Mnoge trudnice moraju strogo mirovati zbog opasnosti od preranog otvaranja i prijevremenog porođaja. Jedan od načina za sprječavanje prijevremenog porođaja je procedura koja se naziva serklaža. Prerano otvaranje grlića može dovesti do gubitka bebe ili prijevremenog porođaja. Ova operacija se također izvodi kod žena koje imaju skraćeni vrat maternice. Kako bi se spriječilo njegovo daljnje širenje, cerviks se veže.
Liječnici često preporučuju serklažu ženama koje su imale povijest gubitka djeteta u drugom tromjesečju zbog ranog širenja cerviksa.
Može se izvesti najranije između 12. i 14. tjedna, a ne preporučuje se nakon 24. jer postoji opasnost od ozljede plodne vrećice, što može dovesti do prijevremenog poroda.
Kod ovih slučajeva serklaža se ne preporučuje:
- vaginalno krvarenje
- ako je počeo prijevremeni porod
- prisutnost infekcije
- ako su membrane puknule
- blizanci ili višeplodna trudnoća
- anomalije fetusa
Kako se pripremiti za operaciju?
Liječnik će vjerojatno prvo preporučiti ultrazvuk, kako bi provjerio stanje djeteta i njegov razvoj. Također će obaviti amniocentezu, što je postupak u kojem se uzima mala količina amnionske tekućine u dijagnostičke svrhe. Ako postoji infekcija, bit će vam propisani antibiotici prije same operacije.
Kako se izvodi operacija?
Najprije ćete dobiti anesteziju, a operaciju možete obaviti transvaginalno, što je najčešće, ili transabdominalno, kroz trbuh. Nakon operacije liječnik će odmah nakon operacije provjeriti je li s bebom sve u redu. Ako bude potrebno, zadržat će vas neko vrijeme u bolnici.
Što učiniti prije poroda?
Obično se u 37. tjednu trudnoće skidaju konci, kako biste mogli roditi. Ako ste imali transabdominalnu serklažu, liječnik će vam najvjerojatnije predložiti porođaj carskim rezom.
Izvor: Yumama
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće