Mame, ne brinite se ako koža vaše bebe trenutno nije "savršena". Novorođenačke akne, osobito na licu, potpuno su normalne i privremeno stanje koje se često pojavljuju na obrazima i čelu. Iako bi u početku moglo izgledati zabrinjavajuće, rijetko zahtijeva liječenje i gotovo uvijek nestanu same od sebe, navodi Motherly

Što uzrokuje novorođenačke akne?

Obično nastaju zbog izloženosti bebe majčinim hormonima, točnije androgenima, u maternici. Ovi hormoni mogu stimulirati bebine uljne žlijezde, što dovodi do izbijanja prištića nekoliko tjedana nakon rođenja. Ovaj hormonski utjecaj može se nastaviti tijekom dojenja ili čak hranjenja adaptiranim mlijekom, ovisno o jedinstvenoj osjetljivosti bebe. 

Rjeđe, novorođenačke akne mogu biti potaknute vanjskim nadražjima poput određenih deterdženata za pranje rublja, grubih tkanina ili proizvoda za njegu kože koji nisu namijenjeni bebama. Ponekad je samo u pitanju razvoj imunološkog sustava bebe koji se prilagođava svijetu. 

Kad se pojavljuju i kad nestaju?

Većina beba razvije akne između 2 i 4 tjedna starosti, iako se povremeno mogu pojaviti ranije ili kasnije. Za razliku od ekcema (koji je često suh i svrbe) ili osipa od vrućine (koji se obično pojavljuje u naborima kože), akne kod beba obično se pojavljuju kao male crvene ili bijele kvržice na obrazima, čelu ili bradi. 

Dobra vijest je da su novorođenačke akne privremene. Većina slučajeva riješi se sama od sebe u roku od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci. Dakle, ako se pitate koliko dugo traju akne kod beba, budite uvjereni da obično nestanu prije nego što beba napuni tri mjeseca. 

novorođenačke akne.jpg
Foto: Shutterstock

Kako se riješiti novorođenačkih akni?

Ovo neke od metoda rješavanje akni na siguran i nježan način: 

  • Svakodnevno perite bebino lice toplom vodom i sredstvom za čišćenje bebe bez mirisa 
  • Izbjegavajte ribanje ili diranje akni
  • Preskočite kreme protiv akni koje biste koristili za tinejdžere ili odrasle, one su previše oštre za dječju kožu
  • Pustite kožu da diše: Izbjegavajte teške losione, ulja ili masti osim ako vam to pedijatar nije izričito preporučio. 

Iako većina bebinih akni nestanu same od sebe, trebali biste se obratiti svom pedijatru ako se akne čine posebno upaljenima, brzo se šire ili izgledaju zaraženo.

Ako tražite dodatne metode koje će pomoći bebi da akne zacijele bez muke, možete isprobati metode dermatologa: 

  • Održavajte bebinu kožu čistom i suhom 
  • Odjenite bebu u prozračne, mekane tkanine kako biste smanjili iritaciju 
  • Nemojte dopuštati ljudima da često dodiruju bebino lice 
  • Osušite čistim, mekim ručnikom nakon pranja
  • Držite se proizvoda označenih kao "hipoalergeni" i "za osjetljivu kožu".

Kad razgovarati s liječnikom? 

Ponekad, ono što izgleda kao dječje akne zapravo može biti nešto drugo, poput ekcema, milije ili alergijske reakcije. Nazovite svog liječnika ako se:

  • Akne ne smanjuju nakon nekoliko mjeseci
  • Izgledaju bolno, iz njih curi tekućina ili je inficirano
  • Širi se izvan lica na druge dijelove tijela.

Dakle, koža vaše bebe prolazi kroz mnoge promjene - ai vi također. Akne kod bebe nisu znak loše higijene ili lošeg roditeljstva. To je samo jedan od mnogih savršeno normalnih dijelova ranog djetinjstva. Vjerujte svojim instinktima i oslonite se na svoje selo. I ovo će proći.