Drugi mjesec bebina života savršeno je vrijeme za uvođenje novih aktivnosti u rutinu. Osim onih osnovnih, kao što su hranjenje, kupanje, presvlačenje i spavanje, predlažemo dodavanje novih aktivnosti, postupno, po tjednima, kako biste obogatili i svoj i bebin život.
Mala djeca jednostavno vole aktivnosti koje mogu predvidjeti baš zato što im daju osjećaj sigurnosti (jer znaju što mogu očekivati od osobe koja se brine o njima), a to je preduvjet za stabilan emocionalni razvoj djeteta i stvaranje povezanosti s roditeljima ili skrbnicima.
Kupka. Pjesmica. Hranjenje. Spavanje. Ova vrsta rutine pomaže bebi da se osjeća sigurno, smireno i ima povjerenje u roditelje i skrbnike. Također, stvara temelje za učenje kako voljeti važne osobe u svom životu te utječe na razvijanje samopoštovanja.
Evo koje aktivnosti još možete uključiti u svoju dnevnu rutinu s bebom.
Aktivnosti iz tjedna u tjedan
Već sada u rutinu možete uvesti čitanje svojoj bebi. Bez obzira na to što vam se čini da tako malo dijete ništa ne razumije, ono će slušati i upoznavati zvukove, što je važno za usvajanje vještine govora. Osim toga, uspostavit ćete s djetetom dublju povezanost jer će ono slušati vaš glas, osjetit će da ste fokusirani na njega i osjetit će vašu blizinu.
Dojenčad voli proučavati lica. Provedite nekoliko minuta svaki dan promatrajući dijete u lice i dopuštajući mu da ono vas promatra. Pokažite mu njegov odraz u ogledalu, uživat će u promatranju smoga sebe.
Kako se u 2. mjesecu razvija koordinacija ruku i očiju, omogućite svome slatkom zamotuljku da istražuje. Iznad glave u stavite mobil koji će dijete potaknuti da dodiruje teksturu igračaka i da ručicom poseže za njima u ležećem položaju. Vjerojatno će neko vrijeme provesti samo u promatranju igračke koja se miče ispred njegove glave.
Žele li obitelj i prijatelji upoznati novog člana? Odvedite bebu u posjet kako bi se susrela s novim licima i čula nove glasove. Osim toga, društveni kontakti tijekom prva tri mjeseca bebina života utječu na razvoj njezinih socijalnih vještina u kasnijoj dobi.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće