Unatoč opće poznatim činjenicama o štetnosti pušenja na naše zdravlje, teško se pomiriti sa činjenicom da neke trudnice nastavljaju sa pušenjem i nakon što ustanove trudnoću iako znaju da cigarete mogu naštetiti zdravlju djeteta.
Najmanje dva do tri mjeseca prije začeća žena ne bi trebala piti alkohol niti pušiti. Jedan i drugi porok mogu imati negativan utjecaj na embriju starom samo nekoliko dana.
- Pušenje usporava rast djeteta, a može dovesti i do morfofunkcionalne nezrelosti novorođenčeta (dijete se rađa u vrijeme termina, ali izgleda kao nedonošće, sitno je, niske porođajen težine i nerazvijeno).
- Posljedica pušenja može biti i tjelesna hipoksija (nedostatak kisika u stanicama)
- Insuficijencija posteljice (posteljica ne obavlja pravilnu opskrbu ploda hranjivim tvarima i kisikom što usporava rast i ometa razvoj funkcija raznih organa)
- Pobačaj ili prijevremeni porođaj
Dijete je rođeno potpuno zdravo. U čemu je problem?
Rodi li se dijete sasvim zdravo, šanse da i nadalje ostane dobrog zdravlja smanjuju se svakim mjesecom. Žena koja tijekom trudnoće nije prestala pušiti, sigurno neće odbaciti cigaretu ni ubuduće, što znači da je dijete osuđeno na to da postane pasivan pušač. Ne samo da je u majčinu trbuhu bio izložen štetnom djelovanju nikotina nego i nakon što dođe na svijet, udahne i do 15% dima koji majka izdahne. Nikotin prijeti naravno i iz majčina mlijeka u kojem se također nakupljaju svi toksini iz cigareta.
Foto: Thinkstock
Princ Archie proslavio šesti rođendan: Slavni par s njim je preživio strašan incident, a ovako su ga opisali
'Ako lažeš, narast će ti nos': 7 bijelih laži kojima roditelji mogu natjerati djecu da se lijepo ponašaju
Kirurg iz KB Dubrava: Liječenje rascjepa usne i nepca zahtijeva nekoliko kirurških zahvata
Sin Cristiana Ronalda dolazi u Hrvatsku: Svaki dan trenira po nekoliko sati i tušira se hladnom vodom
Recenzija filma 'Legenda o Ochiju': Zašto se preporučuje starijoj djeci?