Novo istraživanje provedeno u Kini pokazalo je da relativno čest zdravstveni problem tijekom trudnoće povećava rizik za 28 posto da će dijete razviti ADHD, autizam ili intelektualne poteškoće.
Za analizu su znanstvenici prikupili podatke iz 202 studije o 56 milijuna trudnoća diljem svijeta. Promatrali su ishode za djecu čije su majke imale dijabetes tipa 1 ili tipa 2 tijekom trudnoće, kao i za majke kojima je dijagnosticiran gestacijski dijabetes.
Tim je otkrio da majčin dijabetes povećava rizik od svih vrsta neuroloških razvojnih poremećaja, pri čemu se autizam povećava za 25%, ADHD za 30%, a intelektualni invaliditet za 32%, piše New York Post.
Osim toga, djeca rođena od majki s dijabetesom imala su 20% veću vjerojatnost da će imati komunikacijske poteškoće, 17% veću vjerojatnost da će imati probleme s kretanjem i 16% veću vjerojatnost da će razviti poteškoće u učenju u usporedbi sa svojim vršnjacima.
Zanimljivo je da su djeca s najvećim rizikom bila ona rođena od majki s već postojećim dijabetesom. Ta je djeca imala 39% veću vjerojatnost da će razviti jedan ili više ovih poremećaja u usporedbi s onima čije su majke imale gestacijski dijabetes, koji se razvija tijekom trudnoće i obično nestaje nakon rođenja.
Rizik je također bio veći kod djece čije su majke dugo imale gestacijski dijabetes ili kojima je bio potreban lijek. Ovi nalazi objavljeni su u časopisu Lancet Diabetes & Endocrinology.
Dijabetes nije nužno uzrok
Znanstvenici napominju da ova studija ne dokazuje da gestacijski dijabetes izravno uzrokuje neurološke razvojne probleme kod djece, ali stručnjaci kažu da su rezultati važni i da zahtijevaju daljnja istraživanja.
„Neurorazvojni poremećaji, uključujući autizam i ADHD, prethodno su uočeni u većoj mjeri kod djece s dijabetesom tipa 1, koja i sama imaju povišen šećer u krvi“, rekao je za Medical News Today dr. Jonathan Faro, stručnjak za zdravlje majke i dojenčadi.
Rekao je da studija koja povezuje majčin dijabetes s neurološkim razvojnim poremećajima postavlja ključna pitanja o tome utječe li visoki šećer u krvi tijekom trudnoće na razvoj mozga fetusa, potencijalno djelujući kao uzročnik urođenih mana ili razvojnih problema.
Autori studije pozvali su na dodatna istraživanja kako bi se potvrdila veza između visokog šećera u krvi i neuroloških razvojnih problema te razumjeli temeljni uzroci. Također su preporučili istraživanje potencijalnih zaštitnih čimbenika i intervencija za zaštitu mozga u razvoju od mogućih negativnih učinaka majčinog dijabetesa.
Rizik od dijabetesa u trudnoći
Učestalost dijabetesa općenito se povećala u cijelom svijetu, a kada je riječ o gestacijskom dijabetesu, Cleveland Clinic napominje da je rizik veći za žene koje imaju prekomjernu težinu ili su pretile, fizički su neaktivne ili starije od 35 godina.
Obiteljska anamneza dijabetesa, sindrom policističnih jajnika i određene etničke skupine također vas mogu izložiti većem riziku od gestacijskog dijabetesa.
Stručnjaci su za New York Times rekli da studija naglašava potrebu za sveobuhvatnim probirom žena u dvadesetima i tridesetima kako bi se mogle liječiti prije nego što zatrudne.
Iako su nalazi možda zabrinjavajući, „stvarnost skrbi za gestacijski dijabetes je da imamo tretmane koji pomažu“, rekao je dr. Kartik Venkatesh, direktor Programa za gestacijski dijabetes na Državnom sveučilištu Ohio, koji nije bio uključen u studiju.
Svaki dan trenira po nekoliko sati i tušira se hladnom vodom: Ovako Cristiano Ronaldo odgaja sina
Recenzija filma 'Legenda o Ochiju': Zašto se preporučuje starijoj djeci?
Uz ovih 5 metoda natjerat ćete dijete da prestane cendrati prije nego što izgubite živce
Treba li u bebinu hranu dodavati sol i šećer? Pedijatrica savjetuje što kad beba odbija namirnice
Dr. Rajović otkrio koji su školski predmeti najvažniji za djecu: Razvoj potiče i aktivnost koje se mnogi srame