Bebini prvi koraci veselje su cijeloj obitelji pa potraga za prvim cipelicama izgleda kao neka malena svečanost. No to nije nimalo lagan zadatak, a postoje i neka pravila kod kupnje cipelica jer se djetetovo stopalo još uvijek formira te je važno da obuća budu primjerena za prve nesigurne korake.
Stoga, potražili smo odgovore na najvažnija pitanja vezana uz izbor dječje obuće kod Alme Ćurtović, diplomiranje fizioterapeutkinje, na savjetovalištu u Baby Centru.
Kada kupujemo prve cipelice?
Prve cipelice kupujemo kada dijete više hoda nego što puže. Kod prvih cipelica dobro bi bilo da budu visoke, iznad gležnja s čvrstom petom. Tijekom prvih godina sva djeca imaju nerazvijene svodove stopala.
Trebaju li djeca nositi uloške za obuću?
Uložak nije potreban, stavljanjem uloška mi mehanički formiramo stopalo i tim onemogućavamo mišićima da djeluju i povlače kosti odnosno formiraju svodove uzdužni i poprečni Đon treba biti fleksibilan da bi mogli aktivirati mišiće i raditi prijenos težine peta prsti. Prozračna, prirodni materijali. Udobna.
Kada kupovati cipelice?
Preporuka je da cipelice kupujemo u poslijepodnevnim satima kada je dijete određeni dio dana proveo na nogama. Dijete stavimo da stane na mjerač (ne u kolicima), da optereti stopalo vlastitom težinom. Kupujemo pola broja veće cipelice, ne cijeli broj.
Mogu li se cipelice nasljeđivati?
Cipelice ne bi trebalo nasljeđivati, svako dijete drugačije gazi, nije ista širina stopala…
Imaju li doista djeca spuštena stopala?
Svodovi stopala se razvojem i jačanjem malih mišića stopala i tetiva. To je proces koji traje. Prije 4 godine (u novije vrijeme spominju i 5,6 godi) dijagnoza spušena stopala ne postoji osim u nekim patološkim stanjima. Ukoliko dijete ima nizak tonus i vidno pada u gravitaciju medijalnim dijelom stopal, poprečni svod ostaje spušten -preporuka je povremeno pratiti dijete kod ortopeda, fizijatra ili fizioterapeuta.
Kako osigurati pravilan razvoj dječjih stopala?
Za razvoj stopala treba omogućiti djetetu da hoda boso u čarapama sa stoperima ili pelicama. Na 'provjerenom – čistom' terenu neka hoda po oblutcima, travi kako bi senzorno stimulirao mišiće stopala. Cipela je prije svega zaštita stopala od vremenskih uvjeta kiša snijeg hladnoća i nezgoda.
Postoje li vježbice za ravna stopala?
Ako govorimo o starijem djetetu kojem je dijagnosticirano ravno stopalo. Postoji nekoliko vježbi za kućne uvjete. Ubacivanje malih komdića spužvice prstima stopala u kanticu, nabiranje tkanine. Hod po širem užetu uzdužno i poprečno. Korištenje sobne plaže – simulira oblutke. Ali za takve vježbe potrebno je posjetiti terapeuta koji će prilagoditi vježbe stanju i djetetu individualno.
Kako birati obuću za stariju djecu?
Kod starije djece potrebno je obuću birati prema namjeni isto kao i kod odraslih. Razlika je ako se dijete bavi atletikom, planinarenjem, košarkom ili samo kupuje obuću za svakodnevne aktivnosti. Kod odrasle djece ako nije određena ciljana aktivnost nije potrebna visoka obuća iznad gležnja, đon ne smije biti tvrd, uložak ne prenaglašen mogu biti i ravne. Ne preporučava se tvrd i nesavitljiv đon, japanke, klompe jer je to obuća bez oslonca.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće