Ljeto je sinonim za zabavu na suncu, ali postoje trenuci kad je najbolji način da se pobijedi vrućina je potpuno izbjegavati. Međutim, boravak u zatvorenom prostoru kad je vedro i sunčano može roditelje i djecu rastužiti, odnosno može im se javiti strah da nešto propuštaju. Dok se stanovnici diljem svijeta bore s toplinskim valom, jedna je majka podijelila svoj oprečna razmišljanja o boravku u zatvorenom prostoru.
"Tamo gdje živim danas je 35 stupnjeva Celzijusa, a indeks topline je 40. Moja 21-mjesečna djevojčica moli za vrijeme vani, a ja to ne želim. Trudna sam 17 tjedana s našim drugim djetetom i zabrinuta sam za zdravlje i sigurnost svojih kćeri i za svoje vlastito", napisala je na Redditu mama pod korisničkim imenom u/ophotmother.
Nažalost, autorica objave rekla je da je njezin izbor doveo do nekih razdražljivih razgovora s prijateljima, koji misle da je "previše oprezna".
„Prijatelji su mi rekli... da samo ograničimo vrijeme provedeno vani i sve će biti u redu. Nisam baš uvjerena, ali osjećam se užasno ako zapravo previše razmišljam o svemu", dodala je.
Iako se čini da njezini prijatelji zanemaruju oprez, stručnjaci podržavaju njezin instinkt da igranje vani u ovakvoj situaciji nije uvijek sigurno, čak i ako ograničite vrijeme provedeno na suncu. Što roditelj treba učiniti? Liječnici su podijelili savjete za sigurnost tijekom toplinskog vala, uključujući znakove toplinskog udara i kada ostati u zatvorenom prostoru.
Kada izbjegavati izlazak van?
Kada postane vruće, roditelji se mogu previše usredotočiti na temperaturu, ali stručnjaci dijele mišljenje da drugi barometar pruža važnije informacije: toplinski indeks. Istaknuli su da, prema Nacionalnoj meteorološkoj službi, toplinski indeks viši od 32 predstavlja veći rizik od sunčanice i toplinske iscrpljenosti.
"Toplinski indeks je mjera koliko je toplo ljudskom tijelu kada se relativna vlažnost kombinira sa stvarnom temperaturom zraka", objašnjava dr. Solomon Behar, liječnik hitne pedijatrijske medicine u Dječjoj i ženskoj bolnici Miller i Medicinskom centru MemorialCare Long Beach, za Parents.
"Kada je vlažnost visoka, znoj sporije isparava. Zbog toga je vašem tijelu teže ohladiti se, zbog čega se osjeća toplije od same temperature zraka", dodao je.
Dr. Behar predlaže da djecu držite u zatvorenom prostoru danima kada je toplinski indeks 32 ili viši ili da ograničite aktivnosti na otvorenom.
"Ako je toplinski indeks iznad 40, opasno je provoditi čak i kratku količinu vremena igrajući se vani", ističe dr. med. Zebulon J. Timmons, šef odjela hitne medicine u Dječjoj bolnici Nebraska u Omahi.
Dr. Timmons također potiče roditelje da zamole dječje sportske trenere da premjeste utakmice i treninge ako je toplinski indeks iznad 32. Ipak, on razumije, boravak u zatvorenom prostoru kada je vruće može dovesti do dosade i frustracije kod djece.
"Biti u zatvorenom prostoru s djecom tijekom niza vrućih dana može biti izazovno. Pokušajte unaprijed imati plan s aktivnostima ili rukotvorinama koje mogu zaokupiti vašu djecu kada ih udare ovi toplinski valovi", kaže dr. Timmons.
Savjeti za sigurnost tijekom toplinskih valova
Ako indeks topline polako raste, ali nije previsok, ili nemate izbora nego biti vani, stručnjaci naglašavaju važnost poduzimanja praktičnih koraka za smanjenje rizika od bolesti povezanih s toplinom.
"Kako globalne temperature rastu, raste i rizik od bolesti povezanih s toplinom, posebno za malu djecu i trudnice. Dječja tijela manje učinkovito reguliraju temperaturu, a trudnoća povećava opterećenje tijela, čineći obje skupine osjetljivijima na toplinsku iscrpljenost i toplinski udar", kaže dr. Behar.
Uz to, cijela obitelj može imati koristi od dolje navedenih savjeta za sigurnost vani tijekom toplinskih valova.
Vrijeme i mjesto su važni
Poželjet ćete isplanirati detalje, kao što su vrijeme i mjesto izlaska.
"Sunčeve zrake su najjače između 10 i 16 sati. Planirajte aktivnosti na otvorenom tijekom hladnijih dijelova dana, poput ranog jutra ili večeri. Potražite hlad kad ste vani", kaže dr. Behar.
U tom smislu, dr. Alex Koo, liječnik hitne pomoći za MedStar Health, također predlaže odabir lokacije s puno hlada.
"To vam daje mogućnost da napravite pauzu i sklonite se od vrućine. Znajte gdje se nalaze obližnja javna mjesta za hlađenje, poput knjižnica i rekreacijskih centara", kaže dr. Koo.
Neke od omiljenih aktivnosti dr. Kooa tijekom toplijih dana uključuju one koje pomažu ljudima da se rashlade, poput prskalica, vodenih parkova i bazena.
Razmislite o odjeći
Određena odjeća će vam pomoći da se rashladite, doslovno i figurativno.
"Lagana, široka odjeća pomaže tijelu da ostane hladno. Nosite svijetle, prozračne tkanine. Za djecu izbjegavajte pretjerano oblačenje i koristite šešire za zaštitu od sunca", kaže dr. Behar.
Dr. Koo također podsjeća roditelje da nanesu kremu za sunčanje na svoju djecu (i sebe) te ponesu sunčane naočale.
Usporite
Čak i ako mislite da ste spremni suočiti se s vrućinom, ne biste trebali očekivati da će se vaša ili tijela vaše djece odmah prilagoditi vrućem vremenu ili bilo kojoj drastičnoj promjeni temperature.
"Našim tijelima treba vremena da se prilagode vrućem okruženju poboljšanjem našeg fiziološkog odgovora, bilo da se radi o povećanju broja otkucaja srca i ranijem otvaranju krvnih žila, većem znojenju i promjeni sastava našeg znoja. Međutim, to može potrajati 4 do 14 dana za nekoliko sati na vrućini", ističe dr. Koo.
Drugim riječima, dr. Koo upozorava da se mnogi ljudi možda nisu aklimatizirali na iznenadne toplinske valove, stoga je bitno izbjegavati obavljanje uobičajenih poslova.
"Važno je prilagoditi tempo. Izbjegavajte intenzivne aktivnosti ili vježbe i često pravite pauze", kaže dr. Koo.
Unosite dovoljno tekućine
Možda ste čuli da je najbolje popiti osam čaša vode dnevno. Međutim, dr. Koo napominje da ne postoji precizna količine tekućine koju bi itko trebao popiti, čak ni tijekom toplinskog vala.
"Iako ne postoji definirani broj koliko čaša dijete ili odrasla osoba trebaju popiti, konzumacija tekućine tako da urin bude blijedožute boje znači da ste hidrirani", kaže dr. Koo.
A to je ključno za zdravlje vašeg tijela u svim vremenskim uvjetima, ali posebno u vrućini.
"Održavanje hidratacije omoguće nam da maksimiziramo najbolji način odvođenja topline, isparavanje znojem. To znači hidratacija prije, tijekom i nakon što obitelj izađe van", navodi dr. Koo.
Sigurnost u automobilu
Vjerojatno već provjeravate i dvaput provjeravate je li vaše dijete na stražnjem sjedalu, ali ova rutina postaje posebno važna tijekom toplinskog vala.
"Nikad ne ostavljate dijete u vrućem automobilu, čak ni ako je parkirano u hladu s otvorenim prozorima", navodi dr. Marie Grace Ponce, liječnica hitne pedijatrije u Dječjoj bolnici K. Hovnanian u Sveučilišnom medicinskom centru Jersey Shore.
Dr. Ponce upozorava da temperatura vozila može porasti za 20 stupnjeva u samo 10 minuta, što dovodi u opasnost dijete koje je ostavljeno unutra čak i dok roditelji jure u banku ili trgovinu.
"Većinu vremena kad se dogodi tragedija povezana s djetetom u vrućem automobilu, to je bilo nemajerno i roditelj je jednostavno zaboravio na dijete koje spava. Jedan trik je staviti torbicu, aktovku ili lijevu cipelu na stražnje sjedalo kad vozite s dojenčetom ili malim djetetom kako biste morali provjeriti stražnje sjedalo", dodaje dr. Timmons.
Znakovi bolesti povezanih s toplinom
Toplinska iscrpljenost i toplinski udar dvije su bolesti povezane s toplinom. Toplinski udar je najteži oblik i javlja se kada tjelesna temperatura dosegne izuzetno visoke razine. Toplinska iscrpljenost može napredovati do toplinskog udara, stoga dr. Ponce kaže da je bitno prepoznati znakove oba.
Dr. Ponce napominje da su znakovi toplinske iscrpljenosti - ozbiljnija od toplinskog osipa ili grčeva, toplinska iscrpljenost javlja se kada se vaše tijelo ne može ohladiti znojenjem. Ako se ne liječi, može napredovati do toplinskog udara. Ovo su simptomi toplinske iscrpljenosti:
Blijeda, ljepljiva koža
Vrtoglavica
Umor
Prekomjerno znojenje
Grčevi u mišićima
Glavobolja
Mučnina.
Simptomi toplinskog udara uključuju:
- Visoku temperaturu (38 stupnjeva Celzijusa ili više)
- Promijenjeno mentalno stanje (konfuzija)
- Napadaje ili gubitak svijesti
- Crvenu kožu
- Odsutnost znojenja.
Ako primijetite znakove toplinske iscrpljenosti, dr. Ponce predlaže:
- Odmah potražite sklonište na hladnom mjestu
- Odmah unesite (ili dajte) tekućinu
- Nanesite hladne, mokre ručnike na kožu.
"Ako se simptomi ne poboljšaju unutar sat vremena ili niste sigurni, nemojte čekati. Nazovite hitnu pomoć i što prije potražite liječničku pomoć. Ne zaboravite: Vi najbolje poznajete svoje dijete. Ako je vaša dojenče ili dijete neuobičajeno razdražljivo, pretjerano tiho ili nije sasvim samosvoje, premjestite se na hladnije mjesto i istražite", zaključio je.
Tips for Staying Safe In Heat Waves
If the heat index is creeping up but not too high—or you don’t have a choice but to be outside—experts stress the importance of taking practical steps to reduce the risk of heat-related illnesses.
“As global temperatures rise, so does the risk of heat-related illnesses, especially for young children and pregnant individuals,” says Dr. Behar. “Children's bodies are less efficient at regulating temperature, and pregnancy increases the body's workload, making both groups more susceptible to heat exhaustion and heat stroke.”
That being said, the whole family can benefit from the tips below for staying safe outside during heat waves.