Dana Marie, majka dvogodišnjeg dječaka, već godinu dana primjećuje istu stvar kada njezin sin spava - često se trza, uspravlja u krevetu i nakon nekoliko trenutaka nastavlja spavati kao da se ništa nije dogodilo. Ova mama apsolutno nema pojma što se događa i zašto.

„Imam osjećaj da se nikad ne naspava dobro. Uvijek je loše spavao, ali to radi već otprilike godinu dana“, rekla je Dana za Kidspot. „Radi to prilično često. Barem jednom tjedno i nekoliko puta tijekom noći.“

Podijelila je video dječaka koji spava na TikToku, pitajući ljude imaju li kakvo objašnjenje.

„Moj dvogodišnjak to radi nekoliko puta noću i odmah zaspi... Moje jadno dijete kao da ne može opustiti tijelo. San mu je stalno poremećen, uvijek je previše stimuliran i nikada nije prespavao noć u svoje gotovo tri godine života. Osjećam se kao da sam još uvijek u fazi novorođenčeta jer se budi otprilike svaka 2-3 sata“, objasnila je mama.

Konzultantica za spavanje Taylor koja objavljuje pod korisničkim imenom Sleepysquishco objasnila je o čemu se radi i rekla da se fenomen naziva konfuzno uzbuđenje.

„Postoji mnogo vanjskih stvari koje mogu utjecati na to, poput konfuznog uzbuđenja, to je uobičajeno, posebno između dvije i pete godine. Ono što se događa jest da se djelomično probude iz dubokog sna, sjednu, zbunjeno gledaju oko sebe, mogu vas dozivati, ali često su još uvijek pospani i ne traže puno. Velike razvojne promjene događaju se oko druge godine, tako da bi to moglo poremetiti obrazac spavanja.“

Kaže da postoji niz čimbenika koji doprinose zbunjenim buđenjima, poput umora, bolesti ili nelagode, previše vremena provedenog pred ekranom, prekomjerne stimulacije, genetike (ako su poremećaji spavanja naslijeđeni), problema s disanjem/dišnim putovima, nedostatka hranjivih tvari.

„Popis mogućih uzroka ovoga se nastavlja unedogled“, rekla je Taylor.

Što može pomoći ako se dijete često budi noću?

„Razmislila bih o uspostavljanju dobre rutine prije spavanja, koja uključuje senzorne aktivnosti koje mogu pomoći u smirivanju tijela, dosljednu rutinu (provjeravanje da dijete dovoljno spava tijekom dana i kada ide u krevet), ugodnu atmosferu prije spavanja, ograničavanje vremena provedenog pred ekranom i slatke hrane, posebno poslijepodne i prije spavanja“, savjetovala je Taylor.