Vitamin D nije baš vitamin jer u našem organiznu više djeluje kao hormon. Ljudsko tijelo samo proizvodi ovaj vitamin, ali ako smo izloženi sunčevoj svjetlosti. U našoj koži posebna vrsta kolesterola pomaže pretvoriti vitamin D u njegov upotrebljivi oblik samo ako smo izloženi suncu. Potom krvotokom odlazi u jetru gdje se u aktivni oblik vitamina D.
Vitamin D je važan kako bi pomogao našem tijelu apsorbirati kalcij iz hrane koju jedemo. Zbog toga niske razine vitamina D mogu utjecati na čvrstoću i zdravlje kostiju. Vitamin D također igra važnu ulogu u načinu funkcioniranja naših gena i općem zdravlju.
Koji su rizici za bebu ako ne dobije dovoljno vitamina D?
Djeca trebaju vitamin D za rast i razvoj kostiju. Vitamin D također pomaže u stvaranju zdrave zubne cakline ali je potreban za opći rast i razvoj. Čak je i u maternici bebama potreban vitamin D pa je važno da ga trudnice unose u dovoljnoj količini.
Ozbiljan nedostatak vitamina D može dovesti do rahitisa, odnosno stanja tijekom kojeg bebine kosti postaju meke i slabe. Niska razina ovog vitamina može uzrokovati usporen motorički razvoj, slabost mišića, ali i bolove.
Odakle dijete dobiva vitamin D?
Primarni izvor vitamina D je izloženost sunčevim UV zrakama, a čak 90 posto dolazi od izlaganja suncu (vitamin D3), a preostalih 5-10 posto (vitamin D2) iz prehrane. Koža može apsorbirati samo ograničene količine vitamina D u jednom trenutku, zbog čega se preporučuje svakodnevno izlaganje suncu.
Prehrambeni izvori vitamina D dolaze iz masne ribe, gljiva, posebno onih koje su bile izložene suncu, te mliječne hrane obogaćene vitaminom D, na primjer maslaca i mlijeka. Drugi izvrsni izvori vitamina D su jetra, žumanjci i žitarice.
Alergija na hranu i vitamin D
Neka australska istraživanja otkrila su da postoji povećana vjerojatnost alergije na hranu kod beba s nedostatkom vitamina D i da dovoljna razina ovoga vitamina smanjuje rizik od alergija na hranu u prvoj godini života. Postoje i dokazi koji pokazuju da nedostatak vitamina D tijekom trudnoće može utjecati na povišeni krvni tlak trudnice i slabiji imunitet.
Nisku razinu vitamina D možete imati...
- ako živite na mjestu gdje nema puno sunčeve svjetlosti i većinu vremena provodite u zatvorenom prostoru
- ako ne izlažete kožu suncu
- ako ste u starijoj životnoj dobi
- ako uzimate lijekove koji utječu na razinu vitamina D
- ako imate višak kilograma
- ako imate bolest koja utječe na apsorpciju vitamina D
Vjerojatnije je da će beba imati nisku razinu vitamina D ako je majka tijekom trudnoće ili dojenja imala nisku razinu vitamina D
Važno je da imate na umu rizike izlaganja suncu, posebno kad je riječ o djeci jer se kod njih brzo na koži pojavljuju oštećenja i opekline. Najbolji je način da pratite dnevna upozorenja o visini UV zračenja te da za vrućih dana ne izlažete dijete suncu između 10 i 16 sati.
Ako majka tijekom trudnoće i dojenja ima dovoljnu razinu vitamina D, bebi je osiguran dovoljan unos ovoga vitamina. Još ako šetate s bebicom po sunčanom danu, naravno ne ljeti kada prži sunce, već ste puno učinili.
No s obzirom na to da se djeci do 6. mjeseca života ne preoručuje izravno izlaganje suncu, a sumnjate da vi imate nisku razinu vitamina D, posavjetujte se s pedijatrom.
Tekst: Lucija Bogdanić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Ovo su najbolji pedijatri i dječji kirurzi u Hrvatskoj za 2024.: Je li vaš na popisu?
Psihologinja: Intenzivno igranje video igara na mozak mladih djeluje poput kokaina
8 čudnih pravila roditelja koja su zapravo dobra za djecu
Zašto se dijete ne odaziva na svoje ime? Ovo su 4 moguća razloga, ali i dodatni simptomi kada se trebate zabrinuti