Mnoge žene u trudnoći pate od bolova, ukočenosti i pritiska, a često osjećaju i dodatni stres. Osim toga, kako trudnoća odmiče, spojevi zdjelice postaju sve mekši jer se tijelo priprema za porođaj, a to često uzrokuje bolove u leđima. Zato je masaža tijekom trudnoće idealna terapeutska metoda za različite potrebe trudnice. Masaža poboljšava funkciju mišića, cirkulaciju i općenito tjelesni tonus, oslobađa od psihičkog i fizičkog umora. Zbog velikih tjelesnih i hormonskih promjena koje se pojavljuju kod buduće majke, neki liječnici ne preporučuju masažu tijekom prvog tromjesečja. Drugo i treće tromjesečje dobro je vrijeme za početak prenatalne masaže.
Jako je važno da terapeut koji masira trudnicu poznaje stanje trudnoće i anatomiju trudnica. Ne preporučuje se jaka masaža, trudnica ne bi nikad smjela osjetiti nelagodu i bol. Pri masaži trudnice ne smiju se stimulirati refleksne zone, neurolimfatičke te akupresurne točke. Sakralnom i lumbalnom dijelu kralježnice treba pristupati vrlo nježno i oprezno, a najbolji način da se odredi optimalna jačina pritiska jest otvorena komunikacija između trudnice i osobe koja ju masira.
Masažom cijelih leđa, vrata, nogu, stopala i laganim glađenjem trbuha kod trudnica se smanjuje bol u leđima i pojačava prokrvljenost tijela.
Masaža nogu, glađenje od članaka prema bedrima, može pomoći opuštanju tijela, smanjenju bolova i oticanja nogu. No treba izbjegavati dodirivanje proširenih vena.
Kod komplikacija u trudnoći ne preporučuje se masaža
Foto: Thinstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano