Nakon 4D projekcije dobivate film na nosaču podataka u kojem glavnu ulogu igra beba koja će uskoro doći na svijet. To je nedvojbeno vrijedan suvenir za mnoge roditelje, a prilika da vide bebu kako se miče, smiješi, mršti je ono što svaka buduća mama ili tata jedva čeka. Zbog ovih zabavnih i emotivnih trenutaka ponekad se zanemaruje dijagnostička važnost ovog pregleda.

4D ultrazvuk je trodimenzionalni pregled koji se izvodi u današnje vrijeme. To znači da se u trenutku pregleda promatra beba u majčinoj utrobi. 4D ultrazvuk puno je precizniji od 2D ultrazvuka (dvodimenzionalna slika), pa čak i od 3D (statična trodimenzionalna slika). Omogućuje izradu presjeka i gledanje bebe sa svih strana dok se kreće, što roditelji ne mogu doživjeti na klasičnom ultrazvuku.

4D ultrazvuk.jpeg
Shutterstock 

Kada ići na 4D ultrazvuk

Ultrazvučni pregledi nisu štetni pa se mogu raditi u bilo kojoj fazi trudnoće i ponavljati više puta. No, kada je riječ o 4D ultrazvuku, žene koje su već rađale i napravile pretragu ističu kako je to najbolje učiniti oko 20-30. tjedna trudnoće. Tada je dijete dovoljno razvijeno da može uočiti više detalja. Pacijenti rijetko rade 4D ultrazvuk zbog činjenice da se plaća.

Anketa

Jeste li išli na 4D ultrazvuk u trudnoći?

Prednosti 4D ultrazvuka

Često se mogu čuti mišljenja da je 4D ultrazvuk samo nepotreban dodatak, izmišljotina imućnijih ili onih koji se trudnoću pretjerano uzbuđuju. Međutim, to nije točno. Zato što je 4D ultrazvuk stvoren kako bi liječnik mogao točnije procijeniti zdravlje nerođenog djeteta.

Pregled omogućuje snimanje i najsitnijih anatomskih detalja, a samim time i otkrivanje bolesti poput rascjepa usne ili kralježnice, kao i deformiteta ruku i stopala.

Štoviše, prema mišljenju psihologa, izvedba 4D ultrazvuka pozitivno utječe na stvaranje emocionalne veze između roditelja i djeteta. Snimka omogućuje promatranje čak i bebinog osmijeha i grimasa.

 Izvor: Yumama