Kada je u pitanju dječja stolica, većina novih roditelja ne zna što očekivati. Možda ćete imati mnogo pitanja. Koliko često vaša beba treba kakati i kako bi to trebalo izgledati? Smrdi li kakica dojene bebe? Je li zelena bebina kakica normalna? Dječja kakica ima toliko nijansi i konzistencije da ih čak ni iskusni roditelji možda nisu sve vidjeli.
Ovaj cjeloviti vodič opisuje različite vrste dječje stolice i objašnjava što je normalno, a što nije. Također ćete saznati što možete očekivati bez obzira pije li vaše novorođenče majčino mlijeko ili formulu i koje ćete promjene vidjeti kada vaše dijete počne jesti krutu hranu, piše Baby Center.
Kako izgleda stolica novorođenčeta?
Vaša beba će obaviti prvu veliku nuždu unutar 24 sata nakon rođenjda.. Za prvih nekoliko stolica vaše bebe očekujte zelenkasto-crnu, katranastu, ljepljivu tvar (zvanu mekonij) koja izgleda kao vrlo gusto motorno ulje. Mekonij je teško očistiti, stoga biste mogli unaprijed, ako možete, namazati bebinu stražnjicu s vazelinom koji djeluje kao barijera.
Mekonij se sastoji od amnionske tekućine, sluzi i stanica kože. Ono što ne sadrži su bakterije koje će se naseliti u crijevima vaše bebe i dati miris njihovoj kakici. Ta će bakterijska kolonizacija započeti s prvim obrokom vaše bebe.
Kad vaša beba bude stara 2 do 4 dana, njezina kakica postat će svjetlije boje prelazit će iz tamnozelene u žutu/zelenu u tamnosmeđu ili senf žutu, a bit će i manje ljepljiva. Ova prijelazna stolica znak je da je vaša beba rano počela probavljati majčino mlijeko ili formulu i da njezin crijevni trakt radi kako treba.
Ako vaša beba nema stolicu u prva 24 sata, liječnik će se pobrinuti da nema problema, poput crijevne blokade.
Izgleda li stolica dojene bebe drugačije od stolice nakon adaptiranog mlijeka?
Da, izgledat će drugačije ovisno o tome je li dijete dojeno ili hranjeno adaptiranim mlijekom. Postoji mnogo nijansi normalnog kada je u pitanju kakica dojilja, uključujući senf žutu, zelenu ili smeđu. Stolica dojene bebe ima kašastu ili kremastu konzistenciju možda dovoljno tekuću da nalikuje blagom proljevu, ali tipično kao senf i svježi sir pomiješani zajedno. Također može biti prošarana malim mrljama nalik na sjemenke. Većina roditelja smatra da ima blago sladak, a ne neugodan miris.
Bebe hranjene adaptiranim mlijekom imaju kašastu kakicu nalik maslacu od kikirikija u spektru smeđih boja: žuto-smeđe, tamno-smeđe ili zeleno-smeđe. Miriše malo oštrije od kakice dojene djece i malo manje beba koje jedu čvrstu hranu. Sigurno ćete to primijetiti i shvatiti da je vrijeme za promjenu pelena.
Koliko često beba treba kakati?
Normalni obrasci uvelike variraju među bebama, od nakon svakog obroka do samo jednom ili dvaput tjedno. Evo što je prilično tipično:
- Mlađe bebe imaju tendenciju kakati više od starijih. Novorođenčad obično ima jednu ili više stolica dnevno, a neka novorođenčad proizvedu pet ili više prljavih pelena dnevno u prvih nekoliko tjedana života.
- Novorođenčad i mala dojenčad obično imaju nekoliko malih kakica zaredom (zato im dajte vremena da završe prije presvlačenja!).
- Dojena novorođenčad često kaki nakon svakog podoja (otprilike šest do deset puta dnevno), ali nakon tri do šest tjedana obično uspore i počnu imati rjeđu stolicu. Neke dojene bebe mogu imati samo jednu nuždu tjedno. To je zato što majčino mlijeko prolazi kroz probavni sustav vaše bebe bez ostavljanja puno krutog otpada.
- Nakon što napune mjesec ili dva, bebe hranjene adaptiranim mlijekom također mogu obavljati nuždu od nekoliko puta dnevno do nekoliko dana između pražnjenja crijeva. Njihova je stolica obično veća i smrdljivija od stolice dojene djece.
Tekstura izmeta vaše bebe važnija je od učestalosti. Nema potrebe za brigom ako obrazac kakanja vaše bebe ostaje prilično dosljedan, njihova je stolica relativno mekana i ako se ponaša kao i inače.
Zašto ima sluzi u dječjoj stolici?
Možda ćete u bebinoj kakici primijetiti žilavu sluz, pomalo ljigavu, žute, zelene ili smeđe boje. Crijeva proizvode sluz tijekom probave kako bi pomogla stolici da se kreće kroz crijeva. Nešto od toga može se pojaviti u pelenama vaše bebe i to je sasvim normalno, posebno za dojene bebe.
Također može postojati temeljni uzrok sluzi u kakici vaše bebe, kao što je:
- Nicanje zubića. Ako vašoj bebi niču zubi, sluz može biti rezultat gutanja puno sline.
- Infekcija. Ako vaša beba ima virusnu ili bakterijsku infekciju, upala u crijevima može uzrokovati pojavu sluzi, koja također može biti zelena. Također mogu imati malo krvi u kakici ako imaju bakterijsku infekciju.
- Alergija na mlijeko. Ako je vaša beba alergična na nešto u mlijeku ili formuli, njezina se crijeva mogu upaliti, što dovodi do povećane proizvodnje sluzi.
- Cistična fibroza. Crijeva i drugi organi vaše bebe će proizvoditi više sluzi ako ima cističnu fibrozu. Sluz može izgledati masno i imati loš miris.
- Invaginacija. Ovo je blokada stolice u crijevima koja sprječava da bilo što osim sluzi prođe izvan blokade. Svaka stolica koja se izbaci može sadržavati sluz. Može sadržavati i krv. Vaša beba bi imala druge simptome, poput povraćanja, letargije i bolova u trbuhu. Invaginacija je hitan medicinski slučaj.
Spomenite sluz liječniku odmah ako vaša beba ima bilo koje druge simptome – kao što su trbušni problemi, poteškoće s hranjenjem, povraćanje, krvava stolica ili groznica. Ako vašoj bebi niču zubi i čini se inače dobro, vjerojatno nema razloga za brigu.
Ako primijetite da je kakica vaše bebe koja doji pjenasta (može i izgledati zeleno), to može značiti da ne dobiva dovoljno punomasnog majčinog mlijeka. Budući da je zadnje mlijeko na kraju podoja masno, to se može dogoditi ako često mijenjate dojke, a da beba ne prazni jednu ili obje dojke. Oni također mogu biti nervozni i imati plinove. Pokušajte im dati da isprazne jednu dojku prije nego prijeđu na drugu.
Boje bebine stolice
Dolazi u širokom rasponu boja i tekstura. Iako je varijacija obično normalna, ponekad može ukazati da nešto nije u redu. A povremeno može signalizirati problem. Evo nekih uobičajenih boja dječje stolice i što one mogu ukazivati.
Žuta
Prijelazna stolica dok vaša beba prelazi s prve kakice s mekonijem na redovitu kakicu često je smeđa/žuta/zelena jer tijelo vaše bebe počinje probavljati majčino mlijeko ili formulu. Dojene bebe obično i dalje imaju žućkastu kakicu koja je boje gorušice ili čak svijetložute. Žuta kakica je često tekuća i sasvim dobro miriše.
Smeđa
Bebe koje piju adaptirano mlijeko imat će više smeđe kakice nego dojene bebe. Može biti žućkasto-smeđa/smeđa, ili zelenkasto-smeđa/smeđa, ili čak samo smeđa. Ako vaša beba doji i hrani se adaptiranim mlijekom, njezina kakica može biti bilo koje boje od tamnožute do smeđe.
Kada vaša beba počne jesti krutu hranu, njezina će kakica postati čvršća, smeđa i smrdljivija, zahvaljujući zdravim bakterijama koje razgrađuju hranu u njihovim crijevima. Njihova kakica također može sadržavati boje (crvenu, plavu, narančastu, zelenu, žutu) koje odražavaju ono što su jeli, kao i komadiće neprobavljene hrane.
Crna
Prva kakica vaše bebe bit će crna i katranasta, i to je normalno. Ali crna kakica nakon ovog početnog čišćenja može signalizirati medicinski problem. Budući da se krv u probavnom traktu s vremenom obično pretvori iz crvene u crnu, crna kakica može ukazivati na crijevno krvarenje. Ako je kakica vaše bebe poprimila žutu/zelenu/smeđu boju, ali zatim izgleda crna, odmah se obratite liječniku.
Obično se to ne događa, ali dodaci željeza mogu obojiti kakicu vaše bebe u vrlo tamnozelenu boju, koja na prvi pogled može izgledati crno.
Bijela ili svijetlosiva
Beba rijetko ima bijelu kakicu i trebali biste odmah kontaktirati djetetovog liječnika ako vidite bijelu ili kredastu sivu kakicu (koja se zove akolična kakica) u bebinoj peleni. Može izgledati slično bjelkastoj masi za modeliranje.
U nekim slučajevima bijelu ili svijetlosivu kakicu mogu uzrokovati lijekovi koje dojilja uzima, no to također može značiti da vaša beba ima crijevnu infekciju ili ozbiljne probleme s jetrom ili žučnim mjehurom, poput bilijarne atrezije, začepljenja u cijevima koje vode žuč iz jetre u žučni mjehur. Žuč je zelena tekućina pohranjena u žučnom mjehuru. Pomaže u probavi hrane i čini stolicu žuto-smeđom.
Crvena
Kad beba počne jesti čvrstu hranu, najčešći uzrok crvene kakice je nešto crveno što je pojela ili popila, poput rajčica. Neki lijekovi koji sadrže crvenu boju, poput amoksicilina, također mogu pocrveniti stolicu. Ali povremeno crvena kakica može značiti da ima krvi u bebinoj stolici. Krv može biti iz:
- Porod. Novorođenče može imati malo krvi u kakici ako je progutalo nešto krvi tijekom poroda.
- Ispucale bradavice. Ako vaša beba sisa dok vaša bradavica krvari, može progutati nešto te krvi i izbaciti je stolicom. Može se pojaviti u obliku malih mrlja.
- Alergija na mlijeko. Ako je vaša beba alergična na kravlje mlijeko, njezina kakica može imati krvavu boju od mliječnih proteina u majčinom mlijeku (ako jedete mliječne proizvode) ili adaptiranom mlijeku. Može sadržavati i sluz. Vaša beba može imati i druge simptome, kao što su grčevi u trbuhu, zatvor ili proljev i koprivnjača.
- Crijevna infekcija. Nijansa krvi može liječniku vaše bebe dati naslutiti što se događa. Na primjer, jarko crvena krv može značiti da postoji problem na kraju gastrointestinalnog trakta, dok crna stolica vjerojatno znači da problem postoji otprije. Ako vaša beba ima crvenu krv u proljevu, možda ima bakterijsku infekciju.
- Zatvor. Ako vaša beba ima analne fisure (male poderotine u anusu) zbog zatvora, to može uzrokovati male crvene točkice u bebinoj stolici.
Narančasta
Narančasta kakica je normalna kod beba. Narančasta hrana, ona s beta karotenom, poput mrkve, naranče i slatkog krumpira, može obojiti dječju kakicu.
Zelena
Zelena kakica obično je normalna kod inače zdrave bebe. Zapravo, zelenkasto-smeđa kakica je uobičajena za bebe koje se hrane adaptiranim mlijekom. Ponekad, međutim, postoje neki drugi uzroci, poput:
- Lijekovi. Ako dojite i uzimate određene lijekove ili dodatke željeza, ili ako je vaša beba na lijekovima ili uzima dodatke željeza, izmet može postati tamnozelen.
- Bolest. Trbušni virus ili prehlada mogu izmet vaše bebe obojiti u svijetlozelenu boju.
- Alergija ili intolerancija na mlijeko. Vaša beba može imati alergiju ili intoleranciju na mliječne bjelančevine u svojoj formuli, na primjer, ili na mliječne proizvode koje konzumirate ako dojite.
- Nema dovoljno punomasnog majčinog mlijeka tijekom dojenja. U tom slučaju stolica može biti svijetlozelena i pjenasta ili samo pjenasta, sličan algama.
- Proljev. Budući da stolica brže putuje kroz crijeva vaše bebe kada ima proljev, a žuč je nije imala vremena razgraditi, može biti zelena, a ne smećkasta.
Kako se dječja stolica mijenja kad počne jesti krutu hranu?
Nakon što svom djetetu počnete davati krutu hranu u dobi od oko 4 do 6 mjeseci, gotovo ćete odmah primijetiti promjenu u stolicu, posebno ako je bilo isključivo dojeno. Stolica beba koje jedu čvrstu hranu obično je smeđa ili tamno smeđa i gušća od maslaca od kikirikija, ali je još uvijek kašasta. Također je i smrdljivija.
Povremeno izmet vaše bebe može imati iznenađujuću nijansu, poput crvene, narančaste ili čak tamnoplave ako bebi date borovnice. Crveno bi moglo biti od jedenja cikle, dok narančasto može biti rezultat jedenja mrkve.
Jednom kada vaša beba počne jesti određenu krutu hranu, možda ćete čak primijetiti prepoznatljive komade hrane u njezinoj stolici. Bez brige! Ovo vjerojatno vidite jer je određena hrana samo djelomično probavljiva ili toliko brzo putuje kroz crijeva da nema vremena da se potpuno razgradi. Također se događa kada vaša beba jede puno jedne vrste hrane.
Koje promjene u dječjoj stolici mogu signalizirati problem?
Ono što pronađete u pelenama vaše bebe može vam dati važne naznake o tome što se događa s njihovim zdravljem. Neke uobičajene promjene na koje treba obratiti pažnju:
Vodenasta kakica može značiti da vaša beba ima proljev. Dječja kakica obično je mekana i čak malo tekuća prije nego beba počne jesti krutu hranu, tako da može biti teško reći kada beba ima blagi proljev. Zato je važno uočiti češće pražnjenje crijeva i vodenastu kakicu. Stolica može biti vrlo tekuća i curiti ili 'eksplodirati' iz pelene. Može biti žuta, zelena ili smeđa.
Vaša beba može imati proljev zbog infekcije, intolerancije na hranu, alergije ili lijeka koji uzima. Previše voćnog soka također može uzrokovati proljev, no ionako se voćni sok obično ne preporučuje za bebe.
Neliječeni proljev može dovesti do dehidracije. A često, tekuće kakanje koje uzrokuje može iritirati nježnu kožu vaše bebe i dovesti do pelenskog osipa.
Tvrda, nalik kuglicama kakica znači da vaša beba vjerojatno ima zatvor, može biti tamnosmeđa ili čak crna. Vašem djetetu može biti vidljivo neugodno dok obavlja nuždu, a kakica može biti obojena krvlju zbog iritacije anusa na izlasku.
Zatvor se često događa kada bebe tek počinju jesti krutu hranu, jer se bebin sustav navikava na probavljanje krute hrane. Također može biti znak alergije ili intolerancije na hranu. Vaš liječnik može preporučiti da bebi date vodu ili voćni sok, kao i dodatno voće ako jede krutu hranu, kako bi potaknuli probavu. Ako zatvor potraje, mogu vam preporučiti promjenu bebine prehrane ili promjenu formule.
Ako je zatvor vaše bebe ozbiljan i ne reagira na promjene u prehrani i lijekovima, njihov liječnik može istražiti ozbiljne, ali neuobičajene uzroke, kao što su problemi sa štitnjačom, metabolički poremećaji (kao što je cistična fibroza, celijakija ili hiperkalcijemija) ili anatomski poremećaji (kao što je neperforirani anus ili pomaknuti anus), i Hirschsprungova bolest.
Vrlo suha, tvrda stolica može značiti da je vaša beba dehidrirala. Bilo da dojite ili koristite adaptirano mlijeko, suha, tvrda kakica može biti znak da vaša beba ne dobiva dovoljno tekućine ili da gubi previše tekućine zbog bolesti, groznice ili vrućine. Blagi slučaj dehidracije možete ispraviti tako da osigurate da beba dobiva dovoljno tekućine, ali teška dehidracija može biti opasna po život. Ako vaša beba pokazuje znakove ozbiljne dehidracije, kao što su upale očiju, hladne ruke i stopala s mrljama, pretjerana pospanost ili nervoza, udubljeni fontaneli (meke točke na glavi), naborana koža ili ako ima manje od jedne ili dvije mokre pelene dnevno, odmah ih odvedite na hitnu. Za blažu dehidraciju nazovite bebinog liječnika.
Sluzava, žilava kakica. Kakica prošarana sjajnim, blistavim tragovima znači da u njoj ima sluzi. Opet, to se ponekad događa kada beba posebno slini, jer sluz u slini često ostane neprobavljena. Ali sluz u kakici također može biti znak infekcije, alergije ili drugog stanja (vidi gore).
Krvava kakica. Krv u kakici može biti jarko crvena do crna, a može se pojaviti iz više razloga, od gutanja krvi nakon porođaja ili ispucalih bradavica koje krvare do alergije na mlijeko, zatvora ili crijevne infekcije.
Kada trebam nazvati liječnika zbog djetetove stolice?
Kao opće pravilo, nazovite liječnika svaki put kad vaša beba počne kakati češće ili rjeđe nego što je uobičajeno za nju, ili kad god vidite nešto neobično u bebinoj peleni. Na primjer, nazovite njihovog liječnika ako:
- Vaša beba izgleda nelagodno dok kaki.
- Vaša beba ima 3 mjeseca ili manje i ima više od dvije pelene napunjene proljevom ili nastavlja imati proljev dulje od dan ili dva.
- Vidite krv u proljevu svoje bebe.
- Vidite sluz u bebinoj peleni duže od jednog dana ili vaša beba ima bilo koje druge simptome uz sluz u kakici.
- Kakica vaše bebe izgleda crnkasto, a ne uzima dodatak željeza.
- Vidite mrlje probavljene krvi koje izgledaju poput sjemenki maka ili sezama u kakici vaše bebe, osobito ako imate poteškoća s dojenjem.
- Vaša beba ima tvrdu, gotovo kamenu stolicu u pelenama tri ili više puta.
- Vaša beba jede čvrstu hranu i stalno ima neprobavljenu hranu u kakici.
Neke rijetke vrste dječje kakice mogu upućivati na ozbiljniji problem. Ovo se događa rijetko, ali odmah potražite liječničku pomoć ako vaša beba ima:
- Gusta crna kakica (sastavljena uglavnom od probavljene krvi) koja je tamna i katranasta poput mekonija, ali malo čvršća i manje ljepljiva. To može biti znak crijevnog krvarenja.
- Kakica koja se gotovo u potpunosti sastoji od crvene krvi, poznata kao kakica 'žele od ribizla', što ukazuje na ozbiljan problem s crijevima.
- 'Bijela ili blijeda', kredasta kakica boje gline, koja može signalizirati probleme s jetrom ili žučnim mjehurom.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće