Roditelji često primjećuju da djeca ljeti jedu manje, da im je apetit ponekad znatno smanjen, ali se uglavnom smatra da je svima tako zbog vrućine.

Pedijatrica dr. Daria Ivanova objašnjava za deti.mail.ru je li normalno da djeca ljeti jedu manje zbog vrućine ili je to znak da bi se roditelji trebali zabrinuti, piše Yumama.

Što se događa u djetetovom tijelu tijekom vrućine

U prvim godinama života termoregulacija kod djece je slabije razvijena nego kod odraslih. Kako bi održali normalnu tjelesnu temperaturu u vrućini, njihovo tijelo se suočava s povećanim stresom. Jedan od načina regulacije temperature je smanjenje apetita, jer tijelu treba dodatna energija za metabolizam. A kod starije djece jedan od razloga smanjenog apetita je aktivacija termoregulacijskih centara u hipotalamusu, koji mogu potisnuti osjećaj gladi. Za održavanje unutarnje temperature u toplom vremenu, dječje tijelo koristi nekoliko mehanizama: širenje krvnih žila kože, znojenje i smanjenje aktivne potrošnje energije za hranu. Sve to može dovesti do gubitka tekućine i minerala, smanjenja gladi i apetita. Stoga dijete može češće tražiti piće nego hranu.

Razlozi za odbijanje hrane po vrućini

  • Promjena apetita: U vrućim ljetnim danima, tijelo djeteta, kao i odraslog, zahtijeva manje energije, što može dovesti do smanjenja apetita. Djeca, kao i odrasli, prirodno smanjuju količinu hrane koju jedu kako ne bi preopteretili tijelo.
  • Žeđ: U toplijim danima mnoga djeca osjećaju više žeđi nego gladi. Tijelo prvenstveno signalizira potrebu za tekućinom, stoga je važno djetetu osigurati dovoljno tekućine.
  • Udobnost i aktivnost: Za vrućih dana djeca mogu biti manje aktivna i radije će boraviti u hladu ili u klimatiziranoj prostoriji. To također može utjecati na njihov apetit.

Trebate li se zabrinuti zbog smanjenja apetita?

Većina djece prilično dobro podnosi privremeni gubitak apetita po vrućem vremenu, bez štete za zdravlje. Takve promjene najčešće se opažaju u ljetnim mjesecima ili tijekom razdoblja abnormalne vrućine i prolaze same od sebe kako temperatura pada.

Ako je dijete općenito aktivno, dobro spava i nema znakove dehidracije ili trajne letargije, smanjenje apetita tijekom tog razdoblja smatra se fiziološkom prilagodbom.

Količina hrane kod djece mlađe od 3 godine može se smanjiti za 20-25% i to se smatra normalnim. U kasnijoj dobi smanjenje apetita je manje izraženo, ali kod djece s osjetljivom termoregulacijom je također sasvim opravdano.

Što kad dijete odbija jesti zbog vrućine?
Foto: Shutterstock

Pravila ljetne prehrane

Savjet pedijatra je da se pridržavate ovih pravila kada je u pitanju hranjenje djece tijekom ljeta:

Ne zaboravite vodu - Ponudite djetetu da pije često, ali u malim količinama. Čak i ako ne traži piti, ponudite mu što češće. Najpoželjniji su voda, razrijeđeni prirodni sokovi, kompoti (do 2 godine - idealno bez šećera). Izbjegavajte zaslađena gazirana i kofeinska pića - povećavaju gubitak tekućine i uzrokuju uzbuđenje. Nastavite redovito dojiti ili hraniti novorođenče adaptiranim mlijekom, jer je to najbolji način za sprječavanje dehidracije.

Stvorite ugodne uvjete - Održavajte sobu hladnom, prozračite je, koristite ventilatore ili klima uređaje. Obucite bebu u laganu, ležernu odjeću od prirodnih tkanina.

Mudro birajte hranu - Ponudite laganu, svježu, hladnu hranu: voće, povrće, bobičasto voće, jogurte. Smoothieji mogu biti odlična opcija za međuobrok za vruće vrijeme. Umjesto redovnih obroka, ponudite male međuobroke tijekom dana kako biste pomogli djetetu da dobije potrebne hranjive tvari, a da ga pritom ne preopterećujete.

Uključite igru u proces kuhanja - Neka vam dijete pomogne u sjeckanju povrća ili odabiru što želi jesti. To može povećati njegov interes za hranu.

Ne prisiljavajte dijete da jede - Dopustite mu da samo odabere vrijeme i količinu hrane, osluškujući svoje tijelo i svoje potrebe.

Kada biste trebali posjetiti liječnika

Stoga je u većini slučajeva smanjenje apetita tijekom ljeta kod djece sasvim normalno, način na koji se tijelo prilagođava visokim temperaturama. Međutim, ako primijetite bilo koji od sljedećih simptoma, trebali biste se obratiti liječniku:

  • Beba mlađa od godinu dana uporno odbija jesti dulje od 24 sata
  • Primjećujete gubitak težine
  • Dijete ima temperaturu, slabo je, letargično
  • Pojavljuju se znakovi dehidracije - suha koža, suha usta, smanjeno mokrenje
  • Dijete je letargično, neraspoloženo
  • Primjećujete tragove krvi u stolici