No djeca osjećaju i primjećuju što se događa oko njih, puno više nego što ponekad mislimo. Stoga je, bez obzira na dob djece, nužno s njima razgovarati i objasniti im promjene koje će se događati u obitelji.
Kako i kada razgovarati s djecom o razvodu braka?
Djeci nije potrebno detaljno objašnjavati razloge razvoda jer ih to može dodatno zbuniti i povrijediti, već ukratko reći na način koji djeca razumiju zbog čega su zajedno odlučili da više ne mogu zajedno živjeti. Bez obzira je li odluka o razvodu braka bila sporazumna, važno je da roditelji odluku predstave kao zajedničku te da ne traže krivca u drugom partneru (npr. govore djetetu da jedan roditelj ne želi razvod).
Pri objašnjavanju je najvažnije dati djeci do znanja da razvod donosi neke promjene među njima kao partnerima te da ne mogu ostati zajedno, ali da kao roditelji i dalje imaju jednaku ulogu i važnost u životu djeteta.
Djeci je potrebno objasniti da će život roditelja u budućnosti izgledati malo drugačije te da će se, iako će živjeti odvojeno, i dalje zajedno brinuti o njima i pružiti što im treba.
Djeci je važno poručiti da će se roditelji potruditi da njihova rutina i aktivnosti koje su im važne ostanu što više kao do sada. Važno im je naglasiti da to što više neće živjeti s oba roditelja, ne znači da ih jedan roditelj napušta ili manje voli.
Potrebno je reći i što dalje mogu očekivati (sud, dogovore oko susreta, stanovanje…) i pripremiti ih za to te im dati priliku da postave pitanja oko bilo čega što ih brine, kako u trenutku kada im roditelji kažu za razvod tako i tijekom njihova odrastanja.
Djecu često muči krivnja da su oni napravili nešto što je dovelo do razvoda roditelja, stoga im treba često ponavljati da razvod nikada nije krivnja djece i da je to isključivo odluka koju su donijeli odrasli zbog svog odnosa.
Kako bi se dijete što brže prilagodilo na novonastalu situaciju potrebno mu je osigurati rutinu i predvidljivost događaja, ono treba biti zaštićeno od roditeljskih sukoba, unaprijed znati što će se dogoditi te zadržati kontakt s oba roditelja.
Djeci su potrebna oba roditelja jer se s njima identificiraju te im doživljaj roditelja pruža sigurnost. Stoga je važno da mu se govore pozitivne stvari o odsutnom roditelju jer će se tako osjećati sigurno i više će cijeniti sebe. Kada roditelji djetetu govore negativne stvari o drugom roditelju, ono se osjeća posramljeno jer to doživljava kao da se radi o njemu samome.
Najvažnije je ne postavljati djetetu pitanje s kim želi živjeti jer ga tako stavljamo u poziciju da bira između dva roditelja koja jednako voli i treba stoga je takva odluka neprimjerena za dijete. To je odluka oko koje se roditelji moraju dogovoriti i predstaviti ju djetetu.
Hrabri telefon organizira besplatne radionice za osnaživanje djece razvedenih roditelja!
Cilj ovih radionica je pomoći djeci da se nose s razvodom roditelja, poboljšati kvalitetu odnosa roditelj - dijete, upoznati djecu s pozitivnim načinima nošenja s neugodnim emocijama te ojačati njihove kapacitete da bolje razumiju obiteljsku situaciju kroz primjenu različitih kreativnih, djeci prikladnih tehnika.
Radionice će se isprva odvijati online putem platforme Zoom, a ako epidemiološka situacija to dopusti, prebacit će se uživo u prostor Dječje kuća Borovje, Bože i Nikole Bionde 7 te će se uz poštivanje preporučenih mjera održavati u istom terminu.
Radionice su besplatne. Svoje dijete možete prijaviti do 28.1.2021. godine na telefon 091 222 1718 ili na e-mailsavjetovaliste@hrabritelefon.hr.
Tekst: Hrabri telefon
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti