Trudnoća je jedno posebno stanje tijekom kojeg buduće mame trebaju voditi računa o sebi i bebi. S obzirom na to da dobivaju neželjene komentare i savjete sa svih strana, često osjećaju kao da im je sve zabranjeno. Istina je upravo suprotno, trudnice se ne trebaju ponašati kao da su bolesne ako je trudnoća uredna. 

Ipak nije lako pronaći zlatnu sredinu jer na sve strane možete čuti različite savjete o tome što trudnice smiju ili ne smiju raditi, od kojih neki nemaju nikakvog smisla. Primalja Milica Ristovski za portal Yumama objasnila je što buduće mame zaista ne trebaju raditi i zašto. 

"Ono s čime se definitivno ne slažem je kad se zdrave žene koje imaju zdravu trudnoću ograničavaju kao da ne smiju raditi ni najjednostavnije stvari. Primjerice: 'Fizička aktivnost u trudnoći nije dozvoljena'. Odmah da napomenem da ovo nije točno, i da je fizička aktivnost, čak i poželjna u trudnoći. Šetnja, naravno bez forsiranja, je najbolja fizička aktivnost. Ono što je preporučljivo je psihofizička priprema trudnica za porođaj, a s vježbama se započinje od 28. gestacijskog tjedna. Baziraju se na tome kako pravilno disati, ne gubiti nepotrebno snagu kad porođaj krene, kako se ponašati i što raditi u razdoblju kontrakcije, ali isto tako i napona. Rade se vježbe koje su slične pilatesu, vježbe na lopti, strunjačama, kao i vježbe istezanja gdje se cijelo tijelo trudnice opušta, a dodatno utječe povoljno na cijeli organizam", rekla je Ristovski. 

Ristovski ističe da postoje i one trudnoće u kojima žene imaju manje ili veće komplikacije. 

"Uvijek postoji i ona druga strana gdje neka trudnoća nije baš kako smo je zamišljali, i gdje zbog stanja trudnice i ploda postoje ograničenja. Prije bilo kakve aktivnosti, svaka trudnica bi se trebala savjetovati s ginekologom. Kad je u pitanju psihofizička priprema, mora se voditi računa da te vježbe isključivo vodi medicinski stručnjak", objasnila je. 

Primalja otkrila što trudnice ne smiju raditi
Foto: Shutterstock

Prehrana u trudnoći

Uz to što bi trudnice trebale ili ne bi trebala činiti, postoji i dosta zabluda o tome što smiju ili ne smiju jesti. 

"Nešto što se ne bi trebalo raditi u trudnoći je vezano za prehranu, a to je da se nikako ne smije konzumirati meso koje nije dovoljno termički obrađeno, ali isto vrijedi i za ribu i plodove more jer mogu biti opasni zbog rizika od infekcije, kao što je listerija. Sirova jaja mogu sadržavati salmonelu, a savjet je da ih prije konzumiranja dobro ispečete ili skuhate, kao i da ih čuvate uvijek na tamnom i hladnom mjestu. Sirovo ili nepasterizirano mlijeko i meki sirevi od nepasteriziranog mlijeka mogu također biti izvor zaraze", objasnila je. 

Iako se ponekad mogu čuti savjeti da trudnice potpuno izbace bijelo brašno i šećer iz prehrane, Ristovski smatra da ove namirnice neće napraviti problem ako ih unosite u razumnim količinama.

"Najčešći razlog zašto se ove namirnice izbacuju je sprječavanje pojave gestacijskog dijabetesa, posebno zbog količine unosa šećera, ali ne zaboravite da je i voće puno fruktoze i da tu također treba imati granicu", navodi Ristovski.

Potom je istaknula i na koje druge navike treba paziti. 

"Od pića, treba izbjegavati alkohol, gazirana i previše zaslađena pića. Pušenje bi trebalo prekinuti, a i što manje se izlagati duhanskom dimu ako je to moguće. Treća stvar koju bi trebalo izbjegavati je kupanje u javnim bazenima zato što dolazi do narušavanja vaginalne flore i infekcije su mnogo češće. Također, izlaganje visokoj temperaturi, saune i tople kupaonice, zbog temperatura koje su prilično visoke, i dolazi do vazodilatacije, točnije procesa širenja krvnih žila", rekla je Ristovski. 

Zatim je primalja naglasila da trudnice prije nego što uzmu bilo kakav lijek trebaju provjeriti s ljekarnikom je li siguran. 

"Jedna od najvažnijih stvari koju ne trebate raditi je uzimati lijekove bez prethodne konzultacije s ginekologom. Spektar lijekova koji se mogu koristiti u trudnoći je vrlo mali i mora se voditi računa", dodala je. 

Putovanja u trudnoći

Ljeto je vrijeme kad mnogi odlučuju otputovati na nekoliko dana, i to najčešće na more. Kad je putovanje u pitanju, trudnice trebaju biti oprezne. 

"Trudnica koja je u prvom tromjesečju bi trebala izbjegavati bilo kakvu vrstu putovanja, ne samo odlazak na more. Najsigurnije razdoblje za putovanje je otprilike između 18. i 24. gestacijskog tjedna. Ono što je poželjno da ako je destinacija udaljena, putovanje nikako ne bi trebalo biti prijevoznim sredstvom kao što su autobus, automobil, vlak itd. Najbolji izbor bio bi avion. Naravno, prije svakog putovanja, potrebno je odobrenje i savjetovanje s ginekologom. Određene avio-kompanije traže zdravstvenu potvrdu ginekologa i datum termina porođaja. Ako se odlučite za putovanje, obavezno ponesite svu dokumentaciju vezanu za trudnoću sa sobom", zaključuje Ristovski.

Izvor: Yumama