Dok djeca ne dođu, možemo si priuštiti i obrok s nogu i češće naručivanje hrane, jedenje vani, no djeca ipak traže određenu rutinu kad su obroci u pitanju. Mnogi, dolaskom djeteta, i sami postaju svjesniji važnosti uravnotežene prehrane i kvalitetno pripremljenih obroka, a mi vam donosimo nekoliko praktičnih savjeta kako da si olakšate taj proces.

Detaljan tjedni jelovnik

Možda najvažnija stavka s ovog popisa je detaljno raspisan tjedni jelovnik. Nekima će biti zgodnija mjesečna varijanta, no tjedna će vjerojatno biti održivija. Na tom se popisu trebaju naći sva veća jela koja će vaša obitelj u svakom danu jesti, a svakako zapišite i prijedloge za međuobroke.

Odredite jedan dan u tjednu koji ćete posvetiti nabavci namirnica, bilo da je riječ o posjeti tržnici, narudžbi od lokalnog OPG-a ili supermarketu.

Dobra škrinja zlata vrijedi

Ako je nemate, a postoji mogućnost da je priuštite, učinite to. Kvalitetna škrinja značajno će vam skratiti posao oko nabavke jer ćete u njoj moći skladištiti veće količine namirnica i gotovih obroka.

Svježe meso i svježu ribu zaledite u porcijama, a za škrinju svakako nabavite dovoljan broj posudica za smrzavanje variva, juha i drugih gotovih jela.

Juhe i temeljci

Kuhanje juhe na klasičan način dugotrajan je proces. Ako je riječ o dobroj pilećoj juhi, prosjek kuhanja je tri sata, a kvalitetni temeljci od kostiju kuhaju se od 24 pa do 72 sata.

kuhanje juhe
Shutterstock 

Nabavite jedan veliki lonac, od osam ili više litara koji će vam dobro doći za kuhanje većih količina juhe, za sarme ili punjene paprike, jela koja možete jesti nekoliko dana.

Ohlađenu juhu zaledite u većim porcijama za dane kad ćete na jelovniku imati juhu i u manjim porcijama za dane kad ćete juhama podlijevati rižota, variva ili gulaše. Zaleđena juha uvijek je dobra opcija za dovršavanje nekog jela i znatno skraćuje pripremu.

Nasjeckano, zaleđeno povrće i voće

Luk, mrkva, paprika, celer i peršin najčešće se dinstaju za početak pripreme nekog jela. Nasjeckajte ih i u porcijama zaledite kako bi vam uvijek bili pri ruci i značajno skratili pripremu jela.

Zalediti možete i nasjeckano voće u porcijama za smoothie ili za pripremu kolača. To je odličan način za produljenu konzumaciju jagoda, malina, kupina ili borovnica koje su kratko u sezoni.

Jedno kuhanje za više ručkova

Mesni i povrtni umaci, gulaši i variva, punjene paprike ili sarme i sataraši. Sva se ta jela mogu pripremati u većim količinama i jesti nekoliko dana ili zalediti za druge ručkove.

Šalše i mesne umake možete kombinirati s tjesteninom, rižom, palentom, pire krumpirom i svaki put pretvoriti u drugo jelo. Zaledite ih u porcijama i vadite iz leda u danima kad nemate vremena za kuhanje.

Maksimalno iskorištavanje obroka

Kada kuhate cijelo pile, jedan dan možete ručati juhu s komadima piletine i povrćem, drugi dan se ostaci piletine mogu pretvoriti u pileću paštetu, treći dan se povrće i piletina s ostatkom juhe može zakuhati u pileći rižoto ili u pileće polpete.

Birajte namirnice koje vam mogu poslužiti više dana i koje možete iskoristiti na različite načine. Ovako ćete od jednog obroka stvoriti njih nekoliko te izbjeći nepotrebno bacanje viškova.

Ledeni deserti

Neke kolače, suhe i kremaste, možete narezati na komade i zalediti u porcijama pa vaditi po potrebi kako biste izbjegli prejedanje istim kolačem da se što prije pojede i ne pokvari.

domaći sladoled
Shutterstock 

Djeci možete pripremiti i jednostavne sladolede od grčkog jogurta i pasiranog voća ili ledene deserte od domaćih cijeđenih sokova.

Užine i međuobroci

Kako biste izbjegli stalnu kupovinu procesiranih užina, slatkiša i pekarskih proizvoda, kod kuće uvijek imajte svježe i suho voće, orašaste plodove, zobene pahuljice i neke domaće suhe kekse ili krekere koji mogu dulje stajati.

Napravite domaći namaz od povrća ili ostataka mesa koji može stajati u hladnjaku, a namirnica koja će uvijek dobro doći su svježa domaća jaja koja brzinski možete pripremiti na različite načine.

Jednostavne večere

Ako ostatke ručka nemate naviku jesti i za večeru, dobro će vam doći zalihe povrća poput mrkve, krumpira, batata, cikle, celera, pastrnjaka i peršina. Ovo povrće možete brzo ispeći u pećnici, uz dodatak maslinovog ulja i djeci poslužiti kao večeru uz grčki jogurt kao umak.