Unatoč opće poznatim činjenicama o štetnosti pušenja na naše zdravlje, teško se pomiriti sa činjenicom da neke trudnice nastavljaju sa pušenjem i nakon što ustanove trudnoću iako znaju da cigarete mogu naštetiti zdravlju djeteta.
Najmanje dva do tri mjeseca prije začeća žena ne bi trebala piti alkohol niti pušiti. Jedan i drugi porok mogu imati negativan utjecaj na embriju starom samo nekoliko dana.
- Pušenje usporava rast djeteta, a može dovesti i do morfofunkcionalne nezrelosti novorođenčeta (dijete se rađa u vrijeme termina, ali izgleda kao nedonošće, sitno je, niske porođajen težine i nerazvijeno).
- Posljedica pušenja može biti i tjelesna hipoksija (nedostatak kisika u stanicama)
- Insuficijencija posteljice (posteljica ne obavlja pravilnu opskrbu ploda hranjivim tvarima i kisikom što usporava rast i ometa razvoj funkcija raznih organa)
- Pobačaj ili prijevremeni porođaj
Dijete je rođeno potpuno zdravo. U čemu je problem?
Rodi li se dijete sasvim zdravo, šanse da i nadalje ostane dobrog zdravlja smanjuju se svakim mjesecom. Žena koja tijekom trudnoće nije prestala pušiti, sigurno neće odbaciti cigaretu ni ubuduće, što znači da je dijete osuđeno na to da postane pasivan pušač. Ne samo da je u majčinu trbuhu bio izložen štetnom djelovanju nikotina nego i nakon što dođe na svijet, udahne i do 15% dima koji majka izdahne. Nikotin prijeti naravno i iz majčina mlijeka u kojem se također nakupljaju svi toksini iz cigareta.
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke