Iako toga možda niste svjesni i to ne primjećujete na dnevnoj razini, tijekom trudnoće vaše tijelo i vaša beba proživljavaju nevjerojatne 'događaje' - od promjena na vašoj maternici i posteljici pa do svih ludih promjena koje doživljava beba koja se razvija u vama.
1. Maternica će biti 14 puta veća nego na početku trudnoće
Da, veličina maternice će s veličine kruške doći do veličine lubenice i, tijekom postpartuma ponovno se vratiti u svoju normalnu veličinu. Maternica posljednjoj fazi trudnoće, osim bebe, ispunjena je sa oko litru do litru i pol tekućine.
2. Vaše srce 'pumpa' 40 do 50 posto više krvi nego prije trudnoće
Također, otkucava 10 do 20 puta više u minuti nego prije. Sve zato da bi dovoljno krvi i hranjivih tvari došlo do pupkovine i posteljice. Zbog toga osjećate umor i imate potrebu za snom više nego u razdoblju prije trudnoće.
3. Beba vas čuje!
Do 18. tjedna trudnoće uši vaše bebe potpuno će se razviti pa ona može čuti vaš glas, vaš krvotok, probavu, ali sve što se događa oko vas.
4. Ako je dječak, može imati erekciju
Čak i prije rođenja, između 20. i 23. tjedna, reproduktivni sustav dječaka počinje stvarati spermu. U ovome tjednu trudnoće jajnici i maternica djevojčica također su potpuno formirani, s doživotnom zalihom jajnih stanica.
5. Posteljica vrši funkciju četiri organa
Posteljica se još naziva i 'drvo života' prije svega zato što bez nje vaša beba ne bi preživjela. Ovaj se organ razvija tijekom trudnoće i nestaje iz vašeg tijela s bebom, čudesno, zar ne? Posteljica filtrira toksine, opskrbljuje bebu kisikom i svim hranjivim tvarima koje su joj potrebne za rast.
6. Beba jede vaše obroke
Vjerovali ili ne, do 20. tjedna trudnoće beba je razvila okusne pupoljke pa osjeća okus hrane koju jedete. Neki stručnjaci čak vjeruju da možete oblikovati bebin način prehrane ako jedete raznoliku (zdravu!) hranu tijekom trudnoće.
7. Vaše grudi postaju tvornica mlijeka
Ne, laktacija se ne događa samo nakon poroda. Hormoni pokreću proizvodnju mlijeka čim zatrudnite, a do 20. tjedna kolostrum je već u vašim dojkama. Neke trudnice mogu primijetiti curenje kolostruma u zadnjem tromjesečju trudnoće.
8. Beba ima stolicu
Kako se približavate sredini trudnoće, beba počinje 'ispuštati' mekonij, crnu, katranastu tvar, koja će ujedno biti i prva stolica nakon što se rodi.
9. Beba može vidjeti svjetlo
Oko 30. tjedna šarenice su potpuno formirane, što znači da beba može vidjeti i čak reagirati na svjetlost. I nije uvijek potpuno mračno u vašoj maternici. Ako ležite na izravnoj sunčevoj svjetlosti, mogli biste primijetiti kako se beba miče kako bi zaštitila oči.
10. Beba vježba svoj prvi plač
Beba plače još u maternici, ali i radi razne grimase, što pokazuju mnogi ultrazvučni snimci. No to ne znači da je tužna. Plakanje je zapravo važna vještina koju beba mora savladati jer će to biti prvi način komunikacije s vama u tjednima koji dolaze nakon rođenja.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti