Stručnjaci ističu kako je jača reakcija kod žena na cjepiva primijećena već prije nekoliko godina. Pretpostavlja se da je za jaču aktivaciju imunološkog sustava nakon cijepljenja odgovorna razina estrogena, posebno kod žena u predmenopauzi.
Također, pretpostavlja se da su žene spremnije prijaviti osjećaj nelagode, posebno umora i bolova, od muškaraca.
'Kada se cijepimo protiv COVID-19, u svoje tijelo unosimo strane proteine i učimo stanice da stvaraju antitijela, a T-stanice da pomažu u borbi protiv infekcije u slučaju da smo ponovno izloženi virusu', rekla je i dodala da je žensko tijelo sposobno stvoriti više stanica koje stvaraju antitijela i T-stanice kako bi se borilo protiv infekcije u tijelu, što je u ovom slučaju cjepivo COVID-19.
U osnovi, ženski imunološki sustav je jači i više se sprema za borbu protiv virusa. Žene se, biološki gledano, bolje nose s bolestima poput gripe i sepse, a sada i koronavirusa. To, naravno, ne znači da će svaka žena imati nuspojave cijepljenja. Ako osjećate nuspojave, to opet znači da cjepivo djeluje.
Stručnjaci upozoravaju kako je učinkovitost cjepiva ipak na prvome mjestu pa svim ženama savjetuju da se cijepe budući da je COVID-19 bolest koja može donijeti ozbiljne komplikacije, a cjepivo je važan alat za prevenciju bolesti i jedino jamstvo da će se život jednoga dana možda vratiti u normalu.
Tekst: Ivana Kalogjera
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti