Prednosti dojenja za majku i bebu su:
- Može smanjiti rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti koji je najčešći uzrok smrti u dojenčadi između dva tjedna i 1. godine života.
- Može smanjiti rizik od nekrotizirajućeg enterokolitisa u novorođenčadi.
- Smanjuje rizik od povišenog krvnog tlaka, dijabetesa, raka jajnika i raka dojke u majki.
- Smanjuje rizik od astme, pretilosti, dijabetesa, respiratornih bolesti, upala uha, gastrointestinalnih problema kod dojenčadi.
Tekst: Ivana Kalogjera
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti