Kao majka dviju djevojčica, dvogodišnje Balie i tromjesečne Lumi, blogerica Ella Dvornik svakodnevno sa svojom publikom na društvenim mrežama dijeli razne probleme, pitanja i nedoumice s kojima se susreće tijekom odrastanja njezine djece. Ovog se puta požalila na mjesečarenje njezine dvogodišnjakinje, što ju jako brine, piše Story.
"Balie izađe iz kreveta, upali sva svjetla u stanu, dođe do našeg kreveta, upali svjetlo i gleda nas. Onda ju ja vratim u sobu, legnem u krevet i ona zaspi kao da ništa nije bilo. Počela sam zaključavati sve sobe u stanu i stan svaku noć jer mi je prestrašno to mjesečarenje. Osim tih ultra creepy momenata, inače se samo posjedne i vrišti i nakon minutu legne i zaspi. Nekad se izdere 'mama' i kad ja dođem, ona spava", opisala je Ella situaciju zbog koje je počela spuštati rolete i zaključavati prozore.
Mjesečarenje ili hodanje u snu može se javiti u bilo kojoj dobi, ali najčešće se javlja u ranoj školskoj dobi, uglavnom u 11. ili 12. godini. Dijete, pojašnjavaju stručnjaci, ustaje iz kreveta i izvodi niz povezanih motoričkih radnji. Stanje svijesti suženo je, dijete može odgovarati na pitanje, ali nije budno te se ujutro ne sjeća događaja. Budite uz dijete kako mu se ne bi što dogodilo te ga nježnim, tihim glasom i dodirom uputite u sobu. Ako je dijete već hodalo u snu, dobro bi bilo osigurati sigurne uvjete u kući kako biste izbjegli moguće ozljede. Puno češće od mjesečarenja su, pojašnajvaju stručnjaci, noćne more (ružni snovi), koji se javljaju od 3. do 6. godina starosti djeteta kod čak 35 - 50% djece.
Mora nastupa u REM fazi, tj. kad dijete sanja i kad je mozak vrlo aktivan. Noćna je mora san koji uzrokuje strah, osjećaj bola ili patnje, padanje, propadanje, davljenje, gušenje ili bliskost smrti. Ovakvi snovi mogu biti vezani uz neki fizički uzrok (akutna bolest s povišenom temperaturom) ili psihički (trauma ili stres u životu djeteta), no mogu se pojavljivati i bez nekog nama vidljivog uzroka. Dijete se budi jako uznemireno i nije se u stanju odmah vratiti na spavanje. Dobro je prigrliti dijete, utješiti ga. Može mu se upaliti lampica tijekom noći i dati neka igračka koja će mu pružiti sigurnost. Iako se sjeća more, dobro je tijekom noći ne razgovarati o njoj, već mu pomoći da što lakše zaspi, uz topli umirujući zagrljaj i omiljenu igračku. Tijekom dana potrebno je razgovarati s djetetom, osobito ako se ružni snovi ponavljaju. Povremene noćne more česte su u dječjoj populaciji, svako dijete ponekad sanja "nešto ružno", no ako se noćne more javljaju učestalo u duljem vremenskom razdoblju, potrebno se obratiti liječniku. Više o poremećajima spavanja i dijagnostici, pročitajte OVDJE.
Tekst: Roditelji.hr
Fotografije: Instagram
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano