Vaše je dijete odlično započelo s dohranom, prihvaćalo svaku namirnicu i uživalo u jedenju, a onda odjednom, iz vedra neba, nakon prvog rođendana postalo izbirljivo? Riječ je o nimalo rijetkom slučaju u ovoj razvojnoj fazi djeteta, a iako vam može stvarati stres, to je sasvim normalno. Agatha Achindu, stručnjakinja za dječju prehranu, za Motherly govori o potencijalnim razlozima ove situacije i roditelje savjetuje kako da se s njom nose.
Djeca uče što vole, a što ne vole jesti
Djeca u ovoj dobi postaju samostalnija, hodaju, uče govoriti i razvijaju osjećaj neovisnosti pa u skladu s time žele i djelovati. Ponekad neće željeti otvoriti usta, otrčat će od stola, protestirati i bacati hranu koju su ranije prihvaćala.
Počinju primjećivati obrasce u prehrani, naučit će da je određena hrana slađa i možda ukusnija od one koja je zelena i gorča. Moguće je da će djeca koja su često imala priliku jesti slatkiše i procesuiranu hranu, više odbijati manje slatku hranu.
U ovoj fazi djeca uče što vole, a što ne vole jesti. Moguće je da djetetu ne odgovaraju određene teksture hrane, a ne samo okus. Jedenje je prilično taktilna aktivnost, a dijete možda ne voli hrskavo ili mekano, hranu koju treba dugo žvakati ili nešto treće.
Budite dosljedni u nuđenju hrane
Ova je faza sasvim normalna i vjerojatno prolazna, a možete je olakšati tako što ćete djetetu i dalje stalno nuditi novu hranu za isprobavanje, bez velike pompe. Budite uporni i vodite se time da je ono što djeca nauče o hrani u ovoj fazi, ključno za njihov odnos s hranom u budućnosti.
Opskrbite kuću nutritivno bogatom hranom koju želite da vaše dijete jede i ne nudite više opcija jer ako dijete ima priliku biti izbirljivo, iskoristit će je. Svakodnevno izlažite djecu najrazličitijim namirnicama i začinima, čak i onima koje osobno ne preferirate jer možda će baš te namirnice djetetu biti po volji.
Uključite dijete u pripremu jela
Na svaki obrok gledajte kao na priliku da djetetu date kvalitetnu hranu, čak i užine neka budu nutritivno bogate, koliko god je to moguće. Ono što svakako treba izbjegavati je nadomještati nepojeden ručak slatkišima i drugim praznim kalorijama.
Uključite dijete u pripremu jela i serviranje stola jer mnoga istraživanja pokazuju da djeca koja aktivno sudjeluju u pripremi bolje i jedu. Neka priprema jela bude vaša obiteljska aktivnost i zabava.
Pokušajte se ne opterećivati količinom pojedenog već pratite djecu. Ona dobro znaju svoju mjeru i podržite ih u tome jer je važno da nauče slušati granice svog tijela. Ako i ostane hrane, uvijek im je možete poslužiti kasnije, kao međuobrok.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti