Izazovi roditeljstva danas su, čini se, veći no ikada prije. Djeca se više ne druže nužno na igralištima, a dosta je i onih koji općenito sve manje vremena provode van. I premda su nam tu na oku, i premda nam se čini kako su u svakom trenutku sigurni, jer su kod kuće, to nažalost nije tako. I to sve zahvaljujući online svijetu, koji osim brojnih dobrobiti koje nudi, a današnji ih roditelji nisu imali u svome djetinjstvu, kriju i brojne opasnosti. Pa kada nam se čini da se našem djetetu ne može ništa loše dogoditi, jer vrijeme provodi u svojoj sobi, moramo biti svjesni da je baš tada naš nadzor nad njima prijeko potreban.
Većina modernih roditelja zna da je jedna od najvažnijih preventivnih mjera kad je o sigurnosti na internetu riječ, dobar odnos s djetetom i otvoren razgovor o mnogim temama. No katkada je u nedostatku vremena, posebice u obiteljima s više djece, nemoguće predvidjeti baš sve rizične situacije i u svakom trenutku biti u toku. Osim toga, djeca traže i svoju privatnost pa je dopustiti im da ju uistinu i imaju, a ujedno i znati da su sigurni dok surfaju internetom, nešto što današnjim roditeljima predstavlja pravi izazov. Tu su i društvene mreže pod čiji utjecaj nerijetko padnu i odrasli, a kamoli neće djeca koja ni ne razmišljaju o tome da je stvaran život jedno, a da onaj virtualan može biti nešto sasvim drugo. I baš kako je kazala dr.sc. Lucija Vejmelka, docentica Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta u Zagrebu, na nedavnom panelu u organizaciji A1 Hrvatska i Centra za sigurniji internet, djeci bi trebalo objasniti da u virtualnom svijetu nikada ne rade ništa što ne bi napravili i u stvarnom.
Na to svoju djecu upozoravaju i naše sugovornice, glumica Marijana Mikulić i voditeljica Mirna Maras Batinić, svjesne svih opasnosti koja djeci danas prijete u online svijetu. Stoga se i jedna i druga trude da osim razgovorom sa svojim sinovima, stalno brinu o njihovoj sigurnosti na internetu. U tome im pomažu i razne aplikacije pa je tako Mirna svom 12-godišnjem sinu Niki ograničila mogućnost skidanja aplikacija bez njezina dopuštenja.
'Kad je o zaštiti na internetu riječ, moj muž o tome jako vodi brigu te mu je postavio razne zaštite/zabrane na sadržaj koji je neprimjeren za njegovu dob, na svim uređajima. Imamo i Family Link tako da ja na svom telefonu u svakom trenu mogu vidjeti gdje je te bez moje dozvole ne može skinuti nikakvu aplikaciju. Kad nešto poželi pita me, ja to pregledam i odlučim može li dobiti ili ne. Objasnila sam mu i da ne komunicira ni sa kime koga ne poznaje, ukazala mu na to koliko online svijet može biti opasan, ali i na sve dobrobiti interneta', kazala nam je Mirna koja mu je prvi mobitel nabavila posljednja od svih mama njegovih vršnjaka.
'Niko je svoj prvi mobitel dobio u 4. razredu i to samo zato što više nije imao opciju produženog boravka u školi, već nastavu u smjenama. Dobio ga je posljednji od svih u razredu, no nije oko toga dramio. Objasnila sam mu da ćemo mu ga dati kada mu to doista bude potrebno i to je ok prihvatio. Čini mi se da smo svi stalno pod pritiskom odluka drugih roditelja koji svojoj djeci neke stvari pa tako i mobitel, daju puno ranije. No mene to nije poljuljalo i nisam odustala od svoje odluke da svoj prvi pametni telefon dobije tek onda kada za to bude stvarne potrebe', govori nam.
U otprilike istoj dobi svoj prvi mobitel dobio je i najstariji sin Marijane Mikulić, Ivan koji će uskoro napuniti 13. No mlađi Andrija, kojemu je osam godina već posjeduje svoj. Zašto je to tako objasnila nam je ona sama.
