Fluor se koristi u velikom broju preparata za održavanje oralne higijene: pastama za zube, tekućinama za ispiranje usta i posebnim fluoridnim gelovima za kućnu upotrebu. Ako stomatolog procijeni da kod djeteta postoji povećani rizik od karijesa on će preporučiti uz redovnu upotrebu zubne paste i upotrebu dodatnog sredstva s fluorom. Osim preparata za kućnu upotrebu postoje i preparati za profesionalnu upotrebu koje stomatolog koristi u ordinaciji. To so lakovi, gelovi i tekućine s vrlo velikim koncentracijama fluorida a primjenjuju se prilikom redovitih posjeta stomatologu, dva puta godišnje, na sve zube.
Prilikom korištenja zubnih pasta s fluorom potreban je oprez kod male djece i djece sa smetnjama u razvoju, kako se gutanjem ne bi unijele prevelike količine fluorida u organizam, jer iste mogu biti toksične.
Nekad su se fluoridi i sustavno primjenjivali fluoridacijom vode, mlijeka, soli i tabletama s fluorom. Danas je sustavna primjena napuštena, jer iako djelotvorna spram prevencije karijesa, postoji opasnost od povećanog unosa u organizam što ima posljedice na razvoj zuba i kostiju.
Tekst: Dea Jurić Perković, dr. med. dent.
Foto:Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Zašto imamo mamine sinove i tatine princeze?
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'