Postoji toliko različitih brendova bočica i duda da odabir jedne može biti zbunjujući. Roditelje žele samo najbolje za svoju djecu pa mogu imati brojne dvojbe tijekom odabira. Zato su stručnjaci iz National Childbirth Trusta napravili jednostavni vodič za odabir bočica koji može pomoći roditeljima. 

Koliko bočica vam treba? 

Koliko bočica će vam biti potrebno ovisi prije svega od toga koliko ćete ih koristiti. Novorođenčad prosječno jedu između 10 i 14 puta tijekom 24 sata, a broj obroka se postepno smanjuje kako beba raste. Ako planirate hraniti bebu samo na bočicu, najbolje je kupiti između četiri i šest flašica i duda, kako biste imali vremena da ih sterilizirate između hranjenja. 

Ako planirate samo povremeno koristiti bočicu, recimo jednom dnevno, onda će vam vjerojatno biti dovoljno jedna bočica.

Kako odabrati bočicu za bebu?
Shutterstock 

Veličina bočice koja je potrebna bebi

Postoje male i velike bočice za bebu, od 150 do 250 mililitara. U prvim tjednima novorođenčad jedu vrlo malo i često jer im je želudac mali. U tom smislu, možda su vam u tom razdoblju pogodnije manje bočice, a stručnjaci kažu kada bebe jedu iz bočica konzumiraju više mlijeka što može dovesti do prejedanja. 

Kasnije, kad beba počne više jesti, roditelji obično prelaze na veću bočicu, a kako je svako dijete drugačije, ne postoji neka određena dob kad trebate djetetu kupiti veću bočicu. Najbolje je pratiti signale koje vam dijete šalje, kako biste znali je li mu potrebno još mlijeka. 

Koju vrstu bočice kupiti? 

Postoji više vrsta bočica na tržištu pa se roditelji često pitaju i koji je brend najbolji. Međutim, ne postoji nikakvo nezavisno istraživanje o tome koje su najbolje, a sve što možete učiniti je informirati se o različitim vrstama bočica: 

Obične bočice

To su standardne bočice, najčešće uske i cilindričnog oblika. Obično se prodaju s dudom i poklopcem, a ono što vam može malo otežati je to što im je grlo prilično usko pa je malo nezgodno uliti mlijeko u njih. 

Bočice za sprječavanje grčeva 

Ove bočice su dizajnirane tako da navodno smanjuju šanse za pojavu grčeva kod beba. Obično imaju neke otvore ili cjevčice za odvod zraka kako bi dijete progutalo manje zraka. Ipak, teško je znati sprječavaju li ili smanjuju grčeve jer jedina istraživanja koja su rađena su od strane proizvođača pa nisu nezavisna. 

Možda ćete čuti da bi vam bočica trebala biti puna mlijeka kako biste izbjegli gutanje zraka. Međutim, ako je protok mlijeka prebrz i nije pod kontrolom vaše bebe, veća je vjerojatnost da će uzrokovati probavne smetnje ili plinove. Anegdotalno, bebe čiji roditelji koriste usporeno hranjenje manje pate od plinova.

Korištenje ovih bočica nije zajamčeni lijek, neki roditelji ih smatraju korisnima, ali ne djeluju na sve bebe. S druge strane, možda ih je teže očistiti.

Boce sa širokim grlom

Ove boce su kraće i deblje od osnovnih, ali u njih možete staviti istu količinu mlijeka. Obično dolaze sa silikonskim, a ne lateksnim dudama i imaju poklopac koji se sam zatvara.

Neke prednosti korištenja ovih boca su to što se mogu lako napuniti i očistiti. S druge strane, mogu zauzeti više prostora u sterilizatoru pa vjerojatno nećete moći očistiti toliko bočica odjednom.

beba pije mlijeko na bocu
Shutterstock 

Koje dude su najbolje? 

Dude se izrađuju od silikona ili lateksa (prirodne gume). Silikon je manje fleksibilan, ali je izdržljiviji od lateksa koji se češće mora mijenjati. Međutim, neki roditelji su oprezni kad su u pitanju dude od lateksa jer postoji rizik od alergija na ovaj materijal, a posebno u obiteljima gdje postoji povijest te alergije. 

Postoje brojne vrste duda na tržištu što je zbunjujuće za roditelje. Razlikuju se po širini baze, ali i dužini dijela dude koji imitira bradavicu. Neke se reklamiraju kao da imaju prirodan oblik bradavice odnosno dojke, oponašaju iskustvo dojenja, ali nema dokaza za to. 

Kad kupujete dudu, obratite pažnju i na jačinu protoka jer je za sasvim male bebe bolje da protok bude manji kako se dijete ne bi zagrcnulo i progutalo zrak. Ako hranite dijete kombinacijom dojenja i bočice, razmislite o tome da izaberete širu dudu koja će potaknuti dijete da otvori usta široko, kao kad doji. 

Kad treba promijeniti veličine dude? 

Brzina protoka ovisi od toga koliko rupica, odnosno otvora ima na dudu, a postoji spor, srednji i brzi protok. Spor protok je preporučljiv za novorođenčad, dok uče kako jesti, a kad su malo stariji i nauče jesti na bočicu, možete prijeći i na srednji protok. Najbolje je, kao i obično, pratiti signale koje vam dijete šalje jer nekim mališanima odgovara da duže ostanu na bočici sporijeg protoka. 

Vodite računa da redovito mijenjate dude i provjerite jesu li oštećene od korištenja, naročito kad bebi počnu nicati zubi jer bebe zubićima mogu ošteti dudu i progutati dio što predstavlja rizik od gušenja. 

Sterilizacija bočica 

Preporučuje za bebe mlađe od godinu dana jer se bakterije mogu lako razmnožiti uslijed ostataka mlijeka na bočici ili dudi. Prije sterilizacije je potrebno oprati bočicu, bilo ručno ili u perilici. 

Kad treba baciti bočicu? 

Ako primijetite da je bočica na bilo koji način oštećena, ispucala, bilo bi dobro da je zamijenite novom. Također je preporučljivo da djeca starija od godinu dana prestanu koristiti bočica s dudama jer ispijanje mlijeka na ovaj način ostavlja dosta mlijeka na zubima, povećavajući rizik od karijesa