Djeca mogu početi pričati u snu čim nauče govoriti. Pričanje u snu je češće kod male djece čiji su roditelji i sami pričali u snu, pa ako je to bio vaš slučaj, veliki su izgledi da će se to dogoditi i kod vašeg mališana.
Dijete može početi govoriti u bilo kojoj fazi sna, a još uvijek nije poznato je li pričanje povezano sa sanjanjem. Također, nejasno je zašto mozak u snu signalizira ustima da se pokrenu, ali budite sigurni, pričanje u snu neće omesti dijete da se naspava.
Pričanjem u snu smatra se kada dijete priča, smije se, plače ili stenje dok spava. Ono toga nije svjesno i ujutro se neće sjećati događaja. Faza pričanja u snu može početi oko 2. godine i potrajati sve do rane adolescencije.
Ako vaše dijete u snu priča manje od jednom tjedno, to se smatra blagom pojavom pričanja u snu. Izraženiji slučaj je kada dijete priča svake noći, i to dulje od mjesec dana zaredom. Ako sobu dijeli s bratom, sestrom ili roditeljema, pričanje u snu može ozbiljno poremetiti san malenoga cimera.
Koji su znakovi da dijete još spava unatoč pričanju u snu:
- jasan govor, ali riječi nemaju smisla.
- mumljanje
- govori jednoličnim tonom
- pričanje traje od jedne do pet minuta, a zatim prestaje, dijete ponovno tone u dubok san
- oči su mu možda širom otvorene, ali nije svjesno vaše prisutnosti
- sljedećeg jutra ničega se ne sjeća
Zašto dijete priča u snu?
Ne postoji poseban uzrok pričanja u snu kod djece. No može postojati nekoliko razloga zašto je vjerojatnije da će to doživjeti:
- genetika
- umor
- stres
- visoka temperatura
- apneja
- noćni strahovi
Iako je pričanje u snu često genetski uvjetovano, može se dogoditi zbog umora i nedostatka sna te usljed nekog stresnoga događaja u djetetovu životu. Stoga, pobrinite se da dijete ima dosljednu rutinu prije spavanja i da dovoljno spava.
Pričanje u snu može doći u kombinaciji s noćnim morama, noćnim strahovima, živopisnim snovima, groznicom i apnejom.
Što poduzeti?
Možda se pitate kako spriječiti pričanje u snu kod svog djeteta. Kratak odgovor je, nemojte. Govor u snu je normalan i sam po sebi nije znak nikakve fizičke ili emocionalne abnormalnosti.
Ne budite dijete. Ono je u duboku snu, pa će ga biti teško probuditi. Ako to učinite, moglo bi se samo uzrujati.
Ako djetetov govor u snu budi braću i sestre, možete im dati čepiće za uši ili upotrijebiti aparat za bijeli šum kako bi zatomio zvuk.
Potičite zdrave navike spavanja. Mala djeca trebaju 11 do 14 sati sna, uključujući drijemanje. Pokušajte se pridržavati rutine i biti dosljedni. Rutine prije spavanja, poput kupanja, pranja zuba, čitanja knjige, pjevanja pjesmica, mogu umiriti dijete i omogućiti spokojniji san.
Kada se obratiti liječniku?
- Ako su epizode govora u snu sve učestalije.
- Ako je govor popraćen pokretima udova.
- Ako je dijete pospano tijekom dana.
- Ako tijekom ovih epizoda djeluje vrlo uznemireno.
Znači, ako se takvo ponašanje nastavi, to može biti povezano s drugim problemima sa spavanjem, pa bi bilo poželjno obaviti konzultacije s liječnikom i specijalistom.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano