Većina sladoleda koji kupujemo uglavnom se sastoji od prerađene masti i šećera te je jako zaslađen. Određeni sladoledi imaju aditive, a razni okusi mogu čak sadržavati i prehrambene boje. Iako se ne preporučuje davati sladoled bebi, nema izravne štete ako joj s vremena na vrijeme ponudite malo ove slastice. Međutim, šećer može izazvati ovisnost, stoga se savjetuje da bebu ne izlažete prekomjernom unosu šećera dok ne napuni godinu dana.

Kada beba može jesti sladoled?

Prije nego što upoznate bebu sa sladoledom, najbolje je da je prvo naviknete na razne mliječne proizvode. Tijekom prve godine bebinog rasta postupno uvodite sir i jogurt te procjenjujte bebinu reakciju na njih. To također osigurava da vaša beba nema alergiju na laktozu. Kada se tijelo navikne na probavu mliječnih proizvoda, možete slobodno upoznati mališana s okusom sladoleda.

Savjeti za upoznavanje beba sa sladoledom

Evo nekoliko savjeta koje treba imati na umu prije nego što svojoj bebi prvi put date sladoled.

1. Provjerite sastojke

Izbjegavajte sladolede s orašastim plodovima ili drugim alergenim sastojcima, jer vaša beba može biti osjetljiva na njih, a vi to još niste otkrili.

2. Poznate marke

Ne kupujte sladoled od uličnih prodavača. Kupujte ih u odgovarajućoj trgovini i poznatim markama, slastičarnici gdje nema rizika od trovanja.

3. Male porcije

Dajte svojoj bebi male zalogaje sladoleda. Nemojte davati cijeli kornet ili zdjelu sladoleda. To bi lako moglo uznemiriti želudac iako je zabavno gledati ih kako se igraju kad jedu.

4. Vanilija je odličan izbor

Za početak odaberite obični sladoled od vanilije. Ne samo da je to klasičan okus koji je univerzalno dobar, već ne sadrži ni prehrambene boje ni druge aditive koji bi mogli biti prisutni u drugim okusima.

5. Pripremite se za fotografiranje

Pripremite fotoaparat! Izraz lica vaše bebe kada prvi put proba sladoled bit će neprocjenjiv. Obavezno ga uhvatite u punom sjaju.

Na što paziti prije nego bebi ponudite sladoled?

Postoje određeni nedostaci davanja sladoleda bebama prije prve godine života.

1. Probava

Prije godinu dana, razvoj probavnog sustava bebe nije na razini koja bi mogla lako probaviti sastojke sladoleda.

2. Prisutnost konzervansa

Svi sladoledi na tržištu sadrže neki oblik konzervansa. Kombiniraju se s prerađenim mastima, šećerom, umjetnim zaslađivačima, prehrambenim bojama i tako dalje. Izlaganje bebe svim tim čimbenicima u tako ranoj fazi nije dobro za zdravlje.

3. Mliječni proizvodi

Određene bebe mogu imati problema s osjetljivošću na mliječne proizvode. Budući da su svi sladoledi u biti napravljeni od mliječnih proizvoda, bebe nije preporučljivo izlagati punomasnom mlijeku dok postupno ne počne reagirati na druge mliječne proizvode. Nakon što prođe godina dana, možete uvoditi sladoled.

4. Prisutnost bakterija

Sladoled se formira određenim kemijskim procesom. Stoga postoji velika vjerojatnost da će u njemu biti prisutne bakterije, bilo da se radi o kupljenom sladoledu ili sladoledu pripremljenom kod kuće. Za bebu čiji imunološki sustav nije u potpunosti razvijen mlađu od godinu dana, takve bakterije mogu predstavljati zdravstveni rizik.

Alternative sladoledu

Alternative sladoledu za vašu bebu (nakon 1 godine):

  • Mljeveno smrznuto voće je odlična opcija. Jabuke ili zrele banane mogu se čuvati u zamrzivaču. Zatim se melju izravno u smrznutom stanju.
  • Smoothieji su zdrav način da svojoj bebi date nešto slatko. Budući da smoothieji ne moraju biti strogo u hladnjaku, možete napraviti svježe smoothieje i davati ih svom djetetu, čak i zimi. U takvim slučajevima izbjegavajte konzervirano voće.
  • Prije nego što svojoj bebi date okus hladnog sladoleda, možete ga probati sasmrznutim voćnim jogurtom i vidjeti reakciju.

 Izvor: Yumama