U tom razdoblju pa sve do 90-ih godina u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj, snažno se propagirala adaptirana hrana za novorođenčad dok je dojenje bivalo marginalizirano kao primitivan i nedostatan način prehrane novorođene djece. Budući da većina majki tog doba nije dojila, tadašnje tablice su kao relevantne donosile podatke koje je tada bilo moguće skupiti. To su, naravno, u većini slučajeva bili podaci o djeci hranjenoj adaptiranim mlijekom. Pritom nisu u obzir uzimane razlike u porastu težine između djece koja se hrane na prsima i one na bočici. Zbog toga su prema tim tablicama djeca svaki mjesec trebala dobivati 600 do 800 g u prvoj polovini godine, a po 500 do 700 g u drugoj polovini godine, neovisno o tome jesu li dojena ili hranjena na bočicu. Takav tempo porasta težine, međutim, nije reprezentativan za dojenu djecu.
Porast težine kod djeteta hranjenog na adaptiranom mlijeku Dijete na adaptiranom mlijeku u prosjeku manje naraste, a više se udeblja te je u prosjeku manje pokretljivo i motorički razvijeno. Takav napredak podržavaju tablice normi prema kojima bi dijete u prvoj polovini godine trebalo svaki mjesec dobivati 600 do 800 g, a po 500 do 700 g u drugoj polovini godine.
Porast težine kod djeteta na prsima Djeca na prsima s godinu dana pokazuju da više su rasla, manje se debljala i s godinu dana starosti motorički su pokretljivija. Manji porast težine rezultat su naprednije motorike i veće aktivnosti djeteta. Djeca koja doje, obično između 4. i 6. mjeseca počinju aktivnije svladavati nove motoričke vještine, pokušavaju sjesti, neki pokušavaju puzati i tada porast njihove težine iznosi 500 do 600 g na mjesec. U drugoj polovici godine porast je manji. Od 6. do 9. mjeseca dojena djeca dobivat će 300 do 500 g na mjesec, a poslije 9. mjeseca kada već mnogi počinju s prvim koracima, samo 100 do 300 g na mjesec.
Osobitosti porasta težine kod novorođenčeta pa do godine dana starosti djeteta
- fiziološki gubitak na težini 2 do 3 dana nakon rođenja normalan je i očekivan. Iznosi 5 do 8% porođajne težine
- za dva tjedna života dijete treba nadoknaditi gubitak i povratiti svoju porođajnu težinu
- minimalni dobitak na mjesec tijekom prvih 4 mjeseca je 500 g
- s navršenih 6 mjeseci dijete bi trebalo udvostručiti svoju porođajnu težinu
- s navršenom 1. godinom dijete bi trebalo utrostručiti svoju porođajnu težinu
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti