Roditelji žele samo najbolje za svoju djecu u svakom smislu, ali ponekad, unatoč tome, naprave neke pogreške koje zapravo mogu utjecati na razvoj mališana. Igor i Tatjana Novokrinicki, stručnjaci za motorički i senzorni razvoj djece od rođenja do tri godine, objašnjavaju koje pogreške čini 90 posto roditelja, a koje utječu na razvoj motoričkih funkcija djeteta.
1. Prekomjerna zaštita
Zamislite: vaša tromjesečna beba se iznenada prevrnula na trbuh i… ruka joj se zaglavila ispod prsa! Prvi impuls je da je brzo oslobodite! I to je sasvim razumljivo. Ali ponekad je bolje malo pričekati i nježno pomoći bebi da sama pronađe put, na primjer, lagano je ljuljajući držeći je za zdjelicu kako bi mogla preraspodijeliti težinu i sama osloboditi ruku.
Za dijete je svaki mali uspjeh ogroman korak! Osjeća: "Uspio sam!", a to jača njegovo samopouzdanje i gura ga prema novim otkrićima. Ako uvijek radimo stvari umjesto njega, mozak ne mora graditi nove "mostove" (neuronske veze) kako bi riješio probleme. U tom slučaju dijete može steći dojam da "ne može bez mame/tate".
Što učiniti?
Udahnite! Prije nego što pomognete, zapitajte se: " Možda SAM može ?" Dajte mu priliku da pokuša, budite tu, ohrabrite ga pogledom ili riječju, ali nemojte žuriti sa "spašavanjem". Naravno, ako je riječ o sigurnosti - djelujte odmah! U svim ostalim aspektima - vjera u djetetovu snagu čini čuda!
2. Previše igračaka
Oh, kako je poznat osjećaj: "Moramo mu stalno nečim zaokupljati pažnju, zabaviti ga, pomoći mu da se razvija! Inače će zaostati za drugima!" I tako smo mi već umorni "animatori", a dijete... ponekad samo gleda u strop. I to je sasvim normalno, pa čak i nužno! Za dijete trenuci "slobodnog vremena" nisu samo odmor. To je njegovo osobno vrijeme za sanjarenje, skupljanje dojmova, razmišljanje o svijetu. To je osnova za buduću sposobnost angažmana i kreativnog razmišljanja.
Često se ovi trenuci mogu primijetiti kod bebe odmah nakon buđenja - gleda luster i "mrmlja" nešto u bradu, ali nije nervozan, ne zahtijeva pažnju odraslih.
Što učiniti?
Opustite se! Stvorite siguran prostor oko sebe (uklonite opasne predmete), stavite 1-2 zanimljive (ali ne elektroničke!) igračke blizu , sklonite se. Popijte kavu, gledajte je kako samostalno "radi" - to je vaš razvoj i odmor, kažu stručnjaci parents.ru.
3. Kršenje slijeda faza motoričkog razvoja
Naravno, roditelji jedva čekaju da dijete počne puzati, pričati, hodati... Međutim, nipošto ne biste trebali žuriti s stavljanjem bebe na noge ako je, na primjer, tek naučila ležati na trbuhu, ne puže pravilno...) ili je sjedati s jastucima dok ne bude spremna za sjedenje. Priroda je mudra: svaka faza (ležanje na trbuhu, okretanje, puzanje) je važna i služi kao temelj za sljedeću. Ako je dijete naučilo ležati na trbuhu, tada je neposredno područje njegovog razvoja naizmjenično oslanjanje na laktove, rotacija oko svoje osi, a ne sjedenje na jastucima.
Svaka faza razvoja je važna, važno je da dijete prođe kroz nju i stekne potrebno motoričko iskustvo. Premještanje težine tijela na laktove ključ je simetričnog hodanja, puzanje po trbuhu trening je mnogih malih mišića, razvija fleksibilnost i koordinaciju. Stavljanjem djeteta na noge ili preranim sjedanjem , mališan propušta prethodne ključne faze. To može dovesti do smanjene agilnosti, ravnoteže, koordinacije, slabosti mišića trupa, pa čak i utjecati na buduće vještine čitanja i pisanja. Mozak nema vremena "povezati" potrebne veze.
Dakle, nemojte žuriti, pustite bebu da istražuje svijet "na svojoj razini": proteže se, kotrlja (po podu), uči se odgurivati.
4. Ne hrane bebu bočicom u svom naručju
Kada roditelji hrane bebu bočicom, često to čine dok je u krevetiću, na krevetu itd., a malo kasnije joj čak dopuste da sama drži bočicu. Međutim, to nije dobro jer hranjenje nije samo hrana. Mnogo je bolje, kažu stručnjaci, držati bebu u naručju dok hranite iz bočice jer na taj način i vi ostvarujete kontakt, ona osjeća toplinu vašeg tijela, miris, dodir, a sve su to stvari koje joj ulijevaju sigurnost i hrane njezinu dušu, postavljajući temelje za snažnu privrženost i povjerenje u svijet. Pogotovo u prvih šest mjeseci bebinog života bilo bi dobro hranjenje pretvoriti u trenutak bliskosti.
5. Prekomjerna upotreba "gadgeta" za bebe
Autosjedalica, kolica za bebe, hranilica, ljuljačke... . Nešto od toga je nužno - poput autosjedalice, a nešto je vrlo korisno. I problem nije u samim uređajima, već u njihovoj nekontroliranoj upotrebi, u tome što roditelji ponekad ne primijete da je dijete cijeli dan provelo naizmjenično u autosjedalici, u kolicima, u visećoj mreži...
Bebino tijelo je stvoreno za kretanje i istraživanje! Slobodno vrijeme na podu (čak i ako je to u početku samo 2-5 minuta, ali nekoliko puta dnevno) je ključno. To je jedini način na koji uči kontrolirati svoje tijelo: istezati se, prevrtati, puzati, ustati. Svaki novi pokret je eksplozija novih neuronskih veza u mozgu. Ograničavanje kretanja usporava ne samo fizički, već i mentalni, emocionalni i senzorni razvoj.
Dajte svojoj bebi priliku da se samostalno kreće! Pazite da ukupno vrijeme provedeno u raznim sjedalicama (kolica, autosjedalice, ljuljačke...) ne prelazi 2-3 sata dnevno (osim nužnih vožnji u autosjedalici). Nakon 40 minuta koje je dijete provelo vezano u jednoj od ovih dječjih spravica, izvadite ga van, stavite ga na pod da se malo istegne, dajte mu slobodu kretanja...
Izvor: Yumama