Ako ste roditelj na društvenim mrežama, vrlo je vjerojatno da ste bombardirani sadržajem o nježnom roditeljstvu. To je postala svojevrsna popularna riječ koju su usvojili brojni influenceri o roditeljstvu te izvor žustre rasprave među roditeljima i onima koji to nisu.

"Nježno roditeljstvo posljednjih je godina postalo popularno jer je u skladu s modernim istraživanjima o razvoju djeteta i emocionalnih dobrobiti", kaže Chioma Fanawopo, trenerica za roditelje i tinejdžere, za Parents

"U svijetu u kojem raste svijest o mentalnom zdravlju, mnoge roditelje privlače njegovi principi, koji imaju za cilj odgojiti emocionalnu sigurnu i otpornu djecu", dodala je Fanawopo. 

Ali ako vam je nježno roditeljstvo teško, niste sami.

Jedna studija objavljena 2024. godine otkrila je da više od trećine roditelja koji se smatraju nježnim roditeljima izvještavaju o nesigurnosti i iscrpljenosti zbog pritiska da ispune roditeljske standarde. Ti nježni roditelji često razmišljaju o svojoj dobrobiti i otvoreno pitaju odgajaju li ispravno ili ne. 

Unatoč tome što je u trendu, nježno roditeljstvo može se činiti gotovo nedostižnim za neke, prema riječima stručnjaka. I za to postoje različiti razlozi. 

Zašto je nježno roditeljstvo popularno? 

Nježno roditeljstvo postalo je popularno tijekom pandemije COVID-19, vrijeme kad su izolacija i stres bili rašireni, a roditelji su tražili savjet o odgoju u teškim trenucima. Ono što su otkrili bio je alternativni pristup roditeljstvu koji se udaljava od tradicionalno oštrijih stilova roditeljstva i okreće se prema blažem. 

Također je utemeljen na dokazima, ističe Lauren O'Carroll, trenerica roditeljstva specijalizirana za rad s osobama s poremećajem pažnje i hiperaktivnosti (ADHD).

"Istraživanja dosljedno pokazuju da stilovi roditeljstva imaju dubok i cjeloživotni utjecaj na mentalno zdravlje i razvoje djece", objašnjava O'Carroll.

"Nježno roditeljstvo naglašava emocionalnu sigurnost i duboku povezanost s roditeljima, što je ključno za poticanje otpornosti i dobrobiti. Također ističe važnost koregulacije i izgradnje sigurnih veza, što je u skladu s onim što znamo o razvoju mozga", istaknula je. 

U svom radu, O'Carroll vidi mnoge roditelje milenijalaca i generacije Z koji gravitiraju prema ovom pristupu. Često se svjesno udaljavaju od autoritarnih stilova roditeljstva, bilo zato što su se kao odrasli zavjetovali da će stvari raditi drugačije od svojih roditelja, ili zato što su počeli otkrivati prošle traume na terapiji.

"Ovaj trend također odražava širi društveni pomak. Kako suradnja zamjenjuje hijerarhiju na radnim mjestima i u drugim područjima života, prirodno je da obiteljska dinamika slijedi taj primjer, prelazeći s krutih odnosa odozgo prema dolje na one izgrađene na međusobnom poštovanju i razumijevanju", navodi O'Carroll. 

Fanawopo dodaje da ovaj moderni roditeljski pristup odgoju djece naglašava empatiju, poštovanje i razumijevanje. 

"Radi se o njegovanju snažnog, poštovanog odnosa s vašim djetetom, vođenju strpljenjem i čvrstoćom, a ne strahom ili kaznom", objašnjava. 

"Ovaj stil roditelja potiče djecu da se izraze, a istovremeno održavaju granice, potiču emocionalnu inteligenciju i međusobno poštovanje", dodala je Fanawopo. 

Sarah Ockwell-Smith, autorica knjiga "How to Be a Calm Parenting" (Kako biti smiren roditelj) i "The Gentle Parenting Book" (Knjiga o nježnom roditeljstvu), često citirana kao popularizatorica termina nježno roditeljstvo, također na svojoj web stranici dijeli tvrdnju da će dijete s nježnim roditeljstvom odrasti u sretnu i emocionalno zdravu odraslu osobu. Važno je da priznaje da će, bez obzira na to koji stil roditeljstva koristite, roditeljstvo biti teško, a nježno roditeljstvo nije ništa drugačije.

