Nevjerojatna tragedija dolazi nam iz susjedne Srbije gdje desetogodišnji Nenad Vasković preminuo svega četiri sata nakon što su se pojavili prvi simptomi infekcije meningokoknom bakterijom. Riječ o rijetkoj, ali izuzetno agresivnoj bakteriji koja može izazvati smrtonosni meningitis i sepsu.
Njegova majka Tanja Vasković podijelila je ispovijest za Fonet te istaknula da su se prvi simptomi bolesti kod njezinog sina pojavili u noći između 21. i 22. travnja ove godine kad je dječak dobio groznicu i povišenu temperaturu.
"Sve je izgledalo kao klasični virus. Dali smo mu terapiju koju svaki roditelj daje u takvoj situaciji", rekla je Tanja Vasković.
Opisujući trenutak kada je shvatila da se ne radi o uobičajenoj infekciji, Vasković je navela da je tijekom videopoziva sa sinom primijetila promjenu na prstu koja je nalikovala na podljev, a potom i da mu je lice postalo modro. Prema maminim riječima, Nenad je u bolnicu ušao samostalno, a samo dva sata kasnije zatekla ga je bez svijesti, priključenog na aparate.
Tada joj je liječnica rekla: "Majko, ja sam vama rekla da ću odmah reći kakva je situacija, ali vjerujte mi, od ulaska na intenzivnu svaki minut je borba za život, prava borba za život."
Dodala je da su joj liječnici tada rekli da se radi o infekciji meningokok bakterijom koja je otišla na mozak i izazvala sepsu.
"Rekli su mi da je smrtnost u slučaju infekcije meningokok bakterijom izuzetno visoka. Ne krivim sebe jer se simptomi u početnoj fazi teško prepoznaju, a kada dođe do promjena na koži, tada je bolest već u odmakloj i kritičnoj fazi", naglasila je Tanja Vasković.
Što je meningitis?
Meningitis je infekcija koja nije bezazlena i može biti jako opasna, ali mnogi ne znaju što je to točno niti kako se prepoznaje i liječi. Riječ je o upali tekućine i tri membrane koje okružuju mozak i leđnu moždinu. Najčešći uzroci meningitisa su virusne i bakterijske infekcije, a neki drugi uzroci mogu biti rak, gljivice i reakcije na neke lijekove.
U nekim je slučajevima virusni i bakterijski meningitis zarazan i može se prenijeti kašljanjem, kihanjem ili bliskim kontaktom.
Vrste meningitisa
Najčešći uzročnici meningitisa su bakterije ili virusi, a rjeđi su oblici uzrokovani gljivicama ili karcinom. Kada je riječ o virusima, najčešći su "krivci" oni iz kategorije enterovirusa, a meningitis može izazvati i virus Zapadnog Nila, gripa, HIV, ospice, herpes virus. Virusni meningitis obično prolazi bez liječenja, iako je u nekim slučajevima potrebna terapija. Bakterijski meningitis je zarazan i može biti smrtonosan ako se ne liječi.
Najčešći uzročnici meningitisa među bakterijama su:
- Streptococcus pneumoniae koji se obično nalazi u respiratornom traktu i sinusima
- Neisseria meningitidis, koja se širi slinom i drugim respiratornim tekućinama
- Listeria monocytogenes, koja se može naći u kontaminiranoj hrani
- Staphylococcus aureus, koji se obično nalazi po cijeloj koži i nosnim prolazima.
Simptomi bakterijskog meningitisa
Ono što je karakteristično je da se simptomi bakterijskog meningitisa javljaju iznenada i mogu uključivati:
- Promijenjeno mentalno stanje
- Mučnina
- Povraćanje
- Osjetljivost na svjetlost
- Razdražljivost
- Glavobolje
- Vrućica
- Ukočenost u vratu
- Ljubičasta područja na koži koja izgledaju poput modrica
- Pospanost
- Letargija
Ako imate bilo koji od ovih simptoma ili ih uočite kod djeteta, odmah potražite liječničku pomoć.
Koliko je meningitis zarazan?
Neki tipovi, poput gljivičnog, parazitarnog i neinfektivnog meningitisa, nisu zarazni. Međutim, virusni meningitis je zarazan i širi se kontaktom s tjelesnim tekućinama, uključujući sekrete, izmet i slinu. Kapljično se može prenijeti kihanjem ili kašljanjem, a kontakt s zaraženom osobom ne mora biti izravan da bi se infekcija prenijela.
Bakterijski meningitis, koji je najopasniji, može biti i zarazan, ovisno o tome koja ga bakterija uzrokuje. Prenosi se dugotrajnim kontaktom s zaraženom osobom pa se najviše prenosi u školama, vrtićima, bolnicama, fakultetima i općenito na mjestima gdje ljudi i djeca dugo borave zajedno.
Komplikacije meningitisa
Ovo su komplikacije koje su najčešće povezane s meningitisom:
- Napadaji
- Gubitak sluha
- Gubitak vida
- Problemi s pamćenjem
- Migrene
- Oštećenje mozga
- Hidrocefalus
- Subduralni empijem, tj. nakupljanje tekućine između mozga i lubanje
Infekcija meningitisom može dovesti do stvaranja bakterija u krvotoku, koje se razmnožavaju i oslobađaju toksine. To može dovesti do oštećenja krvnih žila i curenja krvi u kožu i organe. Ozbiljniji oblik ove infekcije krvi može biti vrlo opasan, može doći do gangrene, a u nekim slučajevima potrebna je i amputacija.