Jedna je od većih zabluda da ako ne prestanete dojiti svoje dijete kada navrši godinu dana, da ćete se pošteno napatiti, morati se skrivati kod rodbine, prijateljica. Doslovce, kao da ćete ući u ratnu zonu. No mnoge mame koje su spontano pustile da dojenje ide svojim tijekom, tvrde da, iako su dojile dijete do četvrte godine, niti je bilo naporno niti sui male problema s odvikavanjem. Zapravo, nisu niti svjesne kada se završilo.

‘Svoju sam kćer dojila do njezine 3 i pol godine. Posljednjih godinu dana podoji su se toliko prorijedili da je tražila na prsa jednom do dva puta dnevno. I kada je to prešlo samo u maženje, osjetila sam da je vrijeme da prekinemo. Samos am joj rekla: ‘Ena, popila si sve mlijeko, mama više nema’. To je bilo to’, ispričala nam je jedna mama iskustvo sa svojim drugim djetetom.

Stoga, ako uživate u ovome bliskom kontaktu, ne morate ga naglo i naprasno prekidati. Dob u kojoj je dijete spremno prekinuti dojenje, ovisi od djeteta do djeteta.

Što je dijete starije, mijenja se i rutina dojenja

Dob u kojoj je dijete spremno za odvajanje od dojke ovisi od djeteta do djeteta, ali ako uzmemo u obzir neki prosjek, to bi bilo u dobi između 2 i 4 godine. Zapravo, što je dijete emocionalno zrelije, I mami i bebi će biti lakši process odvajanja.

Kako dijete raste i razvija se, naravno, i sve više nutrijenata uzima iz krute hrane, nutritivna potreba za majčinim mlijekom je sve manja. Jednogodišnje dijete u prosjeku se na dojki zadržava samo nekoliko minuta, ali uzmite u obzir da je i vješto u dojenjeu, pa se prije zasiti.

Kako se dijete motorički razvija, ali kognitivno, a sve više ga zanima svijet oko njega, radije provodi vrijeme igrajući se, trčkarajući, proučavajući okolinu nego sisajući. To je još jedan od razloga zbog kojih se s godinama smanjuje vrijeme i učestalost podoja.

Što je dijete starije, a govorimo o dobi iznad godinu i pol, majčine grudi sve će više postajati mjesto maženja i utjehe, a sve manje mjesto hranjenja. Postoje i oni trenuci kada vaše dijete dobije neku crijevnu virozu ili temperature, tada, mnoge dojilje tvrde, majčino je mlijeko pravi eliksir za oporavak.

‘To što sam Enu tako dugo dojila, spasilo je i mene i nju u mnogim virozama. Na primjer, kada bi imala visoku temperaturu ili proljev, osjećala sam se sigurno jer bi tada više sisala, a time bi u tijelo unosila dovoljno tekućine i hranjivih sastojaka’, ispričala je naša mama.

Ako vam je dijete krenulo u jaslice ili vrtić, ako doživljava neke promjene, to će se odraziti na dojenju. Tada će imati jaču potrebu za vama i vašom utjehom pa će tražiti češće podoje, ali riječ je samo o fazi.

Dakle, učestalost podoja se postupno smanjuje kako je dijete starije. Dojenje jednom ili dvaput dnevno može trajati mjesecima, ovisno o djetetu i mami.

Kako prepoznati da dijete želi prestati dojiti?

Dijete će prestati dojiti kad više ne bude imalo potrebu ni nutritivno ni emotivno, dobro pije iz čaše i dobiva većinu potrebnih sastojaka iz čvrste hrane već neko vrijeme. Vrlo je neobično da dijete mlađe od 18 do 24 mjeseca prestane dojiti ako nije potaknuto (osim ako je mama ponovno trudna pa želi prekinuti dojenje).

Njačešće će djeca mjesecima prije prestanka tražiti na prsa samo noću, samo za uspavljivanje ili ujutro, nakon što se probude. Dijete koje želi prestati dojiti samo će postupno smanjivati jedan po jedan podoj tijekom nekoliko mjeseci.

Tekst: Sanja Matasić

Foto: Shutterstock