Separacijska anksioznost ili strah od odvajanja pojavljuje se kod razdvajanja djeteta od majke, ili osobe koja se brine za njega, a obično je popraćena djetetovim povlačenjem u sebe, tugom i vrlo često plačem. Prvo ozbiljno odvajanje od roditelja dijete obično doživi pri polasku u jaslice ili vrtić.
Pokušajte ostati pribrani i ne pokazati djetetu da je i vama odvajanje vrlo teško. Tako će dijete s vremenom shvatiti da je sasvim normalno da ono odlazi u jaslice ili vrtić kada vi morate na posao. Pokušajte mu takvo odvajanje i boravak u jaslicama ili vrtiću objasniti kao "posao" za malene. Ne obećavajte djetetu stvari koje možda nećete ispuniti jer ćete tako samo pogoršati stvar. Ako kažete da ćete doći po njega u određeno vrijeme, neka to tako i bude. Tako ćete imati djetetovo povjerenje i ostanak u vrtiću će vrlo brzo postajati sve manje težak za oboje.
Strah od razdvajanja ne ovisi o tome jeste li dijete razmazili svojim postupcima, već je prirodno urođeno svakom djetetu. Samo se vrijeme i intenzitet trajanja anksioznosti razlikuju od djeteta do djeteta. Kako biste olakšali razdvajanje, uvodite ga postupno. Ostavite dijete kod svojih roditelja na pola sata i otiđite u trgovinu. Vidjet ćete kako će reagirati. Postupno povećavajte vrijeme odvojenosti.
Nemojte se iskradati. Dijete će biti vrlo uplašeno kada odjednom shvati da ste otišli bez pozdrava. Izgubit će povjerenje u vas. Bez obzira na to hoće li pustiti nekoliko suza zato što zna da odlazite, uvijek se oprostite i obećajte mu da ćete doći po njega odmah nakon posla.
Odlučite se u koga imate najviše povjerenja. Prije nego krenete u potragu za jaslicama ili vrtićem, vrlo je važno da u osobu ili instituciju za koju se odlučite imate puno povjerenje. U suprotnom, razdvajanje će za vas biti vrlo stresno i nerado ćete dijete nekome ostavljati. Mnogo je pitanja na koja morate odgovoriti prije potrage.
Mogu li bake ili djedovi čuvati dijete? Imaju li mogućnosti i želje za to? Nije u redu postaviti stvari tako da se podrazumijevaju. Nekim ljudima doista treba određena sloboda u mirovini, a čuvanje djeteta je posao s punim radnim vremenom. Ako pristanu, ne sramite se pitati žele li da im date neku simboličnu novčanu naknadu. Ako odbiju, pobrinite se da im osigurate zalihe pelena, hrane i ostalih potrepština za bebu.
Možete li si priuštiti profesionalnu dadilju i čini li vam se taj tip čuvanja uopće prihvatljivim? Ne očekujte da će netko snositi odgovornost za vaše dijete za malen novac.
Treća opcija, ujedno i najčešća je polazak djeteta u jaslice ili vrtić. Većina roditelja se odlučuje za ovu opciju jer druga uopće ne postoji, no jaslice ili vrtić je odličan način da dijete nauči funkcionirati u kolektivu i da razvija svoje socijalne i komunikacijske vještine.
Dopustite djetetu da utjehu pronađe u takozvanom "prijelaznom" predmetu. Najčešće je to djetetova dekica ili neka plišana igračka. Potpuno nova okolina i ljudi čine dijete uplašenim, a prijelazni predmeti pokazali su se kao odlična opcija jer dijete tako zadržava nešto staro, nešto svoje u čemu pronalazi utjehu kada se osjeća usamljeno.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti