Trudnoća je jedno zaista posebno i u pravom smislu drugo stanje, tijekom kojeg buduće mame mogu doživjeti različite simptome, manje ili više ugodne. Primalja Milica Ristovski za Yumama je otkrila što trudnice mogu očekivati tijekom ovih devet posebnih mjeseci.
Prvo je objasnila podjelu trudnoće na tromjesečja ili trimestre.
"Sama riječ trimestar podrazumijeva podijelu cijele trudnoće na tri razdoblja (tri tromjesečja), od kojih svaki traje tri kalendarska mjeseca. Prvo tromjesečje prvi, drugi i treći mjesec (od 1. do 13. tjedna). Drugo tromjesečje obuhvaća četvrti, peti i šesti mjesec (od 14. do 27. tjedna). Treće tromjesečje obuhvaća sedmi, osmi i deveti mjesec (od 28. tjedna do poroda)", objasnila je Ristovski.
Uobičajeni simptomi trudnoće
Govoreći o simptomima trudnoće, Milica je istaknula da svaka žena doživljava trudnoću na individualan način, ali kad je trudnoća potvrđena, najčešće se javljaju sljedeći simtpomi trudnoće:
- mučnina i povraćanje
- češća potreba za mokrenjem
- pojačana osjetljivost dojki, otečene grudi
- izoštren osjećaj mirisa
- nadutost
- zatvor vrtoglavica
- jaka želja za određenim namirnicama ili averzija prema hrani
- pojačan iscjedak
- pojačano znojenje
- umor i potreba za snom
- točkasto krvarenje.
"Ovo su neki od simtpoma koji naravno ne moraju nužno pojaviti kod svake trudnice, ali će svaka imati bar jedan od ovih simptoma. Ono što mi možemo učiniti za njih u ovom razdoblju je pružiti punu podršku, biti uz njih, i naravno ispunjavati im želje. Ovi simptomi znaju biti vrlo teški, iscrpljujući, a u nekom trenutku mogu zahtijevati čak i hospitalizaciju trudnice", rekla je primalja dodajući da obično od drugog tromjesečja postaje lakše.
Iako se u većini trudnoća javljaju uobičajeni simptomi, primalja je otkrila i simptome koji se smatraju normalnima, ali se ne javljaju tako često.
"Svakako jedan od manje uobičajenih simptoma u trudnoći je točkasto krvarenje, točnije implantacijsko krvarenje, koje nastaje kao posljedica usađivanja jajne stanice u stijenku maternice. To je normalan rani znak trudnoće i ne treba stvarati paniku. Drugi manje uobičajeni simptom može biti vaginalni iscjedak koji je praćen svrbežom, nekada čak i neugodnim mirisom, i potrebno je obaviti pregled kod ginekologa koji će napraviti i analizu vaginalnog brisa, kao i prepisati terapiju ako je potrebna. Treći simptom je nagla promjena raspoloženja, od smijeha do suza, ali svakako u ovom razdoblju treba raditi sve ono što trudnicu čini sretnom, naravno", objasnila je.
Promjene na tijelu
Trudnoća je razdoblje tijekom kojeg tijelo prolazi kroz brojene promjene, a evo koje su i kada su vidljive.
"Kad pričamo o promjenama u prvom tromjesečju, u tom razdoblju one nisu baš velike. Trudnice koje imaju problem s jutarnjim mučninama, povraćanjem, čak i izgube koji kilogram pa se može vidjeti da su smršavjele. Rijetko koja trudnica će u ovom razdoblju dobiti na kilaži. Ono što najčešće zanima sve buduće mame je hoće li im se odmah vidjeti trbuh. Odgovor je ne. Promjene se mogu vidjeti otprilike od 12. gestacijskog tjedna. Trbuh se nazire, pojavljuje se svjetlosmeđa linija duž trbuha (Linea negra), ali ne nužno kod svih trudnica. Bez briga, nekoliko tjedana nakon poroda linija će izblijediti. Areole na grudima mogu postati tamnije, može se pojaviti poneka akna, ali naravno, sve to brojne trudnice i zaobiđe. Najviše promjena na tijelu se ipak događa od drugog tromjesečja", objasnila je Ristovski.
Simptomi koje ne treba ignorirati
Baš zato što se u trudnoći događaju brojne promjene, buduće mame nisu uvijek sigurne je li neka promjena normalna ili znak za uzbunu. Primalja je objasnila koji su simptomi znak da se ipak treba javiti liječniku.
"Nešto što nikako ne smijemo ignorirati je oštar bol u trbuhu, praćen krvarenjem. Kad je u pitanju rana trudnoća, pojačano krvarenje može biti znak spontanog pobačaja, dok u kasnijoj trudnoći može ukazati na abrupciju posteljice ili placentu previju. Abrupcija posteljice predstavlja odvajanje normalno usađene posteljice od maternice (nakon 20. tjedna trudnoće), a prije nego što se novorođenče rodi, uključujući i sva odvajanja posteljice neposredno pred sam porođaj, dok placenta previa predstavlja stanje u trudnoći u kojem posteljica raste iznad unutrašnjeg otvora maternica i čini ga djelomično ili potpuno neprohodnim za porođaj", rekla je.
Ristovski ističe da je znak za uzbunu i jaka glavobolja, koja može da bude praćena i povišenim krvnim pritiskom, s ili bez mučnine i povraćanja, te da može ukazati na preeklampsiju.
"Preeklampsija predstavlja oboljenje trudnica ili rodilja, karakterizira je povišen krvni tlak, čije su vrijednosti veće od 140/90mmHg, mjerene dva puta u razmaku od četiri ili šest sati, uz prisustvo proteina u urinu", naglasila je.
Kao još neke od simptoma koje trudnice nikako ne treba zanemariti navodi bolove u leđima koji mogu ukazati na bubrežnu ili urinarnu infekciju, kao i zamagljen vid koji može biti znak gestacijskog dijabetesa.
"Ovo su simptomi koji se ne smiju zanemariti i ako trudnica primijeti bilo koji od navedenih simptoma ili neki drugi koji je sumnjiv, a da se stanje kontinuirano pogoršava, obavezno se mora obratiti liječniku ili zatražiti hitnu medicinsku pomoć", poručila je Ristovski.
Glumica šokira odgojem 14-godišnjeg sina: Žvakala mu je hranu kad je bio beba, i dalje se zajedno kupaju i spavaju
'Potrebno je selo da odgoji dijete': Najbolje prijateljice zajedno uselile sa svojih šestero djece
Ona je 5 godina bila dadilja kraljevske obitelji: Sad otkrila kakva su zapravo djeca, ali i Kate i William
20 stvari koje bi djeca trebala isprobati do 10. godine
Kreću upisi u zagrebačke gradske vrtiće, a evo što roditelji moraju znati