Ovo je vrijeme maženja. Prvi dani, uglavnom prilično zbunjujući, iza vas su prošli, a svaki sljedeći je predvidljiviji.
Uočavate što vaša beba voli, kako reagira na vas i okolinu, koji joj zvukovi i podražaji smetaju, a u čemu uživa i što je smiruje. Možda ste već bili i u prvoj šetnji, a najbliži članovi obitelji su vas posjetili.
No još traje prilagodba na roditeljstvo i brigu o bebi. Da biste ulovili vlak na kojem se osjećate sigurni i samopouzdani kao roditelj, potrebno je vremena, puno ponavljanja i vježbanja.
Dnevna rutina bebe od 6 do 8 tjedana
U ovoj dobi vaše dojenče već vjerojatno ima neki dnevni obrazac. Možete pretpostaviti kada će tražiti hranu, kada će spavati i koliko, a poneke bebe već mogu noću odspavati i do 4 sata u komadu.
No očekujte da barem dva puta u danu ipak nećete moći predvidjeti djetetovo ponašanje, a najčešće je to oko 10 sati ujutro i oko 16 sati popodne. Neke će bebe malo više plakati i biti uznemirene pa možda nećete znati koji je uzrok njihova nemira. Činit će vam se da hranjenje, umirivanje i ljuljuškanje u tim razdobljima dana nemaju jednako umirujući učinak, a plakanje može biti prilično intenzivno.
Pokušajte ostati smireni i usredotočeni tijekom ovih dnevnih 'oluja'. Jer, bebe u toj dobi osjećaju vaš nemir, što ih može samo još više uznemiriti.
Hranjenje bebe u dobi od 6 do 8 tjedana
Vaša beba je sada već iskusna 'sisalica' pa se ne morate brinuti da će ostati gladna. Ako dojite, količina mlijeka koju imate u skladu je s djetetovim potrebama, ali i dalje hranite bebu na njezin zahtjev.
Sada već znate prepoznati plač koji je uzrokovan glađu – glasno, neprestano plakanje sve dok dojenče ne dobije svoj obrok. No i uznemirenost i umor također mogu biti znak da beba želi jesti. Ne budite kruti s rasporedom hranjenja. Iako je vaše dijete u dobi između 6 i 8 tjedana, njegova crijeva još sazrijevaju.
1. Mnoge se majke u ovome razdoblju bebina razvoja počinju pitati je li njihova opskrba mlijekom dovoljna. Sve dok vaša beba dobiva na težini i raste, izgleda bistro i budno te ima šest ili više mokrih pelena dnevno, sve je u redu. Također, stolica je zlatnožuta i mekana.
2. Očekujte prvi skok u razvoju pa su mogući češći i duži podoji. Bebi počnite davati tijekom obroka obje dojke ako ste dosad davali samo jednu.
3. Pokušajte izdojiti malo mlijeka ako izlazite i ostavljate bebu s nekim. Umjesto na bočicu, ako zagusti, druga osoba neka bebu hrani žličicom.
Spavanje bebe u dobi od 6 do 8 tjedana
U ovoj dobi uobičajeno je da bebe spavaju samo jedan ciklus, oko 45 minuta, prije buđenja, i izgledaju prilično odmorno.
1. Pokušajte staviti bebu u krevetić prije nego što potpuno zaspi u vašem naručju. Pokušajte prepoznati znakove umore pa dijete nahranite u uspavljujte prije nego što postane nervozno i prestimulirano.
2. Nemojte reagirati i uzimati bebu čim se probudi, pustite je sve dok ne traži pozornost, možda se sama umiri i nastavi spavati.
Ponašanje bebeu dobi od 6 do 8 tjedana
Beba već živahno pokreće ručice i nožice, a naučila je i kako staviti šake u usta i reagira kada vas ugleda. Dijete se počinje glasati, gugutati i brbljati, što su prvi pokušaji komunikacije.
1. Beba može u šetnju, ali i već možete primati goste u kuću. Djeca uče socijalne vještine promatrajući druge ljude pa njihovo uočavanje osmijeha, slušanje razgovora, boravljenje među ljudima pomažu u razvoju mozga.
2. Čitajte i pričajte s bebom svakodnevno jer time se razvija centar za govor u mozgu.
3. Ostavite bebu neko vrijeme bez pelena, na pola sata, neka leži na leđima i maše slobodno nožicama i ručicama. Naravno, budite blizu, ne ostavljajte je na visokim i nesigurnim površinama.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Shutterstock
Ova 3 horoskopska znaka su cijelog života vezana za majku: Jedan se baš nikad neće odvojiti od nje
Trebaju li djevojčice ispod haljine nositi kratke hlačice?
Nova istraživanja otkrila da jedinci imaju bolje mentalno zdravlje, ali zbog jednog specifičnog razloga
Kako princ Louis izgleda na sedmi rođendan: Kate Middleton prekinula važnu tradiciju
6 problematičnih ponašanja kod djece koje roditelji ne smiju ignorirati