Novorođenčad prvih tjedana uglavnom spava, često nema snage povući dovoljnu količinu mlijeka, imaju male želučiće i mala usta pa su podoji i češći nego što ste pretpostavljali.
Neke su bebe aktivnije, a neke su uspavanije, ali i jedne i druge valja nahraniti. Aktivnije bebe uspijevaju navući dovoljno mlijeka i nahrane se pa majka može odmoriti između podoja i dva sata, no češći su slučajevi beba koje su toliko uspavane i spore u sisanju da svaki podoj traje i po sat vremena.
Jednostavno, događa se da unutar jednog podoja, koji traje čitavu vječnost, jednostavno zaspu, a vi niste sigurni jesu li se doista najele ili nisu.
Zašto su bebe pospane? Postoje mnogi razlozi zbog kojih su novorođena djeca pospana. Prije svega valja naglasiti da na to utječe i težina poroda te koliko su iscrpljene mama i beba. Često zaboravljamo da porod i za bebe predstavlja bolan i traumatičan događaj, da ih trudovi također iscrpljuju te da je prolazak kroz porođajni kanal i njima vrlo zahtjevan. Što je porod bio zahtjevniji za mamu, to je bio naporniji i za bebu te joj treba duže vrijeme oporavka.
1. Ako je mama, na primjer uzimala neke lijekove pretkraj trudnoće ili je rodila pod epiduralnom anestezijom, beba može biti sklonija češćem i dužem spavanju prvih tjedana svoga života.
2. Žutica je vrlo česta kod novorođenčadi, a s obzirom da se njihova mala jetra bori, to čini bebe vrlo pospanima. Beba, koja je pospana zbog žutice, ne doji dovoljno učinkovito pa nema redovitu stolicu, što uzrokuje da joj razina bilirubina raste, a to dovodi do veće potražnje za snom.
3. Novorođenčad se u prvim tjednima života navikava na intenzitet vanjskih podražaja, što neke mališane može previse stimulirati pa se ‘brane’ snom.
4. Ako majka ima prejak refleks otpuštanja mlijeka, neka se novorođenčad nema snage boriti s prejakim dotokom pa odustanu vrlo brzo od sisanja i jednostavno zaspu.
5. Ako dijete ne prima dovoljnu količinu mlijeka, postaje sve pospanije i umornije te zaspe. Naime, snažno sisanje, koje je potrebno da bi se aktivirao refleks otpuštanja mlijeka, može umoriti novorođenče
Kako se postaviti kad je dijete pospano na prsima? U osnovi nema zapreke da dugo dojite sve dok vama i djetetu to predstavlja zadovoljstvo. U suprotnom ćete morati polako, korak po korak, poticati dijete na veću aktivnost i skraćivati vrijeme dojenja.
Majka može lagano razodjenuti ili otkriti dijete ne bi li mu omogućila da lakše miče rukicama i nogicama i da mu nije toliko toplo što ga uspavljuje. Dojite li ‘pospano’ dijete u ležećem položaju, sigurno će biti pasivno na prsima. Stoga, obavezno sjednite i dojite u sjedećem ili čak stojećem položaju, a od pomoći će vam biti marama ili sling za nošenje djeteta.
Prilikom podoja nježno masirajte djetetovo tijelo, razgovarajte s njim i tražite kontakt očima. Svakako se savjetuje izbjegavati štipanje, škakljanje i lupkanje djeteta kako bi se potaknulo sisanje jer bi ga to moglo s vremenom početi uznemiravati.
Pratite znakove bebinog ulaska u laki san. Prelasci iz lakog u duboki san kod beba su češći nego u odraslih. Lakše ćete probuditi bebu ako joj ponudite dojku u fazi lakog sna.
Ponudite bebi dojku najmanje svaka 2 sata i danju i noću, a noću možete dopustiti jedan razmak od 4 sata. Vrijeme podoja računa se od početka, a ne od završetka podoja, dakle, ako ste podoj počeli u 12 sati i on je trajao do 12.45, sljedeći bi trebao biti najkasnije u 14 sati, osim ako beba ranije ne bude zahtijevala na prsa.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano