Majčino mlijeko
1. Majčino mlijeko je prirodna i optimalna hrana za novorođenče. Uz dobru podršku i savjet gotovo svaka majka može dojiti. To međutim, ne znači da majka mora dojiti, ako iz nekog razloga u tome ipak ne uspijeva ili nije uspjela.
2. Dojenoj djeci majčino mlijeko pruža zaštitu od pojave alergija, smanjuje rizik za razvoj pretilosti u odrasloj dobi i najmanje 600 dodatnih sati maženja s mamom u 1. polovici godine.
3. Majke koje doje brže se fizički oporavljaju od porođaja, brže gube viškove kilograma i imaju smanjen rizik od pojave raka dojke.
4. Dobar start u život za dijete! Položi li se dijete neposredno nakon porođaja na prsa, nije mu potrebna dudica, bočica jer ima prvo mlijeko, kolostrum, na raspolaganju i puno majčine topline.
5. Dojenje može od početka funkcionirati ako se dijete odmah pravilno postavi na prsa. Kod problema s dojenjem, obavezno se obratite stručnjacima za pomoć. To može biti pedijatar, savjetnice za dojenje na Rodinom SOS telefonu ili iskusne majke iz grupe za potporu dojenju pri vašem domu Zdravlja.
6. Premalo mlijeka? Potražnja regulira ponudu i zato stavljajte dijete češće na prsa, stvorite smireno ozračje u kući i povucite se malo s djetetom. Sve bi trebalo profunkcionirati u sljedeća 24 sata.
7. Previše mlijeka? Olakšajte si napetost u prsima tako da prije dojenja izdojite malo mijeka, ali ne se izdojiti do kraja. Tako ćete izbjeći preveliku navalu mlijeka u djetetova usta na samom početku dojenja što može odvratiti dijete od dojenja. Mijenjajte položaje u kojima dijete doji i time izbjegnite zastoje mlijeka u pojedinim dijelovima dojke.
8. Dojenje najbolje funkcionira ako se dijete stavlja na prsa svaki put kad mislite da je gladno i ono to traži. Noću je najbolje poleći dijete uz sebe i dojiti ga bez ustajanja.
9. Povremeno višak mlijeka možete izdojiti te ga pohraniti u hladnjaku ili zamrzivaču za vremena kad ćete morati otići od kuće na više sati ili preko noći. Ne pije li dijete na bočicu, mlijeko može bilo tko od ukućana (ne morate biti vi kod kuće) djetetu dati i na žličicu. Mlijeko u zamrzivaču može trajati 6 mjeseci.
10. Prvih 5 do 6 mjeseci isključivo dojite i zatim u djetetovu prehranu polako uvodite dohranu. Nastavite dojiti barem do prve godine, odnosno dok god vama i djetetu to odgovara.
Bočica i adaptirano mlijeko1. Adaptirano mlijeko za novorođenčad je najbolja alternativa majčinom mlijeku jer mu je najsličnije. Ne doji li dijete, za pripravu bočice slobodno koristite isto mlijeko (početno) do kraja prve godine.
2. Adaptirano mlijeko namijenjeno djeci poslije 6. mjeseca ili za starije ne morate posebno kupovati jer dijete tada već treba jesti dohranu, a kao mliječni obrok koji mu morate dati, možete slobodno pripremiti početno prvo mlijeko za novorođenčad. Naime, mlijeka namijenjena starijim bebama često sadrže dodane ugljikohidrate odnosno šećere koji djetetu nisu potrebni.
3. Hipoalergena mlijeka su napravljena za djecu s visokim rizikom za razvoj alergija. No, takvo mlijeko koristite tek ako se problem pojavio. Nije preporučljivo preventivno hraniti dijete hipoalergenim adaptiranim mlijekom.
4. Bočicu trebate uvijek svježe pripremati! Savjet za noć: na ormariću pokraj kreveta uvijek imajte termosicu s vrućom vodom i bočicu u kojoj se nalazi pripremljena doza adaptiranog mlijeka u prahu.
5. Sisanje trenira mišiće lica važne za učenje govora. Zato je najbolje, budući da dijete nema priliku razvijati mišiće lica sisajući na majčinim prsima na kojim se treba truditi, da i na bočici imate najmanju rupicu kao što primjerice ima dudica za čaj.
6. Za sve bebe vrijedi - vrijeme za bočicu je i vrijeme za maženje. Zato se pobrinite da za vrijeme hranjenja djeteta na bočicu dijete dodirujete, ostvarujete kontakt očima i ne ostavljajte mu da samo drži bočicu.
7. Lagane plastične bočice kao stvorene su za dugačka cuclanja. S druge strane staklene su u tom smislu manje privlačne. Ako prilikom hranjenja držite dijete i nadzirete ga kako jede, možete koristiti obje vrste bočica.
8. Trik za mališane s kolikama: mlijeko pripremite umjesto s vodom s čajem od komorača.
9. Mlijeko nikad ne pripremajte s rižinom sluzi, šećerom ili sokom od mrkve. Takvi obroci su kalorijski prejaki i mogu dovesti do debljanja što kasnije u odrasloj dobi može povećati sklonost k debljanju.
10. Djeca na bočici katkad traže dohranu nešto ranije od 5. ili 6. mjeseca. Do tada hranite dijete isključivo adaptiranim mlijekom. Djeci koja odbijaju dohranu možete do 8. mjeseca pripremati prvo, početno adaptirano mlijeko za novorođenčad jer je ono nutritivno još uvijek zadovoljavajuće.
Dvadeset važnih savjeta o prehrani beba
Što bi majke koje doje i one koje koriste bočicu za hranjenje bebe trebale obavezno znati?
Još iz kategorije
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti