Fluor se koristi u velikom broju preparata za održavanje oralne higijene: pastama za zube, tekućinama za ispiranje usta i posebnim fluoridnim gelovima za kućnu upotrebu. Ako stomatolog procijeni da kod djeteta postoji povećani rizik od karijesa on će preporučiti uz redovnu upotrebu zubne paste i upotrebu dodatnog sredstva s fluorom. Osim preparata za kućnu upotrebu postoje i preparati za profesionalnu upotrebu koje stomatolog koristi u ordinaciji. To so lakovi, gelovi i tekućine s vrlo velikim koncentracijama fluorida a primjenjuju se prilikom redovitih posjeta stomatologu, dva puta godišnje, na sve zube.
Prilikom korištenja zubnih pasta s fluorom potreban je oprez kod male djece i djece sa smetnjama u razvoju, kako se gutanjem ne bi unijele prevelike količine fluorida u organizam, jer iste mogu biti toksične.
Nekad su se fluoridi i sustavno primjenjivali fluoridacijom vode, mlijeka, soli i tabletama s fluorom. Danas je sustavna primjena napuštena, jer iako djelotvorna spram prevencije karijesa, postoji opasnost od povećanog unosa u organizam što ima posljedice na razvoj zuba i kostiju.
Tekst: Dea Jurić Perković, dr. med. dent.
Foto:Thinkstock
Princeza Charlotte na rođendanskom portretu: Donedavno je bila ista prabaka, a sada je isti tata!
Mama 4 djece potpuno se slomila nakon što je spremila kćer za školu... u subotu
Zašto je bebi vruća glava? Roditelji se uplaše, ali nije uvijek razlog temperatura
Koliko igračaka dijete treba imati? Radna terapeutkinja otkriva točan broj za dulju i kvalitetnu igru
'Prerano je za ove gluposti': Braća pjevanjem probudila sestru, a njezina reakcija oduševila sve