Od kojeg roditelja dijete nasljeđuje inteligenciju
Foto: Shutterstock

Zašto nježno roditeljstvo može biti teško?

Za roditelje poput Fanawopo, britansko-nigerijske majke koja odgaja tinejdžere, nježno roditeljstvo može se činiti nelogičnim i kulturno izazovnim. 

"U mnogim afričkim kulturama, od djece se tradicionalno očekuje da se 'vide, ali ne čuju'. Poslušnost i usklađenost često se cijene iznad samoizražavanja. Kad djeca pomiču granice ili se čine prkosnima, to može roditelje ostaviti frustriranima i dovesti u pitanje njihov pristup", kaže ona, 

Izazovi nježnog roditeljstva ne zaustavljaju se na kulturnim očekivanjima. Na roditeljstvo utječu mnogi čimbenici, kaže Fanawopo, uključujući:

  • Osobnost djeteta - Neka su djeca prirodno jake volje ili vrlo osjetljiva, a oboje može testirati strpljenje roditelja.
  • Osobnost roditelja - Vlastiti temperament, okidači i razina stresa roditelja igraju veliku ulogu u tome kako reagiraju na svoje dijete.
  • Stres iz okoline - Pritisci na poslu, financijske borbe ili nedostatak podrške mogu otežati mirno roditeljstvo.

O’Carroll ističe nekoliko drugih čimbenika koji mogu otežati primjenu nježnog roditeljstva. Neke od ključnih prepreka uključuju:

  • Roditeljstvo u žaru trenutka - kad vaše dijete odbija slušati, ima ispad bijesa ili prkosi granicama, ostati smiren može se činiti gotovo nemogućim, pogotovo ako ste već preopterećeni, umorni ili pod stresom. 
  • Neurodivergentni roditelji - Roditeljima s ADHD-om, anksioznošću ili visokom emocionalnom osjetljivošću može biti teško modelirati samoregulaciju koju zahtijeva nježno roditeljstvo. Impulzivnost i emocionalna reaktivnost mogu otežati smirene reakcije. "Za roditelje poput mene, koji imaju ADHD, ovaj izazov se pogoršava kada odgajaju neurodivergentnu djecu, jer im je često potrebna još veća koregulacija. Upravo zato radim ono što radim kao trenerica za roditelje s ADHD-om jer iako znam koliko je teško biti nježni roditelj s ADHD-om, također znam da je to moguće", kaže O’Carroll. 
  • Vlastiti odgoj - Roditelji odrasli u autoritarnim ili zanemarujućim obiteljima mogu se teško odvojiti od ukorijenjenih uvjerenja o disciplini i poštovanju. Bez osobnog predloška za nježnost, stvaranje novih obrazaca može se činiti kao plivanje protiv plime.

Osim toga, jedan ključni aspekt nježnog roditeljstva je znati kako se ispričati kada niste u pravu i dati svom djetetu glas, napominje Fanawopo.

"Za mnoge od nas ovo je neistraženo područje, ispričavanje djeci nije bilo modelirano od strane vlastitih roditelja", dodaje.

"Ali podučavanje djece kako se nositi s sukobima i priznati svoje pogreške počinje od nas", naglasila je Fanawopo. 

Na kraju, bez obzira na roditeljski pristup koji odaberete, bit će potrebno uložiti trud.

"U konačnici, cilj je odgojiti djecu koja su samouvjerena, puna poštovanja i emocionalno inteligentna", kaže Fanawopo.

"To od nas kao roditelja zahtijeva strpljenje, prilagodljivost i samosvijest. To je izazovan put, posebno kada se odvajamo od kulturnih normi, ali nagrade su vrijedne toga", dodala je. 

Ako je nježno roditeljstvo pristup koji želite isprobati ili se u njemu poboljšati, postoje savjeti koje su odobrili stručnjaci koji će vam pomoći. Ali, zapamtite, u svakom slučaju radite odličan posao.