Dva su najčešća uzroka krvarenjau prvom tromjesečju koja nisu opasna. U prvim tjednima trudnoće kad se oplođeno jajašce usađuje u stijenku maternice katkad dođe do slabog krvarenja. To je krvarenje kratko, a krv je svijetle boje. Druga vrsta krvarenja nastaje zbog hormonalnih promjena u vrijeme kad se prije obično događala menstruacija. Obično je takvo krvarenje nešto manje od prave menstruacije, no, kod nekih žena moguće veće količine krvi znaju izazvati strah. Manje poželjni i ozbiljniji razlozi za krvarenje u prvom tromjesečju jesu pobačaj ili izvanmaternična trudnoća. Te su poteškoće uvijek praćene s više (rjeđe manje) krvi koja može biti i smeđe boje. Ipak, važan su simptom takvih krvarenja jači bolovi u trbuhu te, u slučaju pobačaja, izlaženje sitnih dijelova tkiva zajedno s krvlju, grčevi ili visoka temperetura.
Krvarenja se mogu javiti i u drugom i trećem tromjesečju. Ako je krvarenje slabo, često je razlog osjetljivost grlića maternice koji krvari bilo zbog oštećenja tijekom spolnog odnosa, bilo zbog ginekološkog pregleda, bilo zbog nekog drugog nepoznatog razloga. Jača krvarenja u ovom razdoblju trudnoće mogu biti izazvana predležećom posteljicom, preranim odvajanjem posteljice, kasnim pobačajem ili pojavom preranih trudova.
Implantacijsko krvarenje
- 6-12 dana nakon oplodnje
- trajanje 3-4 dana
- slabiji intenzitet nego kod mjesečnice
- može biti i tamnije (gotovo smeđe boje)
- mogući lagani grčevi poput menstruacijskih
Spontani pobačaj
- najveći rizik do 12. tjedna trudnoće
- oštra bol u donjem dijelu trbuha
- obilno krvarenje
- zatezanje i pritisak u donjem dijelu trbuha i rodnice
Pojava hematoma
- nastaje zbog nakupljanja krvi u prostoru između maternice i posteljice
- blago krvarenje crvenkaste ili smeđe boje
Izvanmaternična (ektopična) trudnoća
- oštra probadajuća bol u donjem dijelu trbuha
- krvarenje može biti slabije ili obilnije od normalnog menstruacijskog krvarenja
- slabost, vrtoglavica, nesvjestica
Molarna trudnoća
- posteljica se ne razvija normalno, već je tkivo posteljice formirano u obliku brojnih malih cisti i izgleda poput grozda, odatle i narodni izraz grozdasta potajnica
- uzroci takve trudnoće nisu poznati
- razlikujemo djelomičnu molarnu trudnoću (kada plod počne rasti, ali se najčešće ne može razvijati jer mu to molarno, tj cistično promijenjena posteljica ne omogućuje) i kompletnu molarnu trudnoću (plod se ne može početi razvijati, a posteljica nastavlja rasti u obliku brojnih malih cista)
- krvarenje se javlja oko 12. tjedna trudnoće.
Abrupcija (ljuštenje) posteljice
- nakon 20. tjedna trudnoće
- stanje opasno za život majke i djeteta
- snažne kontrakcije maternice
- jači bolovi u donjem dijelu trbuha, bolovi u križima
- krvarenje se može pojaviti nekoliko dana kasnije
Predležeća posteljica (placenta previa)
- nisko smještena posteljica, koja se nalazi u blizini ušća maternice ili ga čak zatvara
- lagano krvarenje bez bola
- zbog nisko smještene posteljice dijete se za vrijeme porođaja ne spušta u ušće maternice, pa porođaj najčešće završi carskim rezom
- krvarenje se najčešće javlja između 34. i 38. tjedna
Prijevremeni trudovi
- izbacivanje sluzavog čepa i lagano krvarenje bez bolova
- vodenasto i zamućeno vaginalno krvarenje, bolovi u donjem dijelu trbuha (uz mogući proljev), bolovi u donjem dijelu leđa, zatezanje u maternici
- prije 37. tjedna trudnoće
O kakvom se god tipu krvarenja radilo, uvijek se trebate posavjetovati s ginekologom. Sitna krvarenja koja samo zamrljaju vaše rublje vjerojatno nisu znak za uzbunu pa ne morate juriti liječniku. No, svakako ga drugi dan posjetite. U ostalim slučajevima pođite odmah liječniku.
Svakako je važno da pokušate zapamtiti okolnosti pod kojima je do krvarenja došlo, da znate liječniku opisati pojedinosti poput količine krvi (povremena mrlja ili kao menstruacija), boje krvi (tamnocrvena, svijetlocrvena, smeđa), te ako se radi o trudnoći u prvom tromjesečju, da promotrite ima li u krvi i komadića tkiva. U kasnijoj trudnoći samo je važno da što prije pođete liječniku jer su uzroci krvarenja mnogo ozbiljniji.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano