Nema ljepšeg prizora za roditelja nego kada, nakon napornog dana, vidi svoje djetešce kako spokojno spava. No često se u djece, u dobi od 2.do 6. godine, događa da se usred noći probude u suzama, da vrište i glasno jecaju, a poneka se i boje ponovno zaspati.
Prema fazi sna u kojoj se dijete preplaši, razlikujemo noćne more i noćne strahove, a i jedno i drugo pojavljuje se kao rezultat stresa proživljenog u danu ili, ako su učestale, mogu ukazivati i na neki traumatski događaj.
Zagrljaj je lijek protiv strašnih snova
Noćne more su zastrašujući snovi zbog kojih se dijete budi u strahu ili plače. Najčešće, kako bi se smirilo, traži blizinu roditelja, a kada ga tata ili mama utješe, ono najčešće nastavi spavati. Važno je da roditelji što prije reagiraju na plač ili dozivanje djeteta i da mu daju do znanja da ga uvijek čuvaju. Zagrljaj i ponavljanje: "Siguran si, mama je ovdje" također će pomoći da se dijete brže smiri. Ako je dijete dovoljno budno, neka vam objasni čega se boji i što je sanjalo.
Ako se dijete osjeća osigurnije, ostavite upaljeno svjetlo. Objasnite mu da je to bio samo san i da mu se u snu ne može ništa loše dogoditi. Ako je dovoljno maleno, dvogodišnjak ili trogodišnjak, pokušajte s pričom o posebnome nevidljivom odijelu, koje može odjenuti na sebe pa će biti zaštićeno od svega. To može napraviti i prije odlaska na spavanje dok oblači pidžamu.
Kad dijete u snu plače i lupa nogama!
Noćni strahovi su puno traumatičniji za roditelje nego za djecu jer djeca zapravo tada spavaju i nisu svjesna što se događa. Kada je riječ o noćnom strahu, dijete iznenada sjedne na krevet i počne plakati, mumljati ili pak mlatarati rukama i nogama.
Također može doći do tresenja, pojačanog znojenja ili ubrzanog disanja. Iako dijete spava, ono ima otvorene oči koje su roditeljima često uznemirujuće jer djeluju stakleno i prazno.
Kod epizode noćnog straha, ne budite dijete, jer je tada u dubokom snu pa je to gotovo nemoguće. No vodite računa o sigurnosti. Neka djeca pokušavaju izaći iz kreveta ili lupati po zidu, stoga ostanite uz dijete dok ne nastavi normalno spavati.
Dijete tada najčešće nije svjesno roditelja i pokušava ih odgurnuti, ali ako je ikako moguće, zagrlite ga i lagano ljuljajte kako biste mu pružili osjećaj sigurnosti.
Također, možete ga umiriti svojim glasom: 'Mama je tu, na sigurnom si' ili samo rečenicom 'Sve je u redu, nastavi spavati'. Nakon minutu do dvije, koje roditeljima traju cijelu vječnost, dijete jednostavno nastavi spavati, a ako ga ujutro pitate što ga je tako jako preplašilo, neće se ničega sjećati.
Kako spriječiti noćne more i strahove?
Kod male djece, do četiri godine, kako im noćne more i noćni strahovi ne bi remetili san, važno je uspostaviti pravilnu rutinu spavanja. Također, sat do dva prije spavanja odaberite za djecu mirnije aktivnosti i igre, a za onu malo stariju izbacite gledanje televizije i igranje kompjuterskih igara.
Pričanje priča o onome što dijete veseli i razgovor o lijepim stvarima može pomoći u smanjenju učestalosti noćnih mora i strahova.
Tekst: S.M.
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano