Iako se komplikacije mogu javiti u bilo kojem trenutku trudnoće, u pojedinim tjednima rizik je nešto veći zbog promjena koje se događaju u tijelu trudnice i razvoju ploda. Ginekologinja opstetričarka dr. Maria Korf otkriva koji se tjedni trudnoće smatraju "najkritičnijima".
Rano razdoblje, do 10. tjedna trudnoće, u medicini se smatra "najopasnijim". U ovom trenutku nastaju najčešće i ozbiljne komplikacije, jer se fetus formira i oplođeno jajašce usađuje u stijenku maternice. U tom razdoblju može se dogoditi da se plod ne formira ili da dođe do spontanog pobačaja. Oko 50-70% trudnoća koje se ne razvijaju dobro rezultat su genetske patologije, objasnila je.
Opasnosti u prvom tromjesečju
Neočekivane komplikacije mogu se dogoditi u bilo kojoj fazi trudnoće, ali prvo tromjesečje smatra se najuzbudljivijim. U tom razdoblju formiraju se i razvijaju svi organi i sustavi djeteta. Brojne smetnje liječnik može uočiti već pri prvom pregledu.
U prvom tromjesečju (do 10 tjedana) trudnice trebaju paziti da ne uzimaju lijekove koji mogu utjecati na razvoj ploda, pratiti razinu stresa i tjeskobe te izbjegavati intenzivnu tjelesnu aktivnost.
"Osim toga, nije preporučljivo posjećivati parne kupelji, saune, bazene, teretane ili se baviti sportom poput vožnje bicikla, skutera, na rolama, skijanja, alpskog skijanja ili snowboarda jer postoji opasnost od ozljeda. Na početku trudnoće oplođena jajna stanica uspostavlja veze s majčinim tijelom, formira se korion - buduća posteljica, a prekomjerna tjelesna aktivnost može dovesti do neželjenih posljedica – odvajanja, krvarenja i opasnosti od pobačaja”.
Druga moguća komplikacija je razvoj cervikalne insuficijencije. U pravilu se počinje formirati u drugom tromjesečju trudnoće, od 16 do 18 tjedana. U tom slučaju za održavanje trudnoće propisana je ili kirurška korekcija cerviksa ili serklaža.
Opasnosti u drugom tromjesečju
Ako liječnik ne procijeni da postoji opasnost od prijevremenog poroda i placente previje, trudnici se dopušta umjerena tjelesna aktivnost, pohađanje satova za trudnice, joge, pilatesa i slično. Preporučuju se ograničenja u prehrani - potrebno je smanjiti unos jednostavnih ugljikohidrata, prehrana treba biti bogata visokoproteinskom hranom koja sadrži puno vitamina. Osim toga, žena treba dnevno unositi dovoljnu količinu tekućine.
Između 24. i 26. tjedna radi se test tolerancije glukoze s opterećenjem ugljikohidratima kako bi se utvrdilo postoji li rizik od gestacijskog dijabetesa. Ako liječnik procijeni da je sve u redu, buduća majka može biti opuštenija i nastaviti voditi zdrav život, pazeći na bebine pokrete u trbuhu.
Opasnosti u trećem tromjesečju trudnoće
Komplikacija koja se vrlo rijetko razvija i koju liječnici već znaju kako spriječiti u mnogim slučajevima je preeklampsija. U pravilu se javlja nakon 26. ili 28. tjedna trudnoće i prilično je ozbiljna komplikacija na koju trudnice trebaju obratiti pozornost.
Drugo "kritično" razdoblje je od 29. do 33. tjedna trudnoće, kada može doći do prijevremenog poroda ili prijevremenog pucanja plodnih plodova. Obično je povezan sa zaraznim bolestima.
Posljednje, "kontrolno" razdoblje je 35.-36. tjednu trudnoće, kada buduće majke već očekuju porod.
Doktorica Korf ističe kako je važno da trudnice i u posljednja četiri tjedna trudnoće ostanu mirne, prate pokrete bebe i obraćaju pažnju na moguće znakove da se porod približava. Ne bi se trebali pojaviti prije 37-38. tjednu, kada se lažni trudovi javljaju nešto češće, a može i ispastisluzni čep.
Posljednji alarmantni simptom je rano ispuštanje amnionske tekućine. U tom slučaju potrebno je da se trudnica posavjetuje s liječnikom koji će odlučiti o daljnjim koracima.
Izvor: Yumama