Pred vama je 9 mjeseci trudnoće, a odbrojavanje počinje nakon zadnje mjesečnice. Kada se potvrdi trudnoća, pomislite: ‘Imam još puno vremena’, no 9 mjeseci, tjedan više ili manje, prođe u čas. Sve vam je novo i drugčije, i vi se osjećate drukčije, pa vrijeme prolazi brzo.
No trenutak kada beba dođe na svijet, ponovno mijenja vaš svijet naopačke, a neke stvari za koje ste nekad imali vremena, postat će luksuz.
Stoga, razdoblje trudnoće posvetite sebi i pripremi za bebu, kako biste bili što spremniji za izazove koji vas očekuju nakon poroda.
Evo, što nikako nemojte propustiti u svojih 9 mjeseci trudnoće.
Spavajte kad god uhvatite priliku
Umor je normalna pojava u trudnoći, pogotovo tijekom prvoga i trećega tromjesečja. Vaše tijelo se mijenja, ono hrani bebu i njezina je trenutna nastamba. Mnogo je to posla za jedan organizam i zato spavajte kadgod osjetite potrebu za odmorom. Na taj način pomažete svome tijelu da se oporavi od napora, ali i bebi osiguravate pravilan rast i razvoj.
Obavite razgovor s poslodavcem
Možda ćete se osjećati nervozno i uznemireno kada poslodavcu budete trebali objaviti da ste trudni, ali budite svjesni da je zakon na vašoj strani. Svakako, pričekajte da prođu prva tri mjeseca trudnoće, a preporuka je da poslodavca obavijestite prije negoli vam trbuščić bude vidljiv. Važno je da sebe oslobodite stresa koji se pojavljuje ako morate skrivati vijest koja vas veseli, a stres nije dobar niti za vas niti za bebu.
Posjet stomatologu
Kako bi se beba razvijala, ona troši puno kalcija iz maminog organizma, ali ne samo kalcija, nego i ostalih nutrijenata koji su joj potrebni. Manjak nekih hranjivih tvari prije svega utječe na zdravlje zuba trudnice pa je dobro da buduća mama uzima hranu bogatiju nutrijentima ili neke nadomjestke prehrani. Svakako, važno je i da posjeti stomatologa te održava zube i zubno meso zdravima. Zapamtite, nakon trudnoće dolazi dojenje, još jedno izazovno razdoblje za vaš organizam, pa je time pojačana briga za tijelo opravdana.
Ako patite od jutarnjih mučnina, Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da ne perete zube do sat vremena nakon povraćanja. Umjesto toga, isperite ih običnom vodom kako biste spriječili da kiselina ošteti vaše zube. Izbjeljivanje zuba i tretmani koji uključuju rendgenske snimke ne savjetuju se u trudnoći ili kada dojite.
Budite dobri i nježni prema sebi
Sada je vrijeme da se potpuno posvetite sebi. Otiđite kod kozmetičara, na neku masažu za trudnice, šetajte, gledajte filmove i serije koje niste prije stigli pogledat i ne izlažite se neugodnim naporima.
Spakirajte torbu za bolnicu
Kako se bliži 38. tjedan trudnoće, postajete svjesni da je vrijeme poroda blizu. Sada je trenutak da spakirate torbu za rodilište. Savjet je da imate jednu malu torbu, u kojoj su vaše stvari, i veću torbu, u kojoj su stvari za bebu i odjeća u kojoj izlazite iz bolnice. Ono što je najvažnije da imate u svojoj torbi su: medicinska dokumentacija, mrežasti pamučni ulošci, mrežaste jednokratne gaćice, voda, neki keksi (kada vam dopuste da jedete nakon poroda), rola toaletnog papira, vlažne maramice, mali i veliki ručnik. Stvari za bebu spremite u posebnu torbu, a nju vam mogu donijeti i kada rodite.
Organizirajte pomoć za babinje
Prvih 10 dana od poroda sigurno će vam trebati pomoć. Vaša beba će biti stalno na vama, a vi ćete se oporavljati. Stoga, dogovorite pomoć oko kućnih poslova, pripremanja obroka, ali si i osigurajte dostupnost neke prijateljice koja je već rodila da vam bude na raspolaganju za savjete o dojenju i brizi o bebi.
Znate li koje učitelje cijenim? YouTuber nabrojio razloge zbog kojih je zahvalan ljudima koji podučavaju našu djecu
Kako potaknuti dijete da priča o svom danu u školi, bez osjećaja da ga ispitujete: Postavite mu ova promišljena pitanja
Školarci ne znaju pročitati vrijeme na satu s kazaljkama
Bili smo u sasvim posebnoj gimnaziji! Nastavu imaju u šumi, 'rade' u UN-u i uče putem VR-a
Oduvijek sam znala da nešto nije u redu: Mama u videu pokazala znakove autizma kod svoje bebe