Čest je slučaj da beba ugrize bradavicu tijekom dojenja, ali to ne znači da dojenje mora prestati. Zapravo, kada beba pravilno doji, ne može gristi, jer joj je jezik preko donje desni i preko zuba.
Ako beba ugrize bradavicu, znači da ne doji pravilno. Također, ako beba i ugrize, najvjerojatnije je riječ o privremenoj fazi. Mnoge majke prolaze kroz tu fazu i nastavljaju dojiti bez ikakvih problema. I kako se onda nositi s ugrizom tijekom dojenja?
5 savjeta kako 'svladati' bebu koja grize:
1.Obratite pažnju na to kako se vaša beba hvata na dojku i kako se skida. To bi vam moglo pomoći da je spriječite da grize. Na početku hranjenja, pričekajte da dijete otvori usta i tek tada ga privucite na dojku. Promatrajte dok se hrani i ako primjetite da se beba počinje igrati dojkom, nježno je skinite.
2. Osigurajte mirno mjesto za dojenje! Hranjenje bez ometanja može pomoći vama i bebi da se u potpunosti usredotočite na dojenje. Ako je dijete usredotočeno, pravilnije će se prihvatiti dojenja, aktivno hraniti i odvojiti kad završi. Na taj način mogli biste spriječiti bebu da ne grize.
3. Dajte bebi hladnu 'grickalicu' prije hranjenja! Desni kod djeteta, kojem izbijaju zubići, mogu biti bolne pa tada ono ima veću potrebu da grize. Stoga, ako bebi niču zubići, ponudite joj rashlađenu 'grickalicu' prije hranjenja jer će to ublažiti bolove u desnima i spriječiti je da grize. Ovisno o bebinoj dobi, možete ponuditi, na primjer, i komad hladnog voća. Ako smatrate da beba trpi jaku bol zbog nicanja zubića, potražite liječnički savjet.
4. Usredotočite se na osnove pozicioniranja i pričvršćivanja! Držite bebu blizu prsima. Pričekajte da širom otvori i tada joj u usta stavite bradavicu. Kada se beba pričvrsti na dojku, njezina će brada dodirivati vašu dojku, a nos će biti slobodan, što joj daje manje mogućnosti da nasloniti gornje zube na dojku.
5. Ugriz zbog nestrpljivosti. Beba bi mogla ugristi ako mlijeko ne poteče dovoljno brzo. Ako ugrize na početku dojenja, čini se da je nestrpljiva i ne može dočekati da mlijeko počne teći.
Što učiniti ako vas beba ugrize?
Ako vas beba ugrize, skinute je s grudi i recite 'Ne!' Koristite blagi i umirujući glas jer je strogost i povišeni ton mogu uplašiti. Ako vam je bradavica oštećena ugrizom, može se liječiti na isti način kao i regade. Na primjer, nekoliko kapi vlastita izdojenog mlijeka, držanje dojke na zraku i redovito mijenjanje jastučića za dojke može biti od pomoći.
Što učiniti ako beba odbija dojku?
Ako bebu jako muči nicanje zubića, to može dovesti do odbijanja dojenja. Također, ako se dijete uplaši vaše reakcije na ugriz, i tada može odbiti dojenje. Iako je odbijanje dojke nelagodno za majke, u većini slučajeva je privremeno. Uvijek je korisno porazgovarati sa savjetnikom za dojenje ili nekom iskusnijom mamom.
Tekst: Zvjezdana Bubnjar
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti