Američka Uprava za hranu i lijekove (FDA), pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva i socijalnih usluga (HHS), izdala je izjavu u kojoj se navodi da agencija pokreće korake za uklanjanje dodataka fluorida (anorganski, monoatomski anion fluora) s tržišta, iako ne i fluoriranih proizvoda poput paste za zube ili vodice za ispiranje usta, navodi Scary Mummy

Ovaj potez suprotan je preporukama ne samo drugih agencija HHS-a, poput Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), već i upravnih medicinskih tijela poput Američkog stomatološkog udruženja (ADA), Američke akademije za pedijatriju (AAP) i Američke akademije za dječju stomatologiju (AAPD).

Fluorid se dodaje u javne vodovodne sustave u SAD-u od 1940-ih u pokušaju smanjenja karijesa i nastanka zubnog kamenca, posebno kod djece, remineralizacijom zubne cakline. Trenutno fluorirana voda opskrbljuje gotovo 75% Amerikanaca putem javnih vodovodnih sustava. Iako je fluorid prirodno prisutan u gotovo svoj vodi, često padne ispod razina koje bi bile korisne za zdravlje zubi. Stoga se dodaci prehrani često preporučuju djeci između šest mjeseci i 16 godina ako razina fluorida u vodi padne ispod preporučenih razina kako bi se spriječio karijes, najčešća kronična bolest i kod djece i kod odraslih. 

Kennedy je kritizirao napore fluoriranja i obećao da će Trumpova administracija ciljati na uklanjanje fluorida već u studenom 2024. 

Objava FDA povezuje fluor s promjenom crijevnog mikrobioma, poremećajima štitnjače, debljanje i moguće smanjenim IQ-om. Također se napominje da dodaci flourida nikad nisu odobreni od strane FDA, ali to zato što nijedan dodatak prehrani ne treba biti odobren od strane FDA.

"FDA nema ovlasti odobravati dodatke prehrani radi sigurnosti i učinovitosti, niti odobravati njihovo označavanje prije nego što se dodaci prodaju javnosti", napominje agencija na vlastitoj web stranici. 

Međutim, već godinama istraživači proučavaju utjecaj fluora na zdravlje ljudi. 

Što kažu istraživanja o utjecaju fluora? 

Rigorozno devetogodišnje istraživanje odnosa između fluorida i inteligencije kod djece zaključuje da s porastom razine fluorida, IQ pada, prenosi CNN. Studija, koja je objavljena U časopisu JAMA Pediatrics, dolazi s pozadinskom pričom. Proveli su ga znanstvenici američkog Nacionalnog toksikološkog programa, koji procjenjuje kemikalije i druge stvari kojima su ljudi izloženi, poput zračenja mobitela, s obzirom na njihov potencijal da naštete zdravlju. Započelo je 2015. godine i bilo je predmet nekoliko krugova recenzija u procesu za koji su neki kritičari tvrdili da je osmišljen kako bi se odgodilo njegovo javno objavljivanje.

Fluorid je prirodni mineral koji se u različitim količinama nalazi u tlu, stijenama i vodi. Također je nusprodukt proizvodnje gnojiva. Na preporuku američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti i Svjetske zdravstvene organizacije, mnogi gradovi već desetljećima dodaju fluorid u svoju pročišćenu vodu za piće kako bi zaštitili zube od karijesa.

Dok se probija preko zuba, fluorid može zaustaviti rani karijes vraćanjem minerala u zubnu caklinu. Također čini zube otpornijima na kiseline i ometa sposobnost bakterija da nagrizu zube. Na nekim mjestima, uključujući područja s bunarskom vodom koja je prirodno bogata fluoridom, djeca su dobivala toliko fluorida da im je ostavljao pruge i mrlje na zubima, stanje koje se naziva dentalna fluoroza. Godine 2015. HHS je snizio preporučene razine fluorida u vodi za piće.

Stručnjaci za zdravlje okoliša sada kažu da zdravstvene agencije moraju ponovno procijeniti rizike i koristi fluorida zbog njegove potencijalne neurotoksičnosti.

Američka Agencija za hranu i lijekove zabranjuje dodatke fluorida za djecu
Foto: Shutterstock

U zasebnom komentaru na studiju, dr. Steven Levy, profesor preventivne i društvene stomatologije na Sveučilištu u Iowi, dovodi u pitanje zaključke istraživanja i način na koji ih JAMA Pediatrics predstavlja, budući da sama studija ne govori o krugovima pregleda i kašnjenju u javnom objavljivanju.

"Dakle, unatoč predstavljanju nekih dokaza o mogućoj povezanosti između IQ-a i visokih razina fluorida u vodi, nema dokaza o štetnom učinku pri nižim razinama fluorida koje se obično koriste u sustavima fluoriranja vode u zajednici", napisao je.

Autori studije slažu se s njim u tom pogledu.

Međutim, novi pregled uključio je 74 studije iz 10 zemalja. Većina studija, njih 45 dolazi iz Kine, gdje su istraživači prvi put primijetili razlike između zajednica izloženih visokim razinama fluorida i onih koje nisu bile izložene. Neke od najjačih studija, iz Kanade i Meksika, proučavale su mjere fluorida u urinu trudnica, a zatim godinama kasnije testirale IQ njihove djece.

Pad IQ-a povezan s fluoridom jednak je procijenjenom gubitku intelekta zbog izloženosti olovnom benzinu, rekao je dr. Howard Hu, profesor preventivne medicine na Medicinskom fakultetu Keck Sveučilišta Južne Kalifornije. 

Čini se da ono što dolazi u središte pozornosti kod fluorida je rizik u ranoj životnoj dobi, kada se mozak još razvija. Novi dokazi upućuju na to da bi, osim s IQ-om, fluorid mogao biti povezan i s problemima u ponašanju kod djece, rekao je Hu. Dojenačka dob je faza kada fluorid ima mali ili nikakav učinak na zdravlje zubi, stoga bi bilo razumno savjetovati trudnicama da ograniče izloženost svim izvorima. Fluorid se može naći u nizu stvari, uključujući bezalkoholna pića, pesticide i crni čaj - budući da ga biljka bioakumulira, rekao je Lanphear.

Fluor u Hrvatskoj - kakve zubne paste koristiti?

Fluor se od sredine prošlog stoljeća koristi u prevenciji karijesa na dva načina topikalno (u pastama za zube i drugim proizvodima za oralnu higijenu) te endogeno (tablete, fluoridiranu vodu, sol i mlijeko). U Hrvatskoj se ne provodi fluoridacija vode za piće, ali su zabilježne visoke koncentracije toga spoja u vodi za piće. 

Prema hrvatskom Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti predmeta široke potrošnje, koncentracija fluora u pastama za zube obično se izražava u jedinici ppm (parts per milion) fluorida, a uvriježena koncentracija fluora iznosi oko 1450 ppm-a. Dječje paste imaju i manju koncentraciju do 0,01 posto ili 500 do 1000 ppm. Zbog toksičnosti fluora, preporučuju se zubne paste kad djeca počnu koristiti onda kad dijete zna ispljuniti pastu za zube i na četkicu staviti količinu paste (veličine zrna graška), navodi Denta Centar.