'Stariji Ivan je dobio mobitel tamo negdje u 3. ili 4. razredu kad se počeo sam vraćati doma iz škole, da ipak možemo komunicirati s njim i vidjeti gdje je. Mlađi Andrija već ima svoj, ali samo zato da na njemu može igrati igrice. Znate kako to ide s mlađom djecom, ima brat pa mora imati i on! Mlađa djeca općenito sve dobiju ranije nego stariji. Ja sam bila prvo dijete u obitelji pa sam i sto tako za sve probijala led, a braća su sve dobivala prije nego ja. No za sada nema straha za Anrdiju, jer na mobitelu nema niti karticu, tako da zaista može samo igrati igrice' priča nam te dodaje: 'Uostalom, tata im je obojici na pametnim telefonima postavio razne roditeljske aplikacije, tako da ne mogu instalirati ništa bez naše dozvole. To je nekakav vid naše kontrole i a s mlađim sinom (srednjim od trojice) još nemamo nikakvih izazova, još je malen. Ponekad se ljuti ako ne može dobiti što želi, ali ipak prihvati kad mu objasnimo. A stariji stalno traži načine da dobije što je zacrtao i pokušava naći način da zaobiđe te roditeljske nadzore', priča nam glumica, koja baš poput Mirne svoju djecu upozorava na izazove na koje mogu naići u online svijetu.
'Dosta razgovaramo o potencijalnim opasnostima na internetu, ali mi roditelji ne možemo to nikada nadzirati dovoljno da znamo sto posto da je sve ok. Ali evo, Ivan internet zapravo najviše koristi da bi u miru, u svojoj sobi, pogledao neku seriju, film ili dragu mu emisiju. Dok ga društvene mreže još uvijek pretjerano ne zanimaju. Napravio je profil na Instagramu i Tik Toku, ali nije on tamo nešto aktivan. Instagram više koristi da bi meni stavio neki glupi komentar kad ga ja naživciram, dok na Tik Toku gleda neke fore pa nama pokazuje i sam ih pokušava izvesti', kazala nam je glumica.
Mirnin sin Niko pak još niti nema društvene mreže.
'Mislim da je s 12 godina premalen za društvene mreže. No super mi je što njega to još ni ne zanima i radije provodi vrijeme u prirodi s tatom, koji ga vodi posvuda. To ga baš veseli, više nego li 'visiti' na mobitelu', kazala je.
A ono što Marijanu obično najviše omete da u svakom trenu zna što joj sin radi na internetu i koliko dugo ga dnevno uopće konzumira, jest taj što je obično pretrpana obavezama.
'Kad imaš jedno dijete onda je to sve nekako lakše kontrolirati, ali kad ih je troje sve postaje puno teže. Kažemo mi njemu primjerce sad ne možeš biti na kompjuteru i onda se krenem baviti nečim drugim i on to iskoristi pa kad mu uđem u sobu shvatim da je ipak online. Pokušali smo s raznim taktikama, tipa uzimanjem kabla i slično, no to ništa ne pomogne kad smo pretrpani obavezama. No kako sam već rekla, obično to na kraju bude da bi pogledao neku emisiji koja ga zanima', rekla je.
I premda je katkada teško držati baš sve konce u rukama, jer toliko je toga o čemu roditelji trebaju brinuti, ni Niko ni Ivan još nikada nisu upali u nevolje na internetu.
A za sve one roditelje koji žele znati više, koji shvaćaju da su ih djeca već dobrano nadmašila kad je o internetu riječ, ali i za sve one čija su djeca već naišla na razne probleme poput nasilja od strane vršnjaka, bilo kojeg oblika zlostavljanja od strane poznatih ili nepoznatih osoba ili pak samo naišla na neprimjeren sadržaj na internetu, Ai Hrvatska i Centar za sigurniji internet već drugu godinu provode radionice za roditelje osnovnoškolaca na temu zaštite djece na internetu. Svi zainteresirani roditelji na radionice se mogu prijaviti ovdje!
* Sadržaj nastao u suradnji s A1 Hrvatska
Foto: Instagram, Